Syndrom królowej pszczół - czym się charakteryzuje?
Pszczela matka pełni w ulu najważniejszą rolę. To właśnie jej dominująca pozycja zainspirowała amerykańskiego psychologa Grahama L. Stainesa do pochylenia się nad problemem bezwzględnych przełożonych, które blokują rozwój kariery innym kobietom. W ocenie eksperta najczęściej kieruje nimi obawa o utratę władzy, ale i potrzeba nieustannego udowadniania własnej wartości.
Problemy natury psychologicznej
Kobiety dotknięte syndromem królowej pszczół piastują na ogół wysokie stanowiska i nade wszystko pragną pozostawać w centrum uwagi. Cechuje je ciągła potrzeba rywalizacji i brak empatii. Ich podwładne często stają się ofiarami manipulacji i mobbingu.
Syndrom królowej pszczół a atmosfera w miejscu pracy
Codzienne obcowanie z bezwzględną szefową może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badania przeprowadzone w 2005 roku na Uniwersytecie w Toronto dowiodły, że podwładne kobiet przejawiających syndrom królowej pszczół częściej cierpią na bóle głowy i bezsenność, są także permanentnie zestresowane. Zwykle są one obarczane dodatkowymi obowiązkami, a nawet upokarzane na oczach reszty zespołu.
Syndrom królowej pszczół przejawia się głównie u kobiet robiących karierę w polityce, biznesie, sztuce oraz mediach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Żyjesz pod jednym dachem z marudą? "To branie odpowiedzialności za jego stan emocjonalny"
- Czego dzieci nie mówią w domu? Notatki psychologów. "Same słowa nie wystarczą"
- Znana psycholog miała trudną relację z matką. "Gdy umarła, nadeszła ulga"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: ofeminin.pl
Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images