"Mamy do czynienia z potrójną epidemią". Jakie są rekomendacje ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej?
W związku z narastającą liczbą zakażeń wirusowych dróg oddechowych eksperci Naczelnej Rady Lekarskiej wydali dziewięć zaleceń. - Potrzebna jest szybka reakcja i elastyczne dostosowanie systemu do rosnących potrzeb - podkreślają. Co znalazło się na liście?
Epidemia wirusa RSV. Oddziały dziecięce są przepełnione
Na oddziałach pediatrycznych coraz więcej dzieci zakażonych wirusem RSV. Po pandemii koronawirusa obserwuje się cięższe objawy niezależnie od wieku. Lekarze mówią już o epidemii, a w szpitalach zaczyna brakować miejsc.
Mariupol zagrożony epidemią cholery. "Choroby mogą zabrać życie tysiącom mieszkańców"
W okupowanym przez Rosjan Mariupolu zginęło tysiące Ukraińców. Rada miasta alarmuje, że pod gruzami gniją ciała zabitych. Brakuje wody pitnej. Sytuacja sanitarna jest tragiczna. Istnieje ryzyko wybuchu epidemii cholery i innych chorób zakaźnych.
Stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego 16 maja. Co to oznacza?
Stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Zmiana wejdzie w życie od 16 maja. To informacja, którą przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Koronawirus ponownie uderzy na jesieni? Winne mogą być nowe warianty. "Pojawiają się podlinie omikronu"
Mimo że rząd zapowiada całkowite zniesienie restrykcji wprowadzonych wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, to w ocenie specjalistów pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Koniec pandemii COVID-19? Koronawirus skreślony z chorób wymagających hospitalizacji
Od 1 kwietnia COVID-19 będzie figurować w systemie na zasadach zwykłej choroby zakaźnej. Mimo to stan epidemii wciąż będzie obowiązywał. Co to oznacza? Co się zmienia?
Śmiertelna ofiara wirusa Lassa. Kolejne osoby zakażone
Wirus Lassa wykryty w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze media donoszą o zgonie spowodowanym tym patogenem. Do tej pory pojawiał się on głównie w krajach zachodniej Afryki. To pierwszy tego typu przypadek od 2009 roku.
Wielkanoc 2021 bez rodzinnych spotkań? Minister zdrowia o przypuszczalnym scenariuszu
Wielkanoc 2021 spędzimy w domowej izolacji i bez spotkań z najbliższymi? Minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wyklucza takiego rozwiązania. Kiedy możemy spodziewać się kolejnego lockdownu i jak wpłynie on na okres tegorocznych świąt wielkanocnych?
Nauczyciel dostarcza jedzenie swoim uczniom. Wśród jego podopiecznych jest też polska rodzina
Zane Powles to były żołnierz i wicedyrektor szkoły podstawowej w brytyjskim mieście Grimsby. W czasie pandemii wziął sprawy w swoje ręce i zaczął pomagać uczniom, którzy utknęli w domach. Codziennie roznosi im lunch. Podczas trzeciego lockdownu nauczyciel postanowił także dostarczać laptopy.
Przed nami trzecia fala pandemii. Minister zdrowia: "Czeka nas miesiąc nieprzerwanych wzrostów"
W ostatnim czasie w Polsce znacząco wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Eksperci prognozują jednak, że to nie koniec, bo pojawiają się nowe mutacje. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apogeum będzie miało miejsce na przełomie marca i kwietnia. Które województwa są najbardziej narażone?
Ochotnicy będą zakażani koronawirusem w ramach badań nad szczepionką
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaaprobowała badania polegające na celowym zakażeniu ochotników koronawirusem. Wszystko po to, aby sprawdzić, jak będą oni reagować na szczepionki i lekarstwa. Naukowcy mają pracować na wariancie wirusa, który krąży w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku.
"Jeśli będziemy łamać zasady, czeka nas smutek kolejnego lockdownu". Dr Grzesiowski przestrzega przed brytyjską odmianą koronawirusa
Doktor Paweł Grzesiowski jest mocno zaniepokojony tym, jak Polacy podeszli do złagodzonych od piątku obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Ekspert do spraw walki z COVID-19 przestrzega, że jeśli sytuacja nadal będzie wyglądała tak, jak w pierwszy weekend od poluzowania obostrzeń, wyraźnie odczujemy to już za cztery tygodnie.
Skuteczna walka z epidemią czarnej ospy w Polsce. "Po 2 miesiącach wygasła, chociaż WHO przewidywała, że powinna trwać 2 lata"
Od wielu miesięcy zmagamy się z pandemią koronawirusa. Niewiele osób pamięta, że w Polsce mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją. W 1963 roku wrocławianie walczyli z szalejącą w mieście czarną ospą. Chociaż WHO przewidywała, że uporają się z epidemią w ciągu 2 lat, dokonali tego w niespełna 2 miesiące. Jak to zrobili?
Czy w sylwestra zamówimy taksówkę? Kierowca: "Nie będę sprawdzał, gdzie i po co jedzie klient"
Sylwester 2020 upłynie pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jednym z nich jest zakaz przemieszczania się między 19:00 a 6:00 rano. Czy w tym czasie będą jeździć taksówki?
Mogą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Planują też rejestr nieszczepionych
Przepisy, dzięki którym można nakazać obywatelom poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19, ma już rząd Hiszpanii. Ustawa została wykorzystana w Grenadzie, gdzie zdecydowano o obowiązkowej szczepionce dla dzieci, przy protestach kilkudziesięciu rodziców. Hiszpańskie władze planują też rejestr osób nieszczepionych.
Wigilia z limitem osób: "Policja jest zobowiązana reagować". Co grozi za złamanie obostrzeń?
Do 27 grudnia w Polsce obowiązuje tak zwany "etap odpowiedzialności", czyli zasady i restrykcje, które zostały ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jedną z nich jest limit osób przy wigilijnym stole. Czy policja będzie go sprawdzać? Jak będą reagować funkcjonariusze na złamanie obostrzeń?
"Każdy będzie mógł wykonać test antygenowy". Minister zdrowia o zmianach w walce z koronawirusem
Zakażeni koronawirusem powyżej 55 lat dostaną pulsoksymetr. W najbliższym czasie każdy będzie miał prawo wykonać test antygenowy. W trzech województwach odbędą się badania przesiewowe. Od najbliższego weekendu na stokach narciarskich będą prowadzone kontrole przestrzegania reżimu sanitarnego. To nowe sposoby na walkę z COVID-19, które przedstawił minister zdrowia.
Rekord zgonów na COVID-19 i ponad 25 tys. zakażeń. Galerie handlowe w grudniu jednak będą otwarte?
W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało aktualne dane na temat koronawirusa. Z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarło 548 osób, odnotowano 25 571 nowych zakażeń. Czy sytuacja epidemiologiczna spowoduje, że galerie handlowe w grudniu będą zamknięte? Wicepremier Jarosław Gowin zabrał głos w sprawie.
Druga fala pandemii koronawirusa w Europie. Jakie kary grożą za brak maseczki?
Koronawirus nie traci na sile. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 13 tys. 628 zakażonych. W ciągu doby zmarło 179 osób - najwięcej od początku epidemii. Według WHO, świat znalazł się w krytycznym punkcie. Żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jakie kary grożą w innych krajach? Sprawdź, gdzie można za to nawet trafić do więzienia.
Jak izolacja wpływa na dzieci? Psychoterapeutka: "Bardzo ważne są relacje z bliskimi"
Od 12 października uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych uczą się w trybie zdalnym. Teraz dołączą do nich uczniowie klas 4-8. Ma to na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem, ale wiąże się z ponownym zamknięciem dzieci w domach. Jak mają sobie z tym problemem poradzić? Co oznacza dla nich brak spotkań z rówieśnikami? Na ten temat rozmawialiśmy z Tatianą Mindewicz-Puacz – psychoterapeutką oraz Agnieszką Stążką-Gawrysiak - autorką książki "Self-Regulation. Szkolne wyzwania".