Wielu rodziców wciąż wierzy, że kąpanie dziecka w trakcie choroby może pogorszyć jego stan zdrowia. Znana lekarka postanowiła odnieść się do budzącego skrajne opinie zagadnienia i uspokoić opiekunów. Czy kąpanie pociech w trakcie ospy, infekcji dróg oddechowych czy biegunki jest wskazane? Jak często to robić? O tym dr Monika Działowska opowiedziała za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Dalsza część tekstu pod wideo:
Kąpanie chorego dziecka
Czy można kąpać dziecko, gdy jest chore? To pytanie często budzi kontrowersje. Niektórzy rodzice uważają, że w ten sposób można maluch "przegrzać" lub pogorszyć chorobę. Zagadnienie to postanowiła poruszyć w mediach społecznościowych lekarz Monika Działowska - pediatra i autorka bloga "Pediatra na Zdrowie". W nowym filmie specjalistka wyjaśniła, że dzieci w czasie choroby mogą i nawet powinny być kąpane.
- Nie powinno być tak, że dziecko, jak przez 5 dni gorączkuje, to przez te 5 dni jest niekąpane, [...] albo że nawet jeśli ma zapalenie ucha od 10 dni to ma nieumytą głowę 10 dni - tłumaczyła lekarka na Instagramie.
Czy kąpać dziecko w czasie choroby?
Ponadto, jeżeli dziecko ma ospę, to tym bardziej trzeba pamiętać o higienie. - Szczególnie w przypadku ospy powinna być codzienna, krótka i niezbyt gorąca kąpiel - zaznaczyła pediatra w krótkim nagraniu.
Jak często kąpać pociechę podczas choroby? Zdaniem lekarki każde dziecko z cechami infekcji dróg oddechowych, w tym z kaszlem, katarem, czy nawet gorączką powinno być regularnie kąpane.
- Może, a nawet powinno być kąpane każdego dnia. Co prawda nie musi być codziennie, może być też co 2-3 dni, ale tak naprawdę może być spokojnie, kąpane codziennie, żeby się odświeżyć, schłodzić i przede wszystkim być czyste. Jeżeli dziecko ma biegunki, to koniecznie musi być dobrze myte, zwłaszcza okolica krocza, dlatego, że to zwiększa ryzyko zakażeń układu moczowego - ostrzegła Monika Działowska.
- Jeżeli do tej pory robiliście dzień brudaska dzieciom w czasie choroby albo nie chcieliście ich męczyć prysznicami czy kąpielami, to jest wręcz odwrotnie, dzieciom jest właśnie często dużo lepiej po takich kąpielach i warto je jednak stosować - podsumowała lekarka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Popularny plaster znika z rynku. Sprawdź, czy masz go w domowej apteczce
- Wycofano lek stosowany w leczeniu grypy i objawów przeziębienia
- Wstrzymano obrót leku na ADHD. Chodzi o dwie serie tabletek
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Instagram
Źródło zdjęcia głównego: Instagram/pediatranazdrowie/GettyImages/surachetsh