Wirus RSV zagraża dzieciom
Wirus RSV atakuje zarówno dorosłych, jak i dzieci, jednak to najmłodsi są najbardziej narażeni na prowadzące do całkowitej dewastacji organizmu objawy i komplikacje występujące podczas walki z chorobą.
- Zaczęło się od chrypy. Pierwszego dnia była głównie wysoka gorączka i chrypa, a kaszel drugiego dnia doszedł - opowiada w programie informacyjnym TVN24 "Fakty po południu" pani Małgorzata, mama małego Kacpra. Chłopiec ma nieco więcej szczęścia niż 3-miesięczny Ignaś, który przez wirusa RSV trafił do szpitala. - Mam dwóch synów i oni się wybronili z tego, a Ignaś jest mniejszy, więc gorzej to przechodzi. (...) Codziennie był pod kontrolą poradni, ale już było gorzej z oddechem, na oskrzeliki poszło, więc wylądowaliśmy w szpitalu - zaznacza mama niemowlęcia.
Brak wolnych miejsc na oddziałach dziecięcych
Dr n. med. Ilona Derkowska, pediatra ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku podkreśla, że najmłodsi zarażają się wirusem RSV drogą oddechową, a najczęściej dochodzi do tego w przedszkolach i żłobkach. - Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną, czyli żeby te dzieci przedszkolne zostały w domu - zaznacza lekarka.
Równie istotnym problemem jest fakt, że na niektórych oddziałach pediatrycznych, gdzie leczeni są pacjenci z wirusem RSV, brakuje wolnych łóżek. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w kieleckim szpitalu. - Jeśli chodzi o oddziały infekcyjne dzieci młodszych, oddział pulmonologiczny, to obłożenie jest stuprocentowe, a na oddziale dzieci młodszych 70 procent łóżek zajętych jest przez dzieci chore na RSV - uświadamia Elżbieta Kołodziej z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.
Objawy wirusa RSV
Jak rozpoznać, że maluch zaraził się wirusem RSV? Kiedy interweniować i zawieźć dziecko do placówki medycznej? - Kiedy oddycha bardzo ciężko, kiedy oddech jest przyśpieszony, kiedy trudno dziecku jest się napić, bo tak bardzo dużego wysiłku wymaga oddychanie, że nie ma na nic innego siły. Nie zawsze musi być wysoka gorączka, nie zawsze musi być nasilony kaszel. Trudności w oddychaniu to ten moment, kiedy trzeba przyjechać do szpitala - tłumaczy dr Ewelina Gowin, pediatra z Wielkopolskiego Centrum Pediatrii.
Walkę z wirusem RSV najciężej przechodzą kilkumiesięczne maluchy i dzieci w wieku przedszkolnym. Ma to związek z bardzo wąskimi drogami oddechowymi. Zatkanie ich powstającą przy infekcji wydzieliną prowadzi do duszności. - Największe zagrożenie to stanowi dla niemowląt - przestrzega Elżbieta Kołodziej.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- FDA zatwierdziła lek przeciwko wirusowi RSV. Co o nim wiadomo?
- Testy combo można wykonać już w niektórych placówkach POZ. Jakie wirusy rozpoznają?
- Powstała szczepionka przeciwko RSV. Kiedy będzie dostępna?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: fakty.tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images