Lekarze rozdzielili bliźniaków zrośniętych głowami. Jak czują się chłopcy?

operacja
Lekarze rozdzielili bliźniaki zrośnięte głowami
Źródło: HRAUN/Getty Images
Bernardo i Arthur Lima to bliźniacy, którzy przyszli na świat zrośnięci głowami. Lekarze z Brazylii i Wielkiej Brytanii zdecydowali się przeprowadzić serię operacji, aby rozdzielić dzieci i dać im szansę na normalne funkcjonowanie. Jak czują się chłopcy?

Lekarze rozdzielili chłopców zrośniętych głowami

Telewizja Sky News podaje, że lekarze, którzy podjęli się rozdzielenia chłopców, miesiącami przygotowywali się do zabiegu. Szkolili się przy użyciu technik wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Bernardo i Arthur Lima - trzyletni bracia bliźniacy, którzy właśnie zostali rozdzieleni - przeszli w sumie siedem operacji. Dwie ostatnie trwały ponad 33 godziny i uczestniczyła w nich ponad setka personelu medycznego. Operacją rozdzielenia bliźniaków kierowało dwóch lekarzy - brytyjski chirurg dziecięcy Owase Jeelani i brazylijski neurochirurg Gabriel Mufarrej.

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Jeelani po zabiegu stwierdził, że "udane rozdzielenie Bernardo i Arthura jest niezwykłym osiągnięciem zespołu w Rio de Janeiro". - Nie tylko zapewniliśmy nową przyszłość chłopcom i ich rodzinie, ale dzięki temu lokalni lekarze otrzymali możliwości i pewność siebie, by w przyszłości z powodzeniem podejmować się tak złożonych zabiegów - zaznaczył. To dzięki pracy zespołowej i dzieleniu się wiedzą z lekarzami na całym świecie możemy doprowadzić do polepszenia sytuacji dzieci i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji - mówił specjalista.

 

Mufarrej jest przekonany, że operacja odmieni życie maluchów. - Odkąd dwa i pół roku temu rodzice chłopców przybyli do szpitala w poszukiwaniu pomocy, stali się częścią naszej rodziny. Cieszymy się, że operacja przebiegła tak dobrze, a jej rezultat będzie mógł odmienić życie chłopców i ich rodziny - dodał specjalista.

Rozdzielenie bliźniaków - jak bardzo skomplikowane są takie zabiegi?

Operacje rozdzielenia bliźniąt syjamskich są niezwykle skomplikowane i niosą za sobą ogromne ryzyko niepowodzenia. Specjaliści, którzy operowali chłopców są zdania, że był to jeden z najbardziej złożonych zabiegów, jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Co ciekawe, Bernardo i Arthur są najstarszymi bliźniakami złączonymi głowami, których udało się rozdzielić.

Z informacji przekazanych przez lekarzy wiadomo, że chłopcy czują się dobrze i wracają do zdrowia w szpitalu. Kiedy wydobrzeją, czeka ich sześciomiesięczna rehabilitacja.

Warto dodać, że operacja rozdzielenia chłopców nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i pomoc fundacji Gemini Untwined. Organizacja powstała z inicjatywy dwóch specjalistów, którzy operowali chłopców.

Szacuje się, że bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 60 tys. urodzeń. Jedynie pięć procent z nich jest zrośniętych ze sobą głowami.

 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: HRAUN/Getty Images; twitter.com/GUntwined

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana