Lek na małpią ospę?
Jak podaje wielu naukowców z różnych instytucji na świecie, substancja o nazwie tekowirymat może skrócić okres występowania symptomów małpiej ospy, a także czas, w którym osoba zakażona stwarza ryzyko przenoszenia wirusa dalej. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że aby mieć pewność co do tego, konieczne są dalsze badania. Taka opinia pojawiła się również w miesięczniku naukowym The Lancet Infectious Diseases
Zdrowie
Rosnąca liczba przypadków zakażenia małpią ospą powoduje, że naukowcy starają się jak najszybciej znaleźć środek zapobiegawczy. Dlatego też pierwsze informacje o możliwych właściwościach tekowirymatu są szeroko komentowane zarówno w świecie nauki, jak i w mediach.
Tekowirymat – co to za lek?
Tekowirymat nie jest obecnie powszechnie dostępnym lekiem. To doustny preparat, który można dostać w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dotychczas stosowany był w leczeniu osób zakażonych ospą prawdziwą. Obecnie europejskie pozwolenie obejmuje również leczenie małpiej ospy.
Jak dotąd przypadki zakażenia tym wirusem potwierdzono w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, USA i w Kanadzie.
Zobacz także:
- Ospa śmiertelnie niebezpieczna dla dzieci. "Świadomość powikłań nie jest duża w społeczeństwie"
- Wykryto przypadek zakażenia ospą małpią. "Pacjent jest izolowany"
- Lekarze alarmują: "Krztusiec atakuje dorosłych". Przechorowanie i jedna szczepionka nie ochronią
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: medonet
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto