Skąd bierze się anoreksja?
Michel Moran i Marta Kornacka poznali się w pierwszej edycji "MasterChef Nastolatki". Dziewczynka pokazała w programie talent kulinarny i wielką odwagę. Opowiedziała o swoich zaburzeniach odżywiania. - Anoreksja się u mnie rozwinęła. Ważyłam 34 kilogramy, a powinnam najlepiej 50 - powiedziała nastolatka. Marta swoją otwartością bardzo poruszyła Michela Morana. Kucharza zdradził w programie, że jego córka również zmagała się z anoreksją.
Nastolatka wyznała, że trudno jest przyznać do tego, że się choruje na anoreksję. - Czuje się wstyd, że się w coś takiego popadło, chociaż nie powinno się tego czuć, bo to też nie jest nasza wina. Myślę, że to jest jedna z najgorszych chorób psychicznych. Tej choroby nie zrozumie do końca nikt, kto serio w to nie popadł - stwierdziła Marta.
Uczestniczka "MasterChefa Nastolatki" wyznała, że anoreksja to choroba, w której zdarzają się wzloty i upadki. - Może być taki dzień, gdzie się po prostu gorzej czuję psychicznie albo fizycznie. Czasem są gorsze te momenty, ale też jestem nauczona, że te gorsze momenty są po to, żeby później się wzbić w górę - tłumaczyła.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że pewnych zdań, np. świetnie dzisiaj wyglądasz, nie powinno się mówić osobie, która zmaga się z anoreksją. - Albo "wyglądasz zdrowo". Od razu choroba zaczyna ci podpowiadać, że zmieniasz się, że po prostu się przytyło - wyznała.
Michel Moran zdradził, że w przypadku swojej córki, bardzo się bał, że zaczną się u niej pojawiać "czarne myśli". Czy Marta też miała takie bardzo trudne momenty? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Leczenie anoreksji - jak to wygląda?
W wyjściu z choroby pacjentom pomagają zarówno psychodietetycy, psycholodzy, jak i psychiatrzy. - Jeżeli mamy zaburzenia odżywiania nasze przekonania dotyczące jedzenia są po prostu nieprawidłowe. Moim zadaniem jest nauczyć dziecko, które choruje trochę na nowo, jak ta relacja z jedzeniem powinna wyglądać i troszeczkę wyprostować te nieprawidłowe przekonania - powiedziała w Dzień Dobry TVN mgr Magdalena Błaszczyk psychodietetyk.
- Psycholog, psychoterapeuta będzie tą osobą, która będzie się zajmowała leczeniem zaburzeń psychicznych jako takich, ale będzie się zajmowała emocjami, myślami, zachowaniem i będzie chciała wprowadzić zmianę w tym obszarze. W dużej mierze w zaburzeniach odżywiania jest tak, że te działki trochę się łączą. Ten zakres pracy jest podobny, ale to Magda będzie pracowała nad zmianą tych nawyków od strony dietetycznej, to ona będzie układać jadłospis, a psychoterapeuta będzie dbał o to, żeby poradzić sobie z tą strefą myśli, czy zachowań, które są często nieprawidłowe w zaburzeniach odżywiania - wyjaśniła mgr Paulina Flak psychoterapeuta.
Rolę koordynatora pełni psychiatra. - Psychiatra diagnozuje dziecko, stwierdza, czy mówimy o zaburzeniach odżywiania, a czasem nadaje znaczenie temu, co się w ogóle dzieje i koordynuje to, co się będzie działo dalej. Moją rolą jest też diagnozowanie tego, czy dziecko nie ma innych trudności, np. zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, czasem zaburzeń ze spektrum autyzmu, co się bardzo często teraz zdarza, że zaburzenia odżywiania są przejawem zaburzeń ze spektrum autyzmu i decydując, jak te działania, jakie osoby powinny być w to leczenie włączone i decydując czy dziecko wymaga leczenia farmakologicznego - tłumaczyła Anna Zielińska-Wieniawska psychiatra dzieci i młodzieży.
Co powinno zaniepokoić rodzica? Jakie sygnały mogą świadczyć, że dziecko zmaga się z anoreksją? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mikołaj Roznerski trafił do szpitala psychiatrycznego. "Przez rok nie jadłem nic"
- Jak walczyć z podjadaniem ze stresu? Psychodietetyczka: "To jest destrukcyjny mechanizm"
- Lara Gessler o swoich zaburzeniach. "18-miesięczna przerwa w menstruacji była sygnałem"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN