Co sprzyja zaburzeniom odżywiania?
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców i doktorantów z Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego uczestniczyło 420 kobiet między 19. a 30. rokiem życia. Panie, które wzięły udział w teście stosowały dietę tradycyjną, roślinną lub leczniczą (zalecaną przy zespół jelita drażliwego czy SIBO, czyli rozroście bakteryjnym jelita cienkiego).
Porady dietetyków
Uczestniczki badania zostały poproszone o wypełnienie specjalnego kwestionariusza. Pozwalał on stwierdzić, czy dana osoba posiada cechy typowe dla zaburzeń odżywiania, w tym ortoreksji (patologiczna obsesja na punkcie zdrowego odżywiania). Kwestionariusz badał także psychologiczne aspekty odżywiania, takie jak jedzenie pod wpływem emocji, ograniczanie jedzenia czy brak kontroli nad jedzeniem. Zebrane w ten sposób dane pokazały, że panie na diecie tradycyjnej część sięgały po jedzenie w sposób niekontrolowany lub pod wpływem emocji.
Badacze są zdania, że osoby te sięgają po żywność przetworzoną, z wysoką zawartością cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, aby rozładować stres i podnieść stężenie hormonów tzw. hormonów szczęścia, jak dopamina czy serotonina. Takie postępowanie pociąga za sobą określone konsekwencje. Chodzi jednak nie tylko o przybieranie na wadze i wynikające z tego problemy, ale także wyrzuty sumienia, które mogą pojawić się po zjedzeniu czegoś niezdrowego. Zdarza się, że prowadzą one do obniżenia nastroju, pogorszenia samooceny i poczucia własnej skuteczności. - Warto mieć świadomość tego mechanizmu i szukać lepszych sposobów na regulację emocji – jak dobrej jakości sen i czas na odpoczynek, odżywcze i regularne posiłki czy też umiarkowana aktywność fizyczna – powiedziała w rozmowie z PAP-em psychodietetyk dr Karolina Krupa-Kotara z Zakładu Epidemiologii Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Bytomiu.
U kogo zaburzenia odżywiania występują najrzadziej?
Ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania było znacznie mniejsze u pań na diecie roślinnej. Naukowcy łączą to z tym, że ten rodzaj menu charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika oraz witamin i składników mineralnych, regulujących pracę układu trawiennego, odczuwanie sytości oraz wpływające prozdrowotnie na organizm. - Wegetarianie najczęściej decydują się na taki sposób żywienia ze względów moralnych i etycznych - można więc założyć, że jest to świadoma i wrażliwa grupa konsumentów – oceniła w rozmowie z PAP-em dietetyk kliniczny i psychodietetyk mgr Weronika Gwioździk - doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Co ciekawe, kobiety, które stosowały dietę leczniczą znacznie częściej zdradzały objawy ortoreksji, niż kobiety na diecie tradycyjnej i roślinnej. Dodatkowo miały wyższy wynik w zakresie ograniczania jedzenia. W ocenie badaczy może to wynikać z faktu, że w przypadku tych osób, niektóre produkty prowadzą do zaostrzenia objawów choroby. Autorzy badania podkreślili, że diety lecznicze najczęściej stosowane są z zalecenia dietetyka lub lekarza, dlatego - zauważają naukowcy - ważne wydaje się przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku zaburzeń odżywiania przed zaleceniem dietoterapii, aby indywidualnie dopasować schemat żywienia i skierować pacjentów do właściwych specjalistów.
Badacze podkreślają, że zaburzenia odżywiania to wieloczynnikowy problem, ściśle związany z postrzeganiem własnego ciała i nadmiernym zaabsorbowaniem jedzeniem. Występują one osób w każdym wieku i każdej płci, jednak w ostatnich latach największy wzrost obserwuje się właśnie wśród młodych kobiet. Dlatego też to właśnie im naukowcy poświęcili swoje badania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cierpią na niego kobiety odnoszące sukcesy w 3 dziedzinach. Jak rozpoznać syndrom królowej pszczół?
- Te sygnały świadczą, że jesteś w pułapce toksycznej osoby. Jak je rozpoznać?
- Czy matka i córka mogą się przyjaźnić? Ekspertka rozwiewa wszelkie wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: skaman306/Getty Images