anoreksja

  anoreksja

  Sabina od ponad dekady walczy z anoreksją, która zatruła jej psychikę i zrujnowała organizm. Postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie, by wspierać innych w drodze do zdrowia.

  31-letnia Paulina Mikita urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W wieku 16 lat przeszła operację nóg. Ból i strach byli nieodzownymi towarzyszami jej życia. Zmagała się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, anoreksją, bulimią i depresją. Ma za sobą próbę samobójczą. Kilka miesięcy temu wszystko się zmieniło. Zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim i spełniać marzenia – chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, dziś mogę sama ją ofiarować - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  W ocenie lekarzy nie miała szans na to, żeby zajść w ciążę.

  "Wyglądałam jak kościotrup".

  Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.

  Czym są myśli anorektyczne?

  Tess Holiday cierpi na anoreksję. Modelka jest w bardzo trudnym momencie nie tylko życia, ale także kariery. Początkowo nikt nie chciał jej uwierzyć, że faktycznie zmaga się z chorobą. Wszystko dlatego, że jest plus size.

  Pandemia odcisnęła piętno na naszym zdrowiu psychicznym. Jak się okazuje, od czasu pierwszego lockdownu coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów i prosi o pomoc. Jednym z problematycznych obszarów stało się dla nas odżywianie. Jemy za dużo, bądź nie jemy wcale, obsesyjnie liczymy kalorie lub zatracamy się i zajadamy stres. Jak radzić sobie z zaburzeniami? O tym rozmawialiśmy z Magdą Błaszczyk, psychodietetyk oraz Pauliną Mielniczuk, która w pandemii zachorowała na anoreksję.

  "Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".

  "Doszło do tego, że w ciągu dnia przyjmowałam zaledwie 500 kalorii"

  Aleksandra Florkowska od trzech lat walczy z anoreksją. Siły w zmaganiach z chorobą dodają jej media społecznościowe, gdzie wspiera inne osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. - Chcę im pokazać, że wszystko zależy od nas samych, że to tylko my możemy nad tym panować - tłumaczy Ola.

  Anoreksja, bulimia, kompulsywne zajadanie stanowią wśród nastolatków olbrzymi problem. Sytuację pogorszył jeszcze lockdown. - Chciałam być idealna. Idealną córką, uczennicą, koszykarką, żeglarką, tancerką – opowiada jedna z bohaterek reportażu Uwagi! TVN.

  Ola ma 18 lat, od trzech choruje na anoreksję. W marcu tego roku, kiedy zrozumiała, że organizm daje jej ostatnią szansę, postanowiła podjąć zdecydowaną walkę z chorobą. Zbiegło się to z założeniem konta na TikToku. To właśnie tam nastolatka opowiada swoją historię, by pomagać innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywania.

  Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że inspirują ją inne kobiety. W swoim nowym poście na Instagramie poruszyła temat akceptacji swojego wyglądu przez Polki. Załączyła przy tym wpis Patrycji Tylendy – żony, matki, aktorki, podróżniczki, kobiety sukcesu, która jakiś czas temu miała problem z aprobowaniem siebie.

  Hanna Żudziewicz to jedna z najpopularniejszych polskich tancerek. Razem ze swoim partnerem, Jackiem Jeschke, prezentują najwyższą klasę taneczną "S" w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W nowym wpisie na Instagramie poruszyła ważny temat zaburzeń dożywiania, z którymi sama się zmagała.

  Wciąż żywe jest przekonanie, że anoreksja czy bulimia to choroby, które dotykają głównie kobiety. Tymczasem zaburzenia odżywiania to powszechny problem wśród skoczków narciarskich. O swoich doświadczeniach i walce z chorobą w Dzień Dobry TVN opowiedział nam Fabian Malik, międzynarodowy sędzia w skokach narciarskich i były skoczek.

  Joanna Koroniewska cieszy się niesłabnącą popularnością. Aktorka, która pokochała sport i przeszła wielką metamorfozę, wciąż musi się tłumaczyć ze szczupłego wyglądu. Gwiazda zdradziła, co ją najbardziej szokuje.

  W wyniku błędu algorytmu serwisu i aplikacji Instagram osobom z anoreksją oraz innymi zaburzeniami odżywiania wyświetlały się treści związane z dietami i odchudzaniem. Platforma przeprosiła.

  Od kilku lat toczy się dyskusja na temat wyśrubowanych standardów w modelingu. Doskonale o tym wie Magdalena Zalejska, która jako modelka w rozmiarze "zero" walczyła z bulimią i anoreksją. Dziś jest jedną z najpopularniejszych polskich modelek plus size. O swojej historii opowiedziała naszemu dziennikarzowi Mateuszowi Hładkiemu.

  Pregoreksja to niebezpieczne, a jedocześnie coraz częściej obserwowane zjawisko. Polega na nadmiernym ograniczaniu jedzenia i intensywnym ćwiczeniu przez kobiety w ciąży. Wszystko po to, żeby szybko po porodzie mieć idealną sylwetkę. Jak ostrzegają naukowcy, ciążowa anoreksja może mieć poważne skutki zdrowotne zarówno dla mamy, jaki i nienarodzonego dziecka, a nawet prowadzić do ich śmierci.

  Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.

  Rok temu przeprowadziła się do Warszawy z Francji, w której mieszkała od kilku lat. Jak teraz wygląda życie aktorki? Patrycja Volny opowiedziała nam o zawodowych planach, radzeniu sobie w czasie pandemii oraz chorobie, na którą cierpi od dawna.

  Karolina Krzyżaniak od 14. roku życia zmaga się z anoreksją. Nastolatka przy wsparciu rodziców i specjalistycznej pomocy wychodzi na prostą. Swoją walkę postanowiła opisać w książce, która już 10 grudnia trafi na półki księgarń. - Ludzie nie wiedzieli jak mi pomóc. Nie wiedzieli, co przeżywam - powiedziała Karolina w Dzień Dobry TVN.

  Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Northumbria University w Newcastle wykazały, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na zdrowiu dziewięciu na dziesięć osób z zaburzeniami odżywiania. Czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie? O tym opowiedziała nam psychodietetyk, Magdalena Błaszczyk.

  Patrycja Volny ponownie zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Aktorka znana z filmu "Pokot" przyznała to w szczerym, emocjonalnym nagraniu, które zamieściła w sieci. Jej zdaniem, do nawrotu anoreksji przyczyniła się pandemia koronawirusa i pobyt w izolacji. Córka Jacka Kaczmarskiego opublikowała też wstrząsające zdjęcie swojej sylwetki.

  Od kilku lat Agata Rusztyn choruje na anoreksję. Przez odmawianie sobie jedzenia doprowadziła do tego, że przy 173 cm ważyła tylko 33 kg. Co się wydarzyło w jej życiu, że zaczęła chorować? Niektóre ośrodki terapeutyczne odmówiły jej leczenia. Dlaczego? Jak się wtedy czuła? Jak obecnie walczy z chorobą? Agatę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Obok niej na kanapie usiadła Ewa Galus-Raczyńska - dyrektor ośrodka terapeutycznego, Fundacja Światło Dla Życia, który pomaga Agacie.

  Anoreksja jest bardzo podstępna i niełatwo z niej wyjść. Zachorować na nią mogą nie tylko osoby dorosłe i nastolatki, ale również dzieci. Najmłodsza pacjentka, która trafiła do szpitala gościa Dzień Dobry TVN ordynator Anety Górskiej-Kot miała tylko 9 lat! Jakie są pierwsze sygnały anoreksji? Do czego może prowadzić ta choroba? Dlaczego jest taka trudna w leczeniu?

  Blogerka modowa Pola Bogdańska jest znana społeczności internetowej - jej konto na Instagramie obserwuje ponad 66 tys. osób. Prowadzi także kanał na Youtube i właśnie tam - w jednym z video - powiedziała o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania. Polę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, co ją skłoniło, aby tak szczerze powiedzieć o swoim problemie, udało jej się przezwyciężyć anoreksję, jak radykalne odchudzanie wpłynęło na jej zdrowie, czy ma sygnały, że komuś pomogła wyjść z choroby.

  Kiedyś Agnieszka Czerwińska ważyła 125 kg. Dzięki pomocy trenerki personalnej Patrycji Polak zrzuciła 70 kg i mieści się obecnie w rozmiarze S. W Dzień Dobry TVN panie powiedziały o swoim pierwszym spotkaniu, motywacji i zmianie stylu życia. Co zrobić, aby uniknąć efektu jojo? Okazało się, że Patrycja chorowała kiedyś na anoreksję. Jak udało jej się z niej wyjść?

  Coraz więcej polskich nastolatek zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Bywa, że objawy są przez długi czas ukryte. Chorzy izolują się od bliskich. Zmienia się ich osobowość. Jak rozpoznać pierwsze objawy bulimii czy anoreksji? Rodzicom w takich chwilach często towarzyszy bezsilność. Jak pomóc? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska i prof. Janet Treasure.