Syndrom jedynaka to zespół cech, który potocznie przypisuje się osobom wychowanym bez rodzeństwa. Na czym polega?
Czym jest syndrom królowej śniegu?
Syndrom Kasandry odnosi się do tych osób, które czują, że znają przyszłość, ale nie mogą jej zmienić.
Syndrom Piotrusia Pana odnosi się przede wszystkim do niedojrzałych mężczyzn. Czym dokładnie charakteryzuje się taka postawa i jak wpływa na związek? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka.
"Niech to dziecko będzie zdrowe".
Serdeczność i gotowość niesienia pomocy innym ma ogromną moc, zwłaszcza w miejscu pracy. Niestety wiele osób zdaje się o tym zapominać, stawiając na rywalizację. Dotyczy to między innymi kobiet dotkniętych syndromem królowej pszczół, które po osiągnięciu sukcesu nad wyraz surowo traktują swoje podwładne i nie wahają się szykanować swoich potencjalnych konkurentek.
"Syndrom oszusta sprawia, że nie sięgamy po swoje cele".
Związek i miłość nie zawsze trwają wiecznie.
Siwienie jest procesem, który może się rozpocząć w każdym wieku. Okazuje się, że u niektórych osób jest on nagły i niespodziewany. - Moje włosy stały się prawie całkowicie srebrne dosłownie z dnia na dzień - przekonuje Sara. Czy można osiwieć w tak krótkim czasie? Skąd wziął się syndrom Marii Antoniny? Wyjaśnia Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog i psycholog.
Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.
Żaba w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podnosi, nie zauważy, że się gotuje. Podobnie jak my możemy nie zauważyć, że ktoś powoli przesuwa nasze granice. Jak sobie z tym poradzić? O tym mówił Miłosz Brzeziński, psycholog, trener rozwoju osobistego i ekspert w zakresie motywacji.
Są tacy, którzy w nocy zamiast spać jedzą. Dlaczego niektórzy podjadają nocą? Na czym dokładnie polega syndrom nocnego jedzenia? jak często osoby, które cierpią na to zaburzenie podjadają w nocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutką Kają Funez-Sokola. Co jest przyczyną syndromu NES?
Pierwsi tę chorobę opisali Japończycy, jej czynnikiem sprawczym są silne emocje, dlatego też chorobę Takotsubo nazywa się również "syndromem złamanego serca". o tym, czym ta choroba różni się od zawału serca i czy leczenie wymaga innego postępowania niż w przypadku zawału rozmawialiśmy z dr. Radosławem Nowakiem i dr Martą Fijałkowską. Czy serce może "pęknąć" kilka razy i czy przyczyną tego mogą być także pozytywne emocje?
14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.