Fala zachorowań na grypę. Czy wystarczy leków w aptekach?

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
tvn24.pl
Kobieta chora na grypę

Fala zachorowań w Polsce. Coraz więcej osób zmaga się z nasilonymi infekcjami, zaś szpitalne oddziały pediatryczne wypełnione są dziećmi. W okresie przedświątecznym grypą zakaziło się około 300 tysięcy osób. Jakiej sytuacji należy się spodziewać w najbliższych tygodniach? Czy wystarczy leków w aptekach? O tym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Epidemia grypy dotknęła dzieci

Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 przedstawił aktualną sytuację zdrowotną w kraju. Choć podkreślił, że nie jest tak dramatycznie, jak w czasie pandemii koronawirusa, to - jak zauważył - wzmożone zachorowania dotyczą niestety głównie najmłodszych. Według szefa resortu zdrowia dwuletnia izolacja sprawiła, że dzieci nie miały kontaktu z patogenami, stąd tak silna reakcja ich organizmów na grypę.

Zdrowie

Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- W tej chwili w skali kraju mamy zajętość poniżej 10 tysięcy łóżek pediatrycznych, a ogólnie jest ich ponad 14 tysięcy – wskazał minister.

Czy wystarczy leków w aptekach?

Z powodu intensywnych zarażeń grypą polskie apteki miały zmagać się z niedoborami leków. Adam Niedzielski zapytany o dostępność preparatów na infekcje mówił, że w ostatnich tygodniach popyt na nie znacznie się zwiększył. Sytuacja na bieżąco jest kontrolowana przez ministerstwo.

- Podaż została zwiększona o blisko milion sztuk opakowań, bo cały czas monitorujemy sytuację, ale to nie wystarcza - przyznał.

W rozmowie w TVN24 zapewnił, że Polska jest przygotowana pod względem zaopatrzenia w leki na kilka miesięcy do przodu, jednak faktycznie - w niektórych aptekach mogą występować braki. Według ministra wynika to z "łańcucha dystrybucji". Jak zapowiedział, gdy znajdziemy się w sytuacji nasilonej epidemii, trzeba będzie sprowadzać zamienniki znanych leków.

Epidemia grypy w Polsce - kiedy apogeum zachorowań?

Równocześnie ocenił, że najintensywniejszy czas zachorowań dopiero nadejdzie. W jego ocenie najwięcej zachorowań na grypę przypadnie na przełom lutego i marca, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Jak najlepiej walczyć z infekcjami? Zdaniem ministra szczepionka nadal jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania sezonowym zachorowaniom.

- To szczepienie jest podstawową metodą walki. Jeśli mówimy o tym, żeby powstrzymać chociażby epidemię grypy, to trzeba namawiać do szczepienia, bo albo się izolujemy, albo się szczepimy - przekonywał Niedzielski.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości