Komisja Europejska zdecydowała o całkowitym wycofaniu z aptek grupy preparatów. Unijni włodarze argumentują swoją decyzję tym, że zawierały one zbyt dużą dawkę substancji czynnej i były niebezpieczne dla zdrowia. O które farmaceutyki chodzi?
Dlaczego Komisja Europejska wycofuje leki?
Komisja Europejska wydała zarządzenie, na mocy którego z aptek w krajach członkowskich mają zniknąć preparaty, które zawierają co najmniej trzy mg monakoliny K w dziennej porcji. Monakolina K to związek pozyskiwany w procesie fermentacji czerwonego ryżu z wykorzystaniem drożdży. Substancja bywa nazywana "naturalną statyną" - statyny to leki stosowane u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu.
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
Mimo że substancja ma pochodzenie naturalne, to przyjmowana w zbyt dużych ilościach może być niebezpieczna dla zdrowia. Zbyt wysokie stężenie monakoliny K prowadzi do rozwoju rabdomiolizy (zespół objawów wywołany rozpadem tkanki mięśniowej), zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a także zapalenia wątroby czy chorób skóry. Badania pokazują, że niebezpieczne powikłania pojawiają się przy przyjmowaniu 10 mg monakoliny K dziennie. Jednak u niektórych przypadkach szkodliwe okazywały się już trzy miligramy substancji.
Tym samym - zgodnie z nowymi regulacjami - producenci leków muszą umieszczać na etykietach informacje, że przekroczenie dawki 3 mg może być niebezpieczne dla zdrowia. W ulotce powinna się znaleźć także adnotacja, że preparatów zawierających monakolinę K nie należy łączyć z lekami obniżającymi poziom cholesterolu lub innymi produktami zawierającymi sfermentowany czerwony ryż.
Które leki znikną z aptek?
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z aptek wycofanych zostanie dwadzieścia preparatów. Są to:
- LipiForma Plus;
- LipiForma;
- DOZ Product Cholefect;
- Anticholest;
- Cholestfytol;
- Profichol Forte;
- Pharmovit Ekstrakt czerwonych drożdży z ryżu;
- Singularis Cholesteron;
- LipiCholester Extra;
- Monolipid K;
- Kardio Complex;
- Cardiostatil;
- LipiActive CH;
- Wish Dobry Cholesterol + Prebiotyk;
- Optisterin;
- Olimp Cardiochol;
- Profichol Forte;
- MonArte;
- Wish Monakolina K;
- ArmoLIPID.
Zobacz także:
- Samoobsługowe badanie w kiosku. NFZ zachęca, by z nich korzystać
- Może zabraknąć aż 215 leków i wyrobów medycznych. Nowa lista Ministerstwa Zdrowia
- Gdzie pojechać na wakacje, jeśli mamy chorobę przewlekłą? Różnice klimatu wpływają na nasz stan
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Icy Macload/Getty Images