zaburzenia odżywiania

  "Niektóre dzieci we wczesnym wieku odkładają na bok własne potrzeby".

  Silne poczucie winy i wstyd to zaledwie część trudnych emocji, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby cierpiące na bulimię. Choroba może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci.

  Roksana Środa w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedziała swoją historię.

  Drakońskie zachowania ojca przyczyniły się do wystąpienia u niej lęku i zaburzeń odżywiania.

  - W mojej rodzinie są kobiety wagi - tłumaczy terapeutka Aleksandra Dejewska, która przed laty walczyła z zaburzeniami odżywiania.

  Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.

  Czym są myśli anorektyczne?

  "Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".

  Rozmiarówka próżności to praktyka powszechnie stosowana w branży odzieżowej. Kupując mniejsze rozmiary, czujemy się lepiej. Producentom odzieży nie chodzi jednak o samopoczucie klientów, a o ich portfele.

  "Musiałam czuć fizyczny głód, żeby zagłuszyć smutek"

  Była szczupła odkąd pamięta. A jednak w gimnazjum koledzy w ramach "żartu", powiedzieli o niej "gruba". Wzięła sobie do serca ich słowa i schudła do 38 kg. Usłyszała potem, że jest szkieletorem. "Szkieletor" boli tak samo, jak "gruba świnia". - Żyjemy w czasach skrajności i każdy ciągnie nas w swoją stronę. Jak można kochać swoje ciało, gdy spotykamy się z tak różnymi komunikatami? – pyta 23-letnia Victoria. Trudno się z nią nie zgodzić.

  Hanna Żudziewicz to jedna z najpopularniejszych polskich tancerek. Razem ze swoim partnerem, Jackiem Jeschke, prezentują najwyższą klasę taneczną "S" w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W nowym wpisie na Instagramie poruszyła ważny temat zaburzeń dożywiania, z którymi sama się zmagała.

  Pandemia COVID-19 ma wpływ na nasze zachowania żywieniowe. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota wykazało, że sprzyja ona zaburzeniom odżywiania oraz rozwojowi niezdrowych nawyków żywieniowych.

  Pregoreksja to niebezpieczne, a jedocześnie coraz częściej obserwowane zjawisko. Polega na nadmiernym ograniczaniu jedzenia i intensywnym ćwiczeniu przez kobiety w ciąży. Wszystko po to, żeby szybko po porodzie mieć idealną sylwetkę. Jak ostrzegają naukowcy, ciążowa anoreksja może mieć poważne skutki zdrowotne zarówno dla mamy, jaki i nienarodzonego dziecka, a nawet prowadzić do ich śmierci.

  Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.

  Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Northumbria University w Newcastle wykazały, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na zdrowiu dziewięciu na dziesięć osób z zaburzeniami odżywiania. Czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie? O tym opowiedziała nam psychodietetyk, Magdalena Błaszczyk.

  Red Lipstick Monster jakiś czas temu przyznała się do zaburzeń odżywiania. Chociaż youtuberka do tej pory prywatną informację trzymała tylko dla siebie, postanowiła to zmienić. Z tą dolegliwością zmaga się ponad 70 mln ludzi na całym świecie. Ewa chce być dla tych osób wsparciem, a poprzez szczere filmy pragnie dodać im odwagi.

  Red Lipstick Monster należy do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberek. Guru urody i makijażu opublikowała film, w którym ujawniła, że cierpi na zaburzenia odżywiania. "Z jedzeniem zachowuję się jak osoba uzależniona" - przyznała Ewa Grzelakowska–Kostoglu.

  Karolina Davreux jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej: przez problemy związane z rodziną i szkołą wpadła w depresję, co poprowadziło ją w stronę anoreksji, a następnie - bulimii. Dziewczyna trafiła do fundacji Światło Dla Życia prowadzonej przez byłą dziennikarkę Ewę Galus-Raczyńską, dzięki której może uczestniczyć w 6-tygodniowej terapii zamkniętej, podczas której uczestniczy w sesjach terapeutycznych i spotkaniach z dietetykiem. Niestety, ze względu na polskie prawo, które uznaje bulimię za zaburzenie, a nie chorobę, nie może liczyć na pieniądze z NFZ-u. Nastolatka, by zwrócić pieniądze za terapię, zorganizowała zbiórkę pieniędzy. Planuje również koncert charytatywny. W Dzień Dobry TVN Karolina opowiedziała o tym, jak wygląda życie z zaburzeniami żywienia i o planach na przyszłość. Czy zostanie polską Adele?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Sonię Bohosiewicz, Małgorzatę Tchurz terapeutę neurorozwojowego i jej podopiecznego Szymona Bachurskiego, który zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Czym jest neofobia żywieniowa i jak się objawia? Na czym mogą polegać problemy żywieniowe u dzieci i jak sobie z nimi poradzić? Zobaczcie!

  Coraz więcej polskich nastolatek zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Bywa, że objawy są przez długi czas ukryte. Chorzy izolują się od bliskich. Zmienia się ich osobowość. Jak rozpoznać pierwsze objawy bulimii czy anoreksji? Rodzicom w takich chwilach często towarzyszy bezsilność. Jak pomóc? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska i prof. Janet Treasure.

  We wtorek w Dzień Dobry TVN: światowej sławy specjalistka od zaburzeń żywienia Janet Treasure - jak nie przegapić momentu, kiedy z naszymi bliskimi zaczyna dziać się coś niedobrego? Następnie: co się kryje w suszonych owocach? Sprawdzi Katarzyna Bosacka. Czy z damy można zrobić wieśniaczkę? Zdradzają ci, którzy próbowali tego dokonać. A na koniec: Clinton kontra Trump - czyli o debacie, która może zmienić losy świata. Bądźcie z nami jutro o 8.00!

  Blogerka Anna Gruszczyńska, gość Dzień Dobry TVN, wygrała walkę z bulimią. Teraz postanowiła pomóc innym osobom zmagającym się ze swoimi potworami, czyli np. zaburzeniami odżywiania i problemem z samoakceptacją. Zobaczcie, w jaki sposób...

  Karolina Otwinowska przez 11 lat zmagała się z anoreksją, a później zachorowała na bulimię. Teraz, choć jeszcze nie całkiem wyleczona, pomaga innym. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o początkach choroby, swojej walce i o tym, jak próbuje pomoc innym chorym.