Co trzeba wiedzieć o RSV?
RSV to wirus, który atakuje komórki układu oddechowego.
- Powoduje ich niszczenie i zlewanie się w jedne struktury, przez co w drogach oddechowych są tzw. rzęski. To wygląda jak szczoteczka do zębów, która zmiata nam wszystkie wydzieliny, zalegający, złuszczony nabłonek. U małych dzieci, poniżej 2. roku życia [...] drogi oddechowe są szerokości nie większej niż włos, dochodzi do ich zniszczenia i ta szczoteczka nie usuwa nam tej wydzieliny z dróg oddechowych. W tym momencie dochodzi do duszności, trudności z oddychaniem i mamy to, co mamy, czyli przepełnione obecnie oddziały pediatryczne, ale też ryzyko przenoszenia tych infekcji nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych - powiedziała w Dzień Dobry TVN Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
Patogen jest szczególnie groźny dla ludzi z osłabioną odpornością oraz zmagających się z jakąś chorobą przewlekłą. Warto dodać, że wirus przenosi się drogą kropelkową - jeden chory może zarazić 3-4 inne osoby.
Infekcja wywołana przez wirusa RSV. Jak się objawia?
W przypadku dorosłych pierwsze objawy są takie jak przy przeziębieniu.
- Czyli boli gardło, jestem osłabiony, zmęczony, gorączka może być, ale nie musi, bóle mięśni, często bóle zatok, bóle oczu [...]. Pacjenci dorośli często (mówią): "bo ja co roku mam zapalenie zatok i na pewno antybiotyk". W ogóle nie dopuszczają do siebie informacji, że to może być RSV czy COVID - dodała specjalistka.
Natomiast u dzieci, tych najmłodszych, objawami mogą być męczliwość, postękiwanie, trudności z jedzeniem.
- Dzieci nie mają siły czasem jeść, natomiast u starszych to osłabienie, pokasływanie - wyliczała nasza gościni.
Jak rozpoznać, czy wywołało infekcję? W jaki sposób wykonać test kupiony w aptece? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Skutki mogą być poważne
- Groźny wirus w akcji. Brakuje miejsc w szpitalach. "Apelujemy, żeby dzieci przedszkolne zostały w domu"
- Dlaczego niektóre małe dzieci rodzą się już z zębami? "Pod uwagę brane jest podłoże genetyczne i hormonalne"
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews