Lekarze biją na alarm. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zarejestrowano blisko 9 tysięcy przypadków zachorowań na RSV - wirusa, który może być szczególnie groźny dla dzieci. RSV, czyli Respiratory Syncytial Virus, to wirus z rodziny Paramyxoviridae, który atakuje układ oddechowy. Może objawiać się jako łagodne objawy grypopodobne, ale również prowadzić do poważnych infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy płuc. Kto jest najbardziej narażony na zachorowania? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
Co trzeba wiedzieć o RSV?
RSV to wirus, który atakuje komórki układu oddechowego.
- Powoduje ich niszczenie i zlewanie się w jedne struktury, przez co w drogach oddechowych są tzw. rzęski. To wygląda jak szczoteczka do zębów, która zmiata nam wszystkie wydzieliny, zalegający, złuszczony nabłonek. U małych dzieci, poniżej 2. roku życia [...] drogi oddechowe są szerokości nie większej niż włos, dochodzi do ich zniszczenia i ta szczoteczka nie usuwa nam tej wydzieliny z dróg oddechowych. W tym momencie dochodzi do duszności, trudności z oddychaniem i mamy to, co mamy, czyli przepełnione obecnie oddziały pediatryczne, ale też ryzyko przenoszenia tych infekcji nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych - powiedziała w Dzień Dobry TVN Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
Patogen jest szczególnie groźny dla ludzi z osłabioną odpornością oraz zmagających się z jakąś chorobą przewlekłą. Warto dodać, że wirus przenosi się drogą kropelkową - jeden chory może zarazić 3-4 inne osoby.
Infekcja wywołana przez wirusa RSV. Jak się objawia?
W przypadku dorosłych pierwsze objawy są takie jak przy przeziębieniu.
- Czyli boli gardło, jestem osłabiony, zmęczony, gorączka może być, ale nie musi, bóle mięśni, często bóle zatok, bóle oczu [...]. Pacjenci dorośli często (mówią): "bo ja co roku mam zapalenie zatok i na pewno antybiotyk". W ogóle nie dopuszczają do siebie informacji, że to może być RSV czy COVID - dodała specjalistka.
Natomiast u dzieci, tych najmłodszych, objawami mogą być męczliwość, postękiwanie, trudności z jedzeniem.
- Dzieci nie mają siły czasem jeść, natomiast u starszych to osłabienie, pokasływanie - wyliczała nasza gościni.
Jak rozpoznać, czy wywołało infekcję? W jaki sposób wykonać test kupiony w aptece? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Skutki mogą być poważne
- Groźny wirus w akcji. Brakuje miejsc w szpitalach. "Apelujemy, żeby dzieci przedszkolne zostały w domu"
- Dlaczego niektóre małe dzieci rodzą się już z zębami? "Pod uwagę brane jest podłoże genetyczne i hormonalne"
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews