Zapraszamy na czat z ekspertami - psychodietetyk Magdaleną Błaszczyk, psychoterapeutką Pauliną Flak i psychiatrą dzieci i młodzieży Anną Zielińską-Wieniawską.
Aktor opowiedział o groźnej chorobie, z którą zmagał się jako nastolatek.
Jak wyglądał proces zdrowienia?
Z zaburzeniami odżywiania zmaga się ponad 70 milionów ludzi na świecie. Aż 90 proc. z nich to kobiety i dziewczynki.
- Kiedy mama zadzwoniła do przychodni NFZ, powiedziano jej, że najbliższy wolny termin jest za półtora roku – wspomina w cyklu "Siła jest kobietą".
Okazuje się nieraz, że to cała rodzina potrzebuje zmiany i wspólnej pracy żeby młoda osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.
- To bezczelne - wdała się w gorącą dyskusję.
Jak teraz wygląda?
"To śmiertelna choroba psychiczna i nie wymysł, nie fanaberia"
"Miałam taki okres, że nie chciałam żyć".
"Niektóre dzieci we wczesnym wieku odkładają na bok własne potrzeby".
Sabina od ponad dekady walczy z anoreksją, która zatruła jej psychikę i zrujnowała organizm. Postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie, by wspierać innych w drodze do zdrowia.
31-letnia Paulina Mikita urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W wieku 16 lat przeszła operację nóg. Ból i strach byli nieodzownymi towarzyszami jej życia. Zmagała się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, anoreksją, bulimią i depresją. Ma za sobą próbę samobójczą. Kilka miesięcy temu wszystko się zmieniło. Zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim i spełniać marzenia – chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, dziś mogę sama ją ofiarować - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".
W ocenie lekarzy nie miała szans na to, żeby zajść w ciążę.
"Wyglądałam jak kościotrup".
Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.
Czym są myśli anorektyczne?
Tess Holiday cierpi na anoreksję. Modelka jest w bardzo trudnym momencie nie tylko życia, ale także kariery. Początkowo nikt nie chciał jej uwierzyć, że faktycznie zmaga się z chorobą. Wszystko dlatego, że jest plus size.
Pandemia odcisnęła piętno na naszym zdrowiu psychicznym. Jak się okazuje, od czasu pierwszego lockdownu coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów i prosi o pomoc. Jednym z problematycznych obszarów stało się dla nas odżywianie. Jemy za dużo, bądź nie jemy wcale, obsesyjnie liczymy kalorie lub zatracamy się i zajadamy stres. Jak radzić sobie z zaburzeniami? O tym rozmawialiśmy z Magdą Błaszczyk, psychodietetyk oraz Pauliną Mielniczuk, która w pandemii zachorowała na anoreksję.
"Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".
"Doszło do tego, że w ciągu dnia przyjmowałam zaledwie 500 kalorii"
Aleksandra Florkowska od trzech lat walczy z anoreksją. Siły w zmaganiach z chorobą dodają jej media społecznościowe, gdzie wspiera inne osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. - Chcę im pokazać, że wszystko zależy od nas samych, że to tylko my możemy nad tym panować - tłumaczy Ola.
Anoreksja, bulimia, kompulsywne zajadanie stanowią wśród nastolatków olbrzymi problem. Sytuację pogorszył jeszcze lockdown. - Chciałam być idealna. Idealną córką, uczennicą, koszykarką, żeglarką, tancerką – opowiada jedna z bohaterek reportażu Uwagi! TVN.
Ola ma 18 lat, od trzech choruje na anoreksję. W marcu tego roku, kiedy zrozumiała, że organizm daje jej ostatnią szansę, postanowiła podjąć zdecydowaną walkę z chorobą. Zbiegło się to z założeniem konta na TikToku. To właśnie tam nastolatka opowiada swoją historię, by pomagać innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywania.
Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że inspirują ją inne kobiety. W swoim nowym poście na Instagramie poruszyła temat akceptacji swojego wyglądu przez Polki. Załączyła przy tym wpis Patrycji Tylendy – żony, matki, aktorki, podróżniczki, kobiety sukcesu, która jakiś czas temu miała problem z aprobowaniem siebie.
Hanna Żudziewicz to jedna z najpopularniejszych polskich tancerek. Razem ze swoim partnerem, Jackiem Jeschke, prezentują najwyższą klasę taneczną "S" w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W nowym wpisie na Instagramie poruszyła ważny temat zaburzeń dożywiania, z którymi sama się zmagała.
Wciąż żywe jest przekonanie, że anoreksja czy bulimia to choroby, które dotykają głównie kobiety. Tymczasem zaburzenia odżywiania to powszechny problem wśród skoczków narciarskich. O swoich doświadczeniach i walce z chorobą w Dzień Dobry TVN opowiedział nam Fabian Malik, międzynarodowy sędzia w skokach narciarskich i były skoczek.
Joanna Koroniewska cieszy się niesłabnącą popularnością. Aktorka, która pokochała sport i przeszła wielką metamorfozę, wciąż musi się tłumaczyć ze szczupłego wyglądu. Gwiazda zdradziła, co ją najbardziej szokuje.
W wyniku błędu algorytmu serwisu i aplikacji Instagram osobom z anoreksją oraz innymi zaburzeniami odżywiania wyświetlały się treści związane z dietami i odchudzaniem. Platforma przeprosiła.