Już nie tylko zakupy, narkotyki, alkohol, hazard, gry komputerowe czy telefon. Coraz poważniejszym problemem w Polsce jest uzależnienie od jedzenia. Zjawisko to dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na czym polega? Skąd się bierze i jak leczyć to zaburzenie? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z ekspertem, Mateuszem Borkowskim z programu "Gogglebox" oraz z kobietą, której problem dotyczy.
Zapraszamy na czat z ekspertami - psychodietetyk Magdaleną Błaszczyk, psychoterapeutką Pauliną Flak i psychiatrą dzieci i młodzieży Anną Zielińską-Wieniawską.
Aktor opowiedział o groźnej chorobie, z którą zmagał się jako nastolatek.
Na państwa pytania na czacie odpowie ekspertka - psychodietetyczka i psychoterapeutka Elżbieta Lange.
Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na tę chorobę.
W społeczeństwie wciąż pokutuje myślenie, że otyłość to efekt lenistwa, braku silnej woli, zaniedbania czy wyłącznie niezdrowego odżywiania. To stygmatyzujący pogląd, który znana podcasterka, Justyna Mazur-Kudelska, stara się przełamywać.
- Kiedy mama zadzwoniła do przychodni NFZ, powiedziano jej, że najbliższy wolny termin jest za półtora roku – wspomina w cyklu "Siła jest kobietą".
"Zawsze był nacisk, że nie jestem drobna".
"Nie chciałem dalej żyć".
"Od jednej z lekarek usłyszałam, że jestem bardzo ciężkim przypadkiem".
O zmaganiach z zaburzeniami odżywiania podsycanymi przez kulturowe wymogi aktywistka opowiedziała w cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli.
Lara Gessler była gościnią "Miasta kobiet". W rozmowie z Aleksandrą Kwaśniewską i Marzeną Rogalską otworzyła się na temat zaburzeń odżywiania i relacji z własnym ciałem. - To poczucie gigantycznej paniki w momencie, kiedy przestajesz mieć kontrolę nad własnym życiem - przyznała restauratorka.
"Niektóre dzieci we wczesnym wieku odkładają na bok własne potrzeby".
Silne poczucie winy i wstyd to zaledwie część trudnych emocji, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby cierpiące na bulimię. Choroba może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci.
Roksana Środa w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedziała swoją historię.
Drakońskie zachowania ojca przyczyniły się do wystąpienia u niej lęku i zaburzeń odżywiania.
- W mojej rodzinie są kobiety wagi - tłumaczy terapeutka Aleksandra Dejewska, która przed laty walczyła z zaburzeniami odżywiania.
Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.
Czym są myśli anorektyczne?
"Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".
Rozmiarówka próżności to praktyka powszechnie stosowana w branży odzieżowej. Kupując mniejsze rozmiary, czujemy się lepiej. Producentom odzieży nie chodzi jednak o samopoczucie klientów, a o ich portfele.
"Musiałam czuć fizyczny głód, żeby zagłuszyć smutek"
Była szczupła odkąd pamięta. A jednak w gimnazjum koledzy w ramach "żartu", powiedzieli o niej "gruba". Wzięła sobie do serca ich słowa i schudła do 38 kg. Usłyszała potem, że jest szkieletorem. "Szkieletor" boli tak samo, jak "gruba świnia". - Żyjemy w czasach skrajności i każdy ciągnie nas w swoją stronę. Jak można kochać swoje ciało, gdy spotykamy się z tak różnymi komunikatami? – pyta 23-letnia Victoria. Trudno się z nią nie zgodzić.
Hanna Żudziewicz to jedna z najpopularniejszych polskich tancerek. Razem ze swoim partnerem, Jackiem Jeschke, prezentują najwyższą klasę taneczną "S" w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W nowym wpisie na Instagramie poruszyła ważny temat zaburzeń dożywiania, z którymi sama się zmagała.
Pandemia COVID-19 ma wpływ na nasze zachowania żywieniowe. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota wykazało, że sprzyja ona zaburzeniom odżywiania oraz rozwojowi niezdrowych nawyków żywieniowych.
Pregoreksja to niebezpieczne, a jedocześnie coraz częściej obserwowane zjawisko. Polega na nadmiernym ograniczaniu jedzenia i intensywnym ćwiczeniu przez kobiety w ciąży. Wszystko po to, żeby szybko po porodzie mieć idealną sylwetkę. Jak ostrzegają naukowcy, ciążowa anoreksja może mieć poważne skutki zdrowotne zarówno dla mamy, jaki i nienarodzonego dziecka, a nawet prowadzić do ich śmierci.
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Northumbria University w Newcastle wykazały, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na zdrowiu dziewięciu na dziesięć osób z zaburzeniami odżywiania. Czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie? O tym opowiedziała nam psychodietetyk, Magdalena Błaszczyk.
Red Lipstick Monster jakiś czas temu przyznała się do zaburzeń odżywiania. Chociaż youtuberka do tej pory prywatną informację trzymała tylko dla siebie, postanowiła to zmienić. Z tą dolegliwością zmaga się ponad 70 mln ludzi na całym świecie. Ewa chce być dla tych osób wsparciem, a poprzez szczere filmy pragnie dodać im odwagi.
Red Lipstick Monster należy do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberek. Guru urody i makijażu opublikowała film, w którym ujawniła, że cierpi na zaburzenia odżywiania. "Z jedzeniem zachowuję się jak osoba uzależniona" - przyznała Ewa Grzelakowska–Kostoglu.