Branża farmaceutyczna w poważnych kłopotach. Czy w Polsce zabraknie leków?

leki
O ile wzrosną ceny leków ?
Źródło: REB Images/Getty Images

Inflacja oraz rosnące ceny energii i gazu uderzają we wszystkich, także w branżę farmaceutyczną. Producenci leków już zapowiadają, że nie da się uniknąć podwyżek i za będziemy płacić jeszcze więcej. W ocenie ekspertów remedium na tę niełatwą sytuację może być wzrost cen leków refundowanych.

Ceny leków. O ile wzrosną?

Jeszcze do niedawna ceny leków w Polsce utrzymywały się na stałym poziomie. Jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w kwietniu 2022 r. - w porównaniu do zeszłego roku - za farmaceutyki płaciliśmy o niemal 3 proc. więcej. Natomiast z informacji PEX PharmaSequence wynika, że ceny podniosły się średnio o ponad 5 proc. Co gorsza, ze względu na rosnące koszty produkcji farmaceutyki będą jeszcze droższe.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Lek. Katarzyna Świątkowska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Ruszają przeglądy lekowe
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach

- Branża farmaceutyczna mierzy się dziś z niezmiernie trudnymi warunkami prowadzenia działalności, których skutków nikt nawet w najbardziej katastroficznych wizjach nie uwzględniał – podkreślał w rozmowie z serwisem businessinsider.com.pl Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Czy zabraknie leków w Polsce?

Firmy farmaceutyczne szacują, że ceny energii podskoczyły o 98 proc., gazu o 80 proc., a koszty zużycia wody o 20 proc. Dodatkowo wzrosły koszty pracy oraz utylizacji odpadów. To wszystko spowodowało, że ceny leków poszły w górę. Trzeba jednak podkreślić, że mimo wzrostu kosztów produkcji w aptekach leków nie powinno zabraknąć.

- Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, w polskich aptekach nie powinno zabraknąć leków. Czarnym scenariuszem byłyby ograniczenia w dostawach energii lub jej bardzo wysoka cena dla przedsiębiorców czy też kłopoty z dostępem do surowców. Nawet jeśli to się nie zdarzy, to i tak trzeba liczyć się z tym, że ceny faktycznie nadal będą zauważalnie rosnąć – wskazywała w rozmowie z serwisem dr Paulina Skowrońska, dyrektor Izby POLFARMED zrzeszającej krajowe firmy farmaceutyczne.

Jak obniżyć ceny leków?

Dlatego, aby zminimalizować podwyżki cen, przedstawiciele branży farmaceutycznej zwrócili się do rządu z prośbą o wparcie. Ich zdaniem remedium na obecną sytuację może być podniesienie cen leków refundowanych.

- Zaproponowaliśmy rozwiązania, które pozwoli w sytuacji wzrostu inflacji, na automatyczną indeksację urzędowych cen leków refundowanych - tłumaczył Krzysztof Kopeć.

Branża farmaceutyczna apeluje też o zapewnienia płynności dostaw energii oraz tarczy w postaci obniżenia cen prądu lub dofinansowania energooszczędnych źródeł.

Warto dodać, że na nie najlepszą sytuację branży farmaceutycznej - paradoksalnie - wpłynęła również pandemia. Z danych PEX PharmaSequence wynika, że tym czasie zapotrzebowanie na leki spadło. W 2019 roku Polacy kupili ponad 1 mld 636 mln opakowań. Natomiast w 2021 roku - wydano 1 mld 621 mln 800 tys. leków.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie