Zaburzenia odżywiana. Terapeutka, która sama walczyła z bulimią
Aleksandra Dejewska opiera wiedzę na własnych doświadczeniach. Wygrała walkę z bulimią, a teraz jako terapeutka zaburzeń odżywiania pomaga innym uporać się z tym problemem zdrowotnym.
- U mnie bulimia trwała 10 lat. Zaczęła się w wieku nastu - opowiada w studiu Dzień Dobry TVN ekspertka. Założony w młodzieńczych latach aparat ortodontyczny wpłynął na zmniejszenie apetytu i sprawił, że masa ciała Aleksandry automatycznie spadła. Kobieta, zmotywowana przemianą, podjęła wiele działań, by pozbyć się jeszcze kilku kolejnych kilogramów.
- Wtedy zaczęły się diety 1 000 kcal, głodówki. To, co zrzuciłam, kompensowałam sobie objadaniem i nie umiałam zachować zdrowej masy ciała. Plus w mojej rodzinie są kobiety wagi, czyli kobiety, które przytyją ileś kilogramów, mówią: "Muszę schudnąć", używają wtedy restrykcyjnych diet, które nie są dobrze zbilansowane, jest wtedy spadek masy ciała, a potem jest powrót do błędnych nawyków - tłumaczy dietetyczka.
Aleksandra Dejewska twierdzi, że jej psychika była idealnym podłożem do rozwoju bulimii, bowiem zaburzenia odżywiania stały się wynikiem innych traumatycznych przeżyć. Mowa o przemocy psychicznej, ekonomicznej i fizycznej, którą stosował ojczym kobiety oraz związanej z tym niskiej samoocenie.
Bulimia. Jaki wpływ ma na nią genetyka? Czym różni się od anoreksji?
Zarówno bulimia, jak i anoreksja są zaburzeniami odżywiania, których cechą charakterystyczną są wyrzuty sumienia po zjedzeniu posiłku. Obie przypadłości różnią się jedynie masą ciała. W wyniku anoreksji jest ona znacznie niższa, ponieważ bulimia wiąże się z kompulsywnym objadaniem oraz naprzemiennym wymuszaniem wymiocin.
Według najnowszych badań zawartych między innymi w publikacji "Żywienie a środowisko. Bulimia psychiczna jako problem interdyscyplinarny" pod redakcją M. Podgórskiej, czynniki genetyczne przyczyniają się do rozwoju bulimii w aż 30-80%. Na ten rodzaj zaburzeń odżywiania narażeni są głównie krewni w pierwszej linii oraz bliźnięta.
Dietetyk Aleksandra Dejewska zauważa, że modna w dzisiejszych czasach kultura fit nie sprzyja utrzymaniu zdrowej relacji z jedzeniem. Jeżeli zaobserwujemy pierwsze symptomy problemów z odżywianiem, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć terapię.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W "Mieście Kobiet" o zaburzeniach odżywiania: "Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć"
- "Top Model 10". Nicole rozpłakała się i wyjawiła sekret. "Mam takie ataki, jak zaczynam jeść"
- Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I. "Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News