epidemia

  epidemia

  Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaaprobowała badania polegające na celowym zakażeniu ochotników koronawirusem. Wszystko po to, aby sprawdzić, jak będą oni reagować na szczepionki i lekarstwa. Naukowcy mają pracować na wariancie wirusa, który krąży w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku.

  Doktor Paweł Grzesiowski jest mocno zaniepokojony tym, jak Polacy podeszli do złagodzonych od piątku obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Ekspert do spraw walki z COVID-19 przestrzega, że jeśli sytuacja nadal będzie wyglądała tak, jak w pierwszy weekend od poluzowania obostrzeń, wyraźnie odczujemy to już za cztery tygodnie.

  Koronawirus nie traci na sile. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 13 tys. 628 zakażonych. W ciągu doby zmarło 179 osób - najwięcej od początku epidemii. Według WHO, świat znalazł się w krytycznym punkcie. Żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jakie kary grożą w innych krajach? Sprawdź, gdzie można za to nawet trafić do więzienia.

  Od 12 października uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych uczą się w trybie zdalnym. Teraz dołączą do nich uczniowie klas 4-8. Ma to na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem, ale wiąże się z ponownym zamknięciem dzieci w domach. Jak mają sobie z tym problemem poradzić? Co oznacza dla nich brak spotkań z rówieśnikami? Na ten temat rozmawialiśmy z Tatianą Mindewicz-Puacz – psychoterapeutką oraz Agnieszką Stążką-Gawrysiak - autorką książki "Self-Regulation. Szkolne wyzwania".

  Ponad połowa wakacji za nami, nieuchronnie zbliża się nowy rok szkolny. Uczniowie i rodzice zastanawiają się, jak będzie wyglądać nauka w czasie pandemii koronawirusa. Większość uczniów 1 września wróci do ławek i będzie odbywać lekcje w sposób tradycyjny. Minister edukacji, Dariusz Piontkowski podpisał projekty rozporządzeń, które pozwolą szkołom - w razie zagrożenia epidemicznego - na odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dyrektorzy będą mogli m.in. elastycznie wprowadzać model mieszany.

  Wakacje w pełni, ale urzędnicy myślą już o roku szkolnym. Wytyczne epidemiologiczne dla szkół przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla placówek pracujących w systemie stacjonarnym. Czy uczniowie na lekcjach będą musieli nosić maseczki?

  Centralnym punktem obchodów uroczystości Bożego Ciała w Polsce są msza św. i uroczyste procesje. Z powodu epidemii w wielu diecezjach nie odbędą się one tradycyjnie na ulicach miejscowości. Wierni przejdą tylko wokół kościołów. Jakich wymogów sanitarnych muszą przestrzegać?

  Kolejny etap odmrażania gospodarki właśnie się rozpoczął. Od 30 maja zniesiono obowiązek noszenia maseczek. Czy jednak zagrożenie minęło, a my przestaliśmy się bać? Opinie Polaków są bardzo podzielone. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwosci i zapytać o zdanie ekspertów.

  Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

  Pandemia całkowicie zmieniła życie nas wszystkich. Sprawiła, że część ludzi nie mogła wrócić do własnych domów. Tak było w przypadku obsługujących duże statki wycieczkowe. Żaden port nie chciał ich przyjąć, przez co musiały ona przez kilka miesięcy pływać po otwartym morzu. Jak wyglądało życie na takim wycieczkowcu? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to członków załogi jednego z nich.