Za kilka dni powitamy kolejny rok, a w naszych głowach już tworzą się plany i cele na przyszłe 12 miesięcy. Jak zawsze jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest zrzucenie zbędnych kilogramów i figura marzeń. Pewna dietetyczka z Australii postanowiła ułatwić nam to zadanie i zdradziła produkty, dzięki którym płaski brzuch będzie na wyciągnięcie ręki. O zasadność jej rad postanowiliśmy zapytać dr Hannę Stolińską, dietetyka klinicznego.
Płaski brzuch i piękna figura
Kto z nas nie marzy o płaskim brzuchu i wysportowanym ciele? Rok w rok obiecujemy sobie, że w końcu zmotywujemy się do wizyty na siłowni, basenie czy sali treningowej. Warto jednak podkreślić, że sport to nie wszystko. Szczupłe ciało to także kwestia zdrowego odżywiania i odpowiedniej diety.
Zdrowa dieta
Zdrowa dieta
Jak się okazuje, istnieją produkty, które mogą nam pomóc lub zaszkodzić w drodze po wymarzony cel. Swoją teorią podzieliła się australijska dietetyk Susie Burrell. Specjalista wymieniła bowiem pięć produktów, które można dodać do diety oraz pięć, które należy kategorycznie wyeliminować.
Pokarmy, które powinniśmy spożywać to: jogurt, arbuz, jagody, ogórki, a także herbata miętowa. Skąd taki wybór?
Jogurt jest probiotykiem, który pozwala utrzymać jelita w zdrowej kondycji. Herbaty ziołowe, w tym zielona, lukrecjowa i mniszka lekarskiego, mają silne właściwości moczopędne. Odciągają płyny z organizmu, zmniejszają zatrzymywanie wody i "utrzymują stosunkowo płaski brzuch".
- Herbata miętowa pomaga zmniejszyć dolegliwości żołądkowe i wspomaga trawienie – powiedziała dietetyk.
Płatki zbożowe na bazie otrębów to dobra opcja na śniadanie. Zawarty w nich błonnik pomoże uregulować przemianę materii. Ogórek, seler i rzodkiewka to warzywa, które możesz jeść bez końca. Są zdrowe i niskokaloryczne. Arbuz i jagody to zdaniem ekspertki świetna opcja na płaski brzuch, owoce te mają wysoką zawartość cukru i niezwykle wysoką zawartość wody.
Marzysz o płaskim brzuchu? Wyklucz te produkty
Susie wymieniła również produkty, które należy wykluczyć z diety, jeśli marzymy o pięknej sylwetce. Według dietetyczki niekorzystnie będą działały na nasz organizm: słone potrawy, warzywa kapustne, guma do żucia, woda gazowana, azjatyckie śmieciowe jedzenie.
Dlaczego? Słone potrawy zawierają nadmiar soli, które powodują zatrzymanie płynów i wzdęcia. Co więcej, często bogate są w tłuszcz.
- Nadszedł czas, aby ograniczyć przetworzone mięso, w tym szynkę, prosciutto i bekon. Zamiast słonych potraw, wybieraj źródło białka, np. krewetki, skorupiaki i pierś z kurczaka lub indyka – powiedziała dietetyczka.
Warzywa kapustne tj. kalafior, brokuły, kapusta, choć zdrowe, mogą niektórym poważnie zaszkodzić.
- Te warzywa są niezwykle pożywne i mają szereg właściwości przeciwnowotworowych, ale mogą również wytwarzać stosunkowo duże ilości gazów dzięki rodzajowi węglowodanów, rafinozie, która może pozostać częściowo niestrawiona w jelicie, przyczyniając się do produkcji gazów – zaznaczyła Susie.
Podobna sytuacja dotyczy wody gazowanej i słodkich napojów z bąbelkami. - Im więcej gazu zużywamy, tym bardziej prawdopodobne jest, że zatrzymamy gaz w przewodzie pokarmowym - wskazała.
- Guma do żucia może i jest niskokaloryczna, jednak zawiera w składzie mannitol i sorbitol, które mogą prowadzić do wzdęć. Co więcej, podczas żucia wdychamy znacznie więcej powietrza, które może zostać uwięzione w układzie pokarmowym i prowadzić do wzdęć - dodała Susie.
Co w sobie mają azjatyckie fast foody? Frytki, kluski i zupy azjatyckie zawierają mnóstwo sodu. Jego nadmiar prowadzi do zatrzymania wody i uczucia ciężkości.
Polska dietetyk kliniczna komentuje złote zady
O wiarygodność wymienionych wyżej rad zapytaliśmy dr Hannę Stolińską, dietetyka klinicznego. Specjalistka przyznała, że niektóre z produktów faktycznie są przeciwnikami płaskiego brzucha ze względu na właściwości wzdymające. Jeżeli więc chcemy uniknąć efektu "piłeczki" warto je odstawić. Podkreślamy jednak, że produkty te nie wypływają na etap odchudzanie i zrzucenie tkanki tłuszczowej.
- Ja widzę plagę tego, że mamy problemy jelitowe. Mamy wzdęcia, gazy, baloniki. Jeśli chodzi o produkty, bardzo ważne jest picie dużej ilości wody. Produkty takie jak arbuz czy ogórek mogą się sprawdzić, jednak pamiętajmy, że arbuz zawiera bardzo dużo fruktozy, która wpływa na odkładanie tkanki tłuszczowej na brzuchu – powiedziała specjalistka.
Dietetyczka przyznała także, że nie widzi powiązania między płaskim brzuchem a spożywaniem jagód. Ryzykowne są także płatki.
- Płatki zbożowe mają dużo błonnika, więc ułatwiają wypróżnianie. Natomiast wiele osób reaguje w drugą stronę i mogą mieć wzdęcia, szczególnie po płatkach owsianych. Herbata miętowa wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, więc przyspieszy trawienie. Jogurt ma natomiast bakterie probiotyczne, które dobrze działają na pracę jelit, ale czy po ich zjedzeniu będzie płaski brzuch? Tak bym nie myślała.
Co specjalistka myśli o produktach, które należy wykluczyć?
- Woda gazowana, guma do żucia, warzywa kapustne to wszystko powoduje wzdęcia. Ale tych produktów jest znacznie więcej, podobnie działają także: cebula, czosnek, por, kalafior, jabłka, gruszki, śliwki, suszone owoce, nerkowce, pistacje - dodała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czego dzieci nie mówią w domu? Notatki psychologów. "Same słowa nie wystarczą"
- Katarzyna Kolenda-Zaleska o kulisach akcji "Podaruj Misia". Kiedy powstają przytulanki?
- Cher pochwaliła się diamentowym pierścionkiem. Czy przyjęła oświadczyny młodszego o 40 lat partnera?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Peopleimages/GettyImages