Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko - pediatra i immunolog - opublikował w mediach społecznościowych post na temat słuchawek dousznych. "Przyjaciel czy wróg dla dzieci i młodzieży?" - zapytał retorycznie medyk. Oto lista zagrożeń i bezpiecznych alternatyw.
Dalsza część tekstu pod wideo:
Słuchawki douszne - czy psują słuch dzieciom?
Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra, immunolog, a prywatnie tata trojga dzieci, którego wielokrotnie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Swoją wiedzą dzieli się nie tylko w gabinecie, studiu telewizyjnym, lecz i na Instagramie, gdzie publikuje przydatne porady dla rodziców. Ostatnio medyk "wziął pod lupę" słuchawki douszne, które w ostatnich latach - zwłaszcza te bezprzewodowe - stały się popularne przede wszystkim ze względu na wygodę.
"Słuchawki douszne – przyjaciel czy wróg dla dzieci i młodzieży? Czy Wasze dzieci używają słuchawek dousznych? To wygodne rozwiązanie, ale czy bezpieczne?" - pytał retorycznie lekarz, po czym opublikował listę zagrożeń:
- "Uszkodzenie słuchu – dzieci mają bardziej wrażliwy słuch niż dorośli. Regularne słuchanie muzyki na wysokim poziomie głośności może prowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu, takich jak szumy uszne czy niedosłuch.
- Zakażenia uszu – słuchawki douszne mogą sprzyjać gromadzeniu się bakterii w przewodzie słuchowym.
- Izolacja od otoczenia – dzieci słuchające muzyki w słuchawkach mogą nie reagować na sygnały z otoczenia, co stwarza zagrożenie w ruchu drogowym czy podczas zabawy.
- Problemy z postawą – częste korzystanie z urządzeń w połączeniu ze słuchawkami sprzyja długotrwałemu pochyleniu głowy i obciążeniu kręgosłupa".
Jak dodał specjalista, dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny używać słuchawek. "Ich uszy są szczególnie delikatne, a ekspozycja na głośne dźwięki może mieć trwały wpływ na rozwój słuchu. [...] Pamiętajcie, że nie straszę, tylko zwracam uwagę. We wszystkim należy zachować umiar" - zaznaczył dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.
Jakie słuchawki wybrać dla dzieci?
Autor postu przedstawił też bezpieczną alternatywę. Jego zdaniem, zamiast kupować dzieciom słuchawki douszne, lepiej wybrać nauszne z ograniczeniem głośności.
- "Wybieraj modele dla dzieci z funkcją ograniczania poziomu dźwięku do 85 dB;
- Kontrola czasu użytkowania – maksymalnie 1-2 godziny dziennie, z przerwami co 30 minut;
- Ucz dziecko zdrowych nawyków – rozmawiaj o tym, dlaczego warto słuchać muzyki na niższej głośności;
- Zachęcaj do słuchania muzyki lub audiobooków przez głośniki".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza? "Trzeba zacząć przede wszystkim od rodziców"
- Poważny błąd wielu rodziców. Tak możesz zaszkodził swojemu dziecku
- Hartowanie dziecka - od czego zacząć? "Zimne ręce malucha nie świadczą o tym, że jest mu zimno"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: instagram.com/dr_feleszko
Źródło zdjęcia głównego: Diego_cervo/Getty Images