Niskorosłość dotyka nawet 10 proc. dzieci na świecie. Skąd się bierze i jak można ją leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli specjalista ortopedii i traumatologii dr. n. med. Szymon Kujawiak oraz pediatra, endokrynolog dziecięcy Jędrzej Nowaczyk.
Wyciszenie dziecka czasami graniczy z cudem. Nie jest jednak niemożliwe. W naszym programie gościliśmy prawdziwego magika, który potrafi w kilka minut uspokoić nawet najbardziej płaczące niemowlę. Dr Stanisław Faliszewski, fizjoterapeuta opowiedział i pokazał – co zrobić, by nasz maluch spokojnie przesypiał noce.
Gorączka u dzieci to znak, że organizm walczy z infekcją, dlatego nie należy od razu podawać leku obniżającego temperaturę. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy pediatrę Ewę Miśko-Wąsowską. Lekarka zaznaczyła, że każde dziecko inaczej znosi gorączkę. Są maluchy, które są roześmiane i pełen energii nawet przy temperaturze 38 stopni. Jeżeli zbyt szybko podamy lek zbijający gorączkę, możemy upośledzić system odpornościowy. W czasie gorączki kluczowe jest nawodnienie dziecka. Nie należy również wychodzić na spacer. Kiedy jest ten moment, że konieczne jest już podanie leku? Jak wysoka temperatura u dziecka zagraża już jego zdrowiu lub życiu? Jakie leki, w jakich dawkach i w jakich odstępach czasu należy podawać leki przeciwgorączkwe?
Zaburzenia snu u dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Z czego mogą wynikać? Co zrobić, by dziecko nie miewało problemów z zaśnięciem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pediatrę Ewę Miśko-Wąsowską.
Kiedy katar u dziecka powinien nas zaniepokoić? Dlaczego u niemowląt katar jest szczególnie groźny? Jak złagodzić dolegliwości związane z katarem? I jakie mogą być przyczyny nawracającego kataru? O prawdach i mitach na temat kataru u dzieci rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Joanną Wacławek, pediatrą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Gdy dziecko płacze, ma wzdęty brzuszek i pręży się to znaczy, że ma kolę. Skąd bierze się kolka i czy pojawia się zawsze o stałej porze? Czy przyczyną kolki u niemowląt może być zbyt duża ilość bodźców? Czy to prawda, że na kolkę najlepszy jest koper włoski? Czy należe dziecku zrobić masaż brzuszka? O faktach i mitach na temat niemowlęcej kolki rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Ewą Jarczewska-Gerc, psychologiem SWPS i pediatrą Anną Garbień.
Wyniki badań u dziecka dezaktualizują się nawet w ciągu miesiąca. To jeden z powodów dla których u małych pacjentów tak trudno zdiagnozować nowotwór we wczesnym stadium. Jakie badania warto wykonywać regularnie? Czym nowotwór u dziecka różni się od raka u dorosłego? W Dzień Dobry TVN o profilaktyce onkologicznej u dzieci mówiła pediatra z Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka dr Olga Gryniewicz-Kwiatkowska.
Łukasz Durajski jest nie tylko pediatrą, ale również świetnym kucharzem. Do kuchni Dzień Dobry TVN przybył ze zdrowymi przepisami dla całej rodziny. Zobacz jak zrobić: kurczaka po tajsku, sałatkę z kurczakiem truskawkami i szpinakiem, tartę pomarańczową i gulasz bananowy.
Niewłaściwa dieta matki wpływa na dziecko karmione piersią. Jak powinna odżywiać się matka? Jakich produktów nie powinna spożywać? I jak radzić sobie z kolkami u niemowlęcia? O to zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - pediatrę dr Jolantę Wacławek z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Z raportu "Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia" wynika, że aż 61 proc. niemowląt przed piątym miesiącem życia jest nieprawidłowo żywiona. Kiedy można rozszerzyć dietę dziecka? Czym można je karmić, a czym nie należy? O zdanie zapytaliśmy pediatrę dr Ewę Drzewiecką.
Najpierw "rzuca się" na picie, a potem "przelewa się przez ręce". Ma wpadnięte oczy, suchy język, gęstą ślinę, nie oddaje moczu i płacze bez łez. Jeśli organizm Twojego dziecka zachowuje się w ten sposób, to znaczy, że doszło do odwodnienia organizmu. Kiedy konieczna jest interwencja lekarza? Jakich płynów nie podawać odwodnionemu dziecku? W Dzień Dobry TVN pediatra Anna Górska-Kot powiedziała jak uchronić pociechę przed tragicznymi skutkami za małej ilości płynów w organizmie.
Witamina D ze względu na swoje wielokierunkowe działanie ma istotny wpływ na zdrowie i kondycję małego dziecka. O jej zaletach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN pediatrą i immunologiem dr. hab. Wojciechem Feleszko. Jakie są objawy niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych? Jaką dawkę należy podawać dziecku?
Obecnie mamy w Polsce więcej internistów niż pediatrów. Z czego to wynika? Prawie 30% pediatrów w województwie mazowieckim to osoby w okolicach 60. roku życia. W Polsce brakuje pediatrów w sile wieku. Pediatria jest niedofinansowana. Czy z tego powodu jest to specjalizacja mniej atrakcyjna dla lekarzy? Z jakimi problemami boryka się jeszcze polska pediatria? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej, doktor Aneta Górska-Kot oraz pediatra i profesor UJ Mirosław Bik-Multanowski.
Od 1 stycznia tego roku każde dziecko musi mieć swoją książeczkę zdrowia. Rodzice powinni ją zabierać na każdą wizytę u lekarza. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego, by zapytać, co znajduje się w książeczce, gdzie należy się po nią zgłosić i dlaczego jej posiadanie jest takie istotne.
Okazuje się, że dajemy dzieciom za dużo leków i w nieodpowiednich dawkach. Jakie inne błędy przy podawaniu leków popełniamy? Co należy brać pod uwagę przy odmierzaniu dawki leku? O tym gość Dzień Dobry TVN pediatra i internista Paweł Grzesiowski.
Trudno się powstrzymywać przed okazywaniem uczuć niemowlakowi. Wiele osób nie widzi nic złego w przytulaniu i dawaniu buziaków maluchowi. Tymczasem okazuje się, że nasze czułości mogą być groźne dla dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy nosicielami opryszczki. Dlaczego ten wirus jest groźny dla malucha? Jakie pierwsze objawy opryszczki u niemowlaka powinny wzbudzić nasz niepokój? Gościem Dzień Dobry TVN był pediatra dr Leszek Bill.
W drugim odcinku programu Efekt Domina zobaczymy, jak działa Fundacja Gajusz, która od kilkunastu lat pomaga dzieciom nieuleczalnie chorym, a od 2005 roku prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. W Dzień Dobry TVN gościliśmy wolontariusza Fundacji Gajusz Dariusza Sokołowskiego. Dlaczego postanowił zostać wolontariuszem? W jaki sposób zajmuje się swoimi podopiecznymi? Czy zachęcałby innych ludzi do wolontariatu? Jak zostać wolontariuszem? Drugi odcinek nowego, drugiego sezonu programu Efektu Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.
W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.
Aż 30 procent osób poniżej osiemnastego roku życia ulega zakażeniu bakterią, która wywołuje wrzody żołądka. Jak możemy się zarazić bakterią Helicobacter pyloridr, która powoduje schorzenia zapalne żołądka i wrzody? Jakie są pierwsze objawy choroby wrzodowej u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała pediatra dr Aneta Górska– Kot.
Wszawica to choroba bardzo stygmatyzowana przez społeczeństwo. Jakie są pierwsze objawy wszawicy i jakie są metody jej leczenia? Czy wszawica to tylko problem patologicznych rodzin? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy dermatologa Michała Rogowskiego oraz Joannę Narożniak z SANEPID-u.