Pediatra roku. Jak został lekarzem?
Jarosław Kowalski, pediatra z Centrum Medyczne Sulechowska Zielona Góra wyznał, że każdego małego pacjenta leczy tak jak własne dziecko.
- To jest podstawowa zasada. Zawsze staram się podchodzić do każdego dziecka w taki sposób, jakby to był ktoś mi bliski, dlatego, że wtedy podejmuje się najlepsze decyzje. [...] Myślę, że też rodzice tych pacjentów dobrze to odbierają i podejrzewam, że stąd ten sukces w tym plebiscycie - powiedział w Dzień Dobry TVN.
Warto dodać, że nasz gość wcale nie myślał o medycynie. Ukończył szkołę muzyczną. - Skończyłem klasę gitary klasycznej [...] i w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie będę na tyle wybitny, żeby być najlepszym wśród gitarzystów, więc stwierdziłem, że poszukam jakieś innej drogi zawodowej. Pomogło mi to, że w czasach, kiedy byłem młody, zaczęto robić badania nad astmą salicylanową, której jestem jedną z licznych ofiar, i tak wciągnęła mnie ta medycyna. Zainteresowałem się tym tematem i później już konsekwentnie starałem się realizować ten swój pomysł - tłumaczył Jarosław Kowalski.
Czy trudno leczy się małych pacjentów?
- Dobry pediatra troszeczkę musi mieć w sobie coś z Piotrusia Pana, on nie może być do końca dorosły, troszeczkę ten pierwiastek dziecka musi w nim zostać. Dzieci bardzo szybko łapią kontakt z innymi dziećmi, do dorosłych podchodzą ostrożnie. Żeby być dobrym pediatrą i złapać kontakt z dziećmi, to trzeba poświęcić trochę więcej czasu, np. zbadać tę maskotkę, którą dziecko przyniosło do gabinetu, [...], i jak widzi, że nic z tym pluszakiem nic złego się nie stało, to jest bardziej chętne do współpracy - opowiadał Pediatra Roku.
Czy w sytuacji, w której nie można pomóc małemu pacjentowi, praca pediatry jest trudniejsza niż w przypadku innych specjalizacji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego niektóre małe dzieci rodzą się już z zębami? "Pod uwagę brane jest podłoże genetyczne i hormonalne"
- Syrop sposobem na katar, ale nie na każdy. Kiedy warto, a kiedy nie należy sięgnąć po lek w płynie?
- Czy kawa może poprawić naszą odporność i chronić przed COVID-19? Ekspert wyjaśnia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News