Syndrom wilkołaka, czyli hipertrichoza
Nietypowe schorzenie, zwane syndromem wilkołaka, objawia się nadmiernym owłosieniem występującym na wszystkich częściach ciała, głównie na twarzy. Od średniowiecza wykryto na świecie jedynie około 50 przypadków występowania hipertrichozy. Choroba nazywana jest także zespołem Ambras czy potocznie "syndromem wilkołaka". Zaburzenie genetyczne sprawia, że ciało chorego pokrywa się obfitymi, długimi włosami.
Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl
Hipertrichoza przyczyniła się do trafienia jednej z nastolatek do Księgi Rekordów Guinessa. Pochodząca z Tajlandii Supatra "Nat" Sasuphan ustanowiła światowy rekord. W 2010 roku jej włosy zostały zmierzone i ocenione według skali Ferrimana-Gallweya, gwarantując jej miejsce na kartach Księgi.
Nadmierne owłosienie na twarzy
O tzw. "syndromie wilkołaka" nadal niewiele się mówi. Choroba jest na tyle rzadka, że każdy kolejny przypadek budzi sensację. TikTokerka Rabiatul Adawiyah Samad postawiła sobie za cel oswajanie ludzi z hipertrichozą. Kobieta wrzuciła do sieci nagrania ze szpitala, na których pozuje z chorą dziewczynką. Mała pacjentka ma całą twarz pokrytą ma w gęstych włosach.
- Nie ma słów, które mogę powiedzieć, są tylko modlitwy, którymi mogę się modlić. Niech to dziecko będzie zdrowe. Niech jego rodzina otrzyma siłę, aby stawić czoła temu wyzwaniu... - czytamy we wpisie kobiety w mediach społecznościowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Aktywność fizyczna wzmacnia odporność dzieci mocniej niż wszystkie suplementy z apteki". Co jeszcze chroni maluchy przed chorobą?
- "W 2 dni dostała 29 napadów padaczkowych". Rodzice przemierzają świat, by stworzyć lek dla córeczki
- Tajemnicza choroba atakuje wątroby dzieci. Czy można jej zapobiec?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Jackyenjoyphotography/Getty Images