Zaburzenia odżywiania dotykają zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Skąd się biorą? Czy mają związek tylko z jedzeniem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Katarzyna Błażejewska-Stuhr dietetyczka, psychodietetyczka, Agata Zimnicka psycholożka, dietetyczka oraz Radosław Czekański, uczestnik 8. edycji "Top Model", który chorował na anoreksję.
Jak wyglądał proces zdrowienia?
Z zaburzeniami odżywiania zmaga się ponad 70 milionów ludzi na świecie. Aż 90 proc. z nich to kobiety i dziewczynki.
Kristina od lat mierzy się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Wszystko zaczęło się od licealnego stresu. Jej organizm zaczął reagować na to, co działo się w jej życiu. Nie uniknęła anoreksji, która zrujnowała jej życie.
"Uważamy to za fanaberię, wymysł".
Badania przeprowadzone przez badaczy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pokazały, że ponad połowa młodych kobiet może w zmagać się z zaburzeniami odżywiania. Które panie są najbardziej narażone i jak można temu zapobiec?
Okazuje się nieraz, że to cała rodzina potrzebuje zmiany i wspólnej pracy żeby młoda osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.
Jak teraz wygląda?
"To śmiertelna choroba psychiczna i nie wymysł, nie fanaberia"
Sabina od ponad dekady walczy z anoreksją, która zatruła jej psychikę i zrujnowała organizm. Postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie, by wspierać innych w drodze do zdrowia.
"Doszło do tego, że w ciągu dnia przyjmowałam zaledwie 500 kalorii"
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Są tacy, którzy w nocy zamiast spać jedzą. Dlaczego niektórzy podjadają nocą? Na czym dokładnie polega syndrom nocnego jedzenia? jak często osoby, które cierpią na to zaburzenie podjadają w nocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutką Kają Funez-Sokola. Co jest przyczyną syndromu NES?
Zaburzenia odżywiania to powszechny problem, który może dopaść każdego. Okazuje się, że z zaburzeniami coraz częściej borykają się mężczyźni. Wszystko przez presję idealnego wyglądu. Zaburzenia odżywiania to już nie tylko anoreksja i bulimia. Coraz częstszym problemem jest ortoreksja, pregoreksja czy bigoreksja. Na czym polegają te zaburzenia? Kiedy dbanie o sylwetkę przeradza się w obsesję? Do kogo zgłosić się o pomoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: prof. Katarzynę Kucharską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Kaję Funez-Sokolę, psycholog i psychoterapeutę oraz Kamila, który cierpiał na zaburzenia odżywiania.