Szczepionki przeciw małpiej ospie w Polsce?
Rośnie liczba krajów, w których potwierdzono przypadki małpiej ospy. Do tej grupy zalicza się Polska. Według danych z 15 czerwca zanotowano u nas 12 zakażeń tym wirusem. Pierwszy potwierdzono 10 czerwca.
Zobacz wideo: Zdrowie
Zdrowie
Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za finansowanie leków w rozmowie z "DGP" przyznał, że "Polska czeka na rozstrzygnięcie unijnego przetargu na szczepionki". Jak podkreślił, mowa na razie o ok. 1 tys. szczepionek.
Co z lekiem na małpią ospę?
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia poinformował również, że trwają rozmowy dotyczące zakupu leku przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Wyjaśnił, co stoi za tym wyborem.
- Zwrócili się do nas konsultanci krajowy oraz wojewódzcy celem wyrażenia zgody na import docelowy dla szpitali. Wydaliśmy zgodę, ale trwają rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta przez RARS, z powodu problemów z zakupem przez hurtownie ogólnodostępne - powiedział "DGP Maciej Miłkowski.
Zobacz wideo: Małpia ospa w Polsce
Małpia ospa - jak można się zakazić?
Małpia ospa jest chorobą zakaźną. Doktor Paweł Grzesiowski w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiedział, jak rozprzestrzenia się wirus.
- Zakażamy się przez dotyk, kontakt bezpośredni z osobą chorą, ale również możemy zarazić się drogą kropelkową. W początkowej fazie choroby osoba, która kaszle, kicha, może przenosić wirusa. Ostatnia droga, która jest równie możliwa, to przeniesienie przez kontakt z przedmiotami, których dotyka osoba chora. Dlatego że wirus potrafi przeżyć 3-4 dni w ręcznikach, bieliźnie, pościeli - tłumaczył ekspert.
Zobacz też:
- Osoby z dostępem do tej platformy streamingowej muszą uważać. Przez nieuwagę mogą stracić pieniądze
- Kolejne luzowanie obostrzeń we Włoszech. Co się zmienia?
- Pogoda w poniedziałek. Synoptycy przestrzegają przed trąbami powietrznymi
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images