Interaktywne zabawki. Czy są bezpieczne dla dzieci?
Dźwięki generowane przez niektóre zabawki mogą być równie głośne, jak te, z którymi mamy do czynienia np. na bardzo ruchliwej ulicy. - Mamy normy, które te zabawki powinny spełniać, normy głośności, natężenia. Zabawki trzymane przy uchu, jak grzechotka nie powinny przekraczać 65 decybeli - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marcelina Przeździęk, neurologopeda, pedagog specjalny.
Choć niektóre zabawki interaktywne są bardzo głośnie, nie oznacza to, że dziecko nie może się bawić zabawkami, które wydają dźwięki. - Zwróćmy uwagę, jak dzieci się tym bawią, z jaką częstotliwością, jak długo i warto zaznaczyć, że zabawki interaktywne, dla mnie, jako neurologopedy, dla osoby, która też pracuje z dziećmi z wadami słuchu i w ogóle zaburzeniami mowy, komunikacji, ważne jest, że te zabawki zaburzają interakcję. Kiedy dajemy taką zabawkę, wyłączamy to dziecko, wyłączamy też naszą interakcję. Mniej mówimy do dziecka, mniej się z nim bawimy, to będzie miało niekorzystny wpływ na rozwój mowy - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Jak zadbać o słuch dziecka?
- Przede wszystkim zwracać uwagę na czas trwania takiej zabawy zabawkami dźwiękowymi. Co to jest za zabawka dźwiękowa, czy nie wydaje zbyt głośnych dźwięków. Druga spraw, kiedy jesteśmy narażeni na hałas to słuchawki - dodała.
Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że nasze dziecko ma problemy ze słuchem, gorzej zaczyna słyszeć, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Co powinno zwrócić uwagę rodzica? - Trzeba być bardzo uważnym i sprawdzać, jak dziecko reaguje na dźwięki z otoczenia, czy słyszy przejeżdżającą karetkę, czy słyszą pukanie do drzwi, czy odwraca się np. niemowlę w kierunku źródła dźwięku, jak mama woła - wyliczała specjalistka.
Co jeszcze powinno zaniepokoić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tiki nerwowe u dzieci. Jak sobie z nimi radzić? "Mogą współwystępować z innymi zaburzeniami"
- Czy dorośli wiedzą, co ich dzieci oglądają w sieci? "Przeraża mnie otchłań internetu"
- Czego powinna uczyć szkoła? Dzieci nie mają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN