Jesteś na zagranicznych wakacjach, kończą ci się leki, a nie zrealizowałeś recepty przed wyjazdem? Nic straconego. Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Dzięki temu, będąc na wakacjach w jednym z krajów wspólnoty, bez problemów możemy zrealizować receptę praktycznie w każdej aptece.
Polacy mogą realizować e-recepty za granicą
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Komisja Europejska zezwoliła na to, aby polscy pacjenci mogli realizować e-recepty na razie tylko w Finlandii. Jak zapewnia resort zdrowia w wydanym komunikacie - to dopiero początek.
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
- Przed nami kolejne działania polegające na ustaleniu szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi, z którymi będziemy wymieniać e-recepty, a także podłączenie się polskich aptek do systemu informatycznego. Zakończenie tego etapu pozwoli na uruchomienie wymiany e-recept i możliwość ich realizacji w wybranych aptekach w części krajów UE. Wraz z dołączaniem do programu kolejnych państw, zakres możliwości realizacji takiej recepty będzie rozszerzany - podaje resort zdrowia.
Warto dodać, że w Polsce leki mogą wykupywać już obywatele Estonii, Chorwacji, Portugalii i Finlandii.
E-recepta transgraniczna. Co to takiego?
E-recepta transgraniczna to recepta elektroniczna, która pozwala na wykupienie przepisanego leku w dowolnym kraju należącym do Unii Europejskiej. Realizując receptę poza granicami państwa, w którym została ona wystawiona nie będą naliczane żadne upusty i lek będzie pełnopłatny.
Ten rodzaj recepty może być wystawiony na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności "Rpz" (wydawane z przepisu lekarza) lub "OTC" (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane. Nie można jej natomiast wystawić na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności "Rpz" (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.
Zobacz także:
- Przychodnie w Polsce są przepełnione. Na co chorujemy latem?
- W Warszawie rusza pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn. "Chłopców nie uczy się rozmawiania o swoich problemach"
- Białe plomby dla wszystkich w ramach NFZ. Oto lista usług stomatologicznych, za które nie trzeba płacić
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images