Grypa – jak ją rozpoznać u dziecka?
Grypa nie ustępuje, a w szkołach pojawia się coraz mniej dzieci. Jak rodzic może rozpoznać pierwsze objawy choroby? Zdaniem specjalisty może być to nieco trudne, gdyż przy chorobie wirusowej nie ma specyficznych dolegliwości. To, co może zwrócić naszą uwagę, to wysoka gorączka.
- Pojawia się bardzo wysoka gorączka, nawet do 40 stopni i tę temperaturę ciężko jest zbić lekami. Do tego dochodzą dreszcze i bóle mięśniowe – dodał Rafał Skrzypek, specjalista medycyny rodzinnej.
Co robić gdy nasze dziecko zachoruje, a gorączka nie spada? Leczenie u dzieci powinno być kierowane dwutorowo – leczenie o działaniu uzupełniającym (paracetamol, ibuprofen) – leczenie celowane (przeciwwirusowo na grypę).
- Do dyspozycji musimy mieć leki przeciwgorączkowe. U dzieci stosujemy zarówno paracetamol jak i ibuprofen. Te leki w domowej apteczce muszą być. Wyliczane odpowiednio na kilogram masy ciała i podawane w odpowiednich odstępach. Te leki można podawać razem, wtedy mając działanie sumujące i potrafią skutecznie obniżać gorączkę. Na ból gardła do stosowania mamy jednakowo leki miejscowe w aerozolu czy dla starszych dzieci w tabletkach do ssania – dodał.
Specjalista podkreślił także, aby nie zapominać o nawodnieniu i o nawilżaniu śluzówki gardła. Wilgotna, nawilżona śluzówka to lepsza ochrona przez wirusami.
Wykonywanie testów i szczepień - czy jest potrzebne?
Wykonanie testu jest bardzo istotne. Dzięki temu lekarz może podać pacjentowi konkretne leki celowane, a tym samym szybciej wyleczyć chorego. Polecanym na rynku tekstem jest tzw. pakiet combo. Wykrywa on cztery możliwe wirusy: grypa A, grypa B, Covid-19 i RSV.
A co ze szczepieniami? Zdaniem lekarzy, warto zapobiegać chorobie znacznie wcześniej. Najlepszym momentem na podanie leku jest początek zimy, jednak ze względu na długi okres grypowy, szczepienia możemy wykonywać nawet do wczesnej wiosny.
- Od kilku lat na rynku jest lek celowany w kierunku grypy. Jest to substancja bardzo skuteczna działająca zarówno na wirusa grypy A jak i B. Faktycznie ten lek daje bardzo dobre efekty – powiedział.
Co więcej, jeśli dziecko boi się igły, a szczepionka dożylna jest dla malucha stresująca, istnieje możliwość szczepienia donosowego. Jak się okazuje, jest równie skuteczne co domięśniowe.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przychodnie pękają w szwach. Jak zaszczepić się na NFZ?
- Przed czym chroni szczepienie na grypę? "Gdy mięsień zachoruje, rozpada się na drobinki białek"
- Fala zachorowań na grypę. Czy wystarczy leków w aptekach?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News