Jak pomóc naszym czworonogom przetrwać Sylwestra? Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt podzieliło się praktycznymi radami.
Jak hałas generowany przez takie zabawki wpływa na dziecko?
W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z mec. Małgorzatą Stanek oraz przedstawicielem stowarzyszenia Komfort Ciszy - Henrykiem Kwapiszem.
Mieszkańcy ulicy Kantaka w Poznaniu narzekają na sąsiedztwo lokalu gastronomicznego, którego goście mają generować ogromny hałas do późnych godzin nocnych, a nawet porannych.
Reportaż programu Uwaga! TVN.
"To bardzo dużo zmieniło"
Powód jest prozaiczny.
Pracownice jednego z przedszkoli na Mazowszu miały znęcać się nad 4-letnim synem mężczyzny. Reportaż programu "Uwaga! TVN".
Boisko do koszykówki w Poznaniu stało się kością niezgody między sąsiadami. Decyzją sądu, uwielbiane przez dzieci teren rekreacyjny ma zostać zlikwidowany, ponieważ część mieszkańców narzeka na hałas. Kamery Dzień Dobry TVN przyjrzały się sprawie, by sprawdzić, czy faktycznie boisko utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Te objawy mogą świadczyć o początkach problemów ze słuchem.
Marlena i Rafał Wójtowiczowie zainwestowali oszczędności życia w dom pod Radomiem, ponieważ marzyli o spokoju. Niestety w ich sąsiedztwie powstała betoniarnia, która - jak twierdzą - zakłóca ciszę.
Niemal 60 milionów Europejczyków ma kontakt z hałasem o dużym natężeniu, a to bezpośrednio przekłada się na ich zdrowie. Badania pokazują, że hałas nie tylko potęguje odczucie stresu, ale także przyczynia się do poważnych problemów z sercem.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze pokazują, że ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza i hałas może przyczyniać się do rozwoju niewydolności serca. W ocenie specjalistów w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim palacze i osoby z nadciśnieniem.
Długotrwałe narażenie na hałas związany z ruchem ulicznym lub kolejowym ma związek z wyższym ryzykiem demencji, zwłaszcza choroby Alzheimera – wynika z duńskiego badania, które publikuje pismo "BMJ". Zdaniem autorów pracy, ograniczenie hałasu w otoczeniu powinno być jednym z priorytetów zdrowia publicznego.
Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Wśród nich z pewnością znajdą się takie, które koją nasze nerwy oraz te, które niczym smog zanieczyszczają otoczenie i doprowadzają nas do szału. O harmonii dźwięków i ich wpływie na nasze samopoczucie opowiedział nam Krzysztof Marciniak – muzykolog, krytyk, ekolog akustyczny.
Przeprowadzka miała być dla tej rodziny początkiem nowego życia. Ucieczka od hałaśliwych, imprezujących sąsiadów w spokojne, ciche miejsce. Wszystko wydawało się piękne do momentu, w którym dziecko pary nie zaczęło przeszkadzać sąsiadom. Z tego powodu pewnego dnia otrzymali anonimowy list od jednego z nich. Myśleli, że to list powitalny, lecz po jego przeczytaniu, byli zdruzgotani.
Mieszkanie w budynku wielorodzinnym wiąże się niejednokrotnie z różnymi niedogodnościami. Lokatorzy pytani, co im najbardziej przeszkadza, wskazują na hałasy dobiegające z sąsiednich mieszkań i klatki schodowej. Dlatego nie dziwi fakt, że często zadają oni sobie pytanie - jak wyciszyć mieszkanie?
Kłopoty z zasypianiem, bóle głowy, brak skupienia - wszystkie te problemy mogą być spowodowane nadmiernym hałasem. Choć ludzie w dużych aglomeracjach są bardziej narażeni, badania wykazały, że i w niewielkich miejscowościach istnieją miejsca, w których decybele przekraczają normę. Jak to wpływa na nasze zdrowie?
Z jakim poziomem hałasu mamy do czynienia na co dzień na ulicy, w domu, czy w szkole oraz jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, sprawdził Michał Piróg. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli natomiast polscy wynalazcy Paweł Modrzyński i Michał Zientek, twórcy materiału redukującego hałas, dzięki któremu nasze otoczenie może stać się znacznie cichsze.
20 lat temu, żeby pokazać swój status majątkowy trzeba było mieć skórę, furę i komórę. I oczywiście głośno przez nią rozmawiać, aby wszyscy słyszeli. Dziś telefon komórkowy to norma. Jednak nawyki Polaków się nie zmieniły. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdzał poziom hałasu telekomunikacyjnego. :-)
Trzy koleżanki otworzyły kawiarenkę z salą zabaw dla dzieci na warszawskim Gocławiu. Ta kawiarenka przeszkadza jednak sąsiadom, którzy protestują i walczą o prawo do ciszy i spokoju.