Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Pierwsze symptomy zaburzenia odżywiania
Elżbieta Pięta zauważyła problemy u córki, gdy dziewczynka dorastała. Choć Ewa była bardzo ambitna, to z WF-u miała niższe oceny od koleżanek. Później zaczęła ćwiczyć i się od tego uzależniła. Zaczęła też rezygnować z jedzenia. Najpierw wyłączyła z menu słodycze, a skończyło się tym, że jadła wyłącznie warzywa typu sałata czy pomidor.
- Miałam to szczęście, że zauważyłam w miarę szybko, chociaż trudno mówić o szczęściu, skoro choroba dziecka trwała 12 lat. Niemniej jednak nie mogę (...) porównywać tego z dzisiejszymi czasami - mamy dzisiaj zupełnie inną bazę pomocową. (...) Tak się właśnie zaczyna, że dzieciaki uciekają gdzieś, czegoś szukają, (...) ponieważ nie mają zainteresowania, nie mają uwagi od otoczenia, od bliskich . I tak też było w moim przypadku - wspominała w Dzień Dobry TVN Elżbieta Pięta.
Kobietę zaniepokoiło to, że córka przesadnie zaczęła o siebie dbać, a jedzenie spożywała tylko w samotności. Nastolatka tłumaczyła, że musi się uczyć, a mama znajdowała potem jedzenie w koszu, wersalce czy plecaku.
- Jeżeli dziecko, które było pełne życia i radości, miało mnóstwo kolegów i koleżanek, nagle woli zostać w domu, niż wyjść, to już jest symptom, że coś jest nie tak . Albo jest konflikt z rówieśnikami albo wstyd przed wyjściem na pizzę, na lody, bo "co tam robić, skoro nie jem?" - tłumaczyła psycholog.
Zaburzenia odżywiania - na czym polegają?
Obecnie zaburzenia odżywiania występują w jeszcze bardziej rozbudowanej formie. Istnieje nie tylko anoreksja i bulimia, ale także nowe różne odłamy, typu kompulsywne czy nocne objadanie.
- Myślę sobie, że ma na to wpływ to, że funkcja jedzenia jest bardzo zaburzona. Druga rzecz to fakt, że media lansują wygląd jako wartość (...) To jest coś, na co osoby młode (...) są bardzo wrażliwe. Chcą się bardzo dopasować do tych standardów, uzyskać akceptację, uznanie i niestety kończy się to tak, jak się kończy - mówiła w naszym programie Ewa Sas–Mzabi, która chorowała na anoreksję.
Zdaniem jej mamy, obecność Instagrama i innych mediów społecznościowych wzmaga u nastolatków zaburzenia odżywiania.
- Jeśli chodzi o portale społecznościowe to jest bardzo duże zagrożenie, jest bardzo dużo kanałów, dystrybucji tych wiadomości, z których dziewczyny czerpią najbardziej. Tych złych wiadomości - stwierdziła psycholog.
Jak sobie poradzić z zaburzeniami odżywiania dziecka?
Ekspertka podkreśliła, że gdy zaczynamy zauważać u swoich dzieci niepokojące objawy, nie można na siłę wpychać im jedzenia. Odniesie to bowiem odwrotny skutek, a i nasze relacje z pociechą mocno ucierpią.
- Większość rodziców popełnia właśnie ten błąd, kiedy pilnuje dziecka z jedzeniem i sprowadza tę rolę do absolutnie najważniejszej wartości, jakakolwiek może istnieć. Wszystko kręci się wokół jedzenia i to jest podstawowy błąd, dlatego, że niejedzenie jest już skutkiem czegoś, co zadziało się w naszym dziecku, co zadziało się w relacji naszej z dzieckiem. (...) Czynnik rodzinny jest jednym z najważniejszych czynników, jaki ma wpływ na zaburzenia odżywiania, nie tylko na anoreksję, ale na wszystkie inne składowe tego ogólnego pojęcia, jakim są zaburzenia odżywiania - tłumaczyła Elżbieta Pięta.
W pierwszej kolejności należy otworzyć się na uczucia i potrzeby dziecka, nawiązać z nim dobrą relację.
- Należy najpierw spróbować naprawić relacje z naszym dzieckiem albo sprowadzić je do poprawnych . Nieważne, że w zlewie stoi sterta naszyć, ale te nasze 3 czy 5 minut dla dziecka to jest najważniejsze. (...) Każda sekunda, którą poświęcimy dziecku, zaprocentuje. (...) Druga rzecz - nie przenosimy własnych niespełnionych ambicji na nasze dzieci - radziła psycholog.
Dodała, że pierwszy telefon należy skierować do poradni zdrowia psychicznego.
Zobacz też:
- Ekstremalna pasja ojca i syna. 5-latek marzy: "Chciałbym być mistrzem, jak mój tata"
- Jak szybko zrobić kostium karnawałowy dla dziecka? Ekspertka ma 3 propozycje: "Przede wszystkim strój powinien być wygodny"
- Gadżety, które pomagają dzieciom w edukacji i skupieniu. "Koncentrację trzeba ćwiczyć"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba