Światowy Dzień Zagrożenia Hałasem
25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zagrożenia Hałasem, warto więc zastanowić się jak wpływa on na nasze zdrowie. W Dzień Dobry TVN architektka Magdalena Maciąg i dr inż. arch. Artur Jerzy Filip zaprezentowali widzom, które urządzenia w domu szczególnie szkodzą naszym uszom.
- 100 decybeli to jest taki hałas, który naprawdę może nam uszkodzić słuch - tłumaczyła architekta. Przykładowo wierna towarzyszka naszych remontów, czyli wiertarka, wytwarza nawet do 99 dB. - Te pomiary pokazują nam pewien punkt odniesienia. Dopóki nie mamy sąsiada, który od rana do wieczora zasuwa tą wiertarką, to chwilowy hałas nie wyrządza szkody - zaznaczył dr inż. arch. Artur Jerzy Filip.
Szczególnie niebezpieczne są dla nas dźwięki, nad którymi nie mamy kontroli, np. dźwięk tła miejskiego. - To jest to co mamy za oknem, czyli nieustanny szum. On przekracza wszelkie normy, a te polskie brane pod uwagę przy m.in. wydawaniu decyzji środowiskowych, inwestowaniu, są bardzo łagodne - dodał.
Szkodliwy wpływ hałasu
Otochirurg i dyrektor Światowego Centrum Słuchu prof. Henryk Skarżyński wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, jak nieustanny hałas wpływa na stan zdrowia. - On działa bardzo negatywnie na pracę wszystkich naszych narządów, na układ krążenia, układ trawienny i nerwowy. Dopiero po dłuższym czasie czasami okazuje się, że zbierając wywiad od pacjenta, docieramy, że u podłoża różnych schorzeń był hałas - wytłumaczył.
Profesor zwrócił uwagę na fakt, że w przeciwieństwie do wzroku, który regeneruje się podczas snu, słuch nigdy nie odpoczywa.
- Słyszymy cały czas hałasy i to oddziaływanie w tym momencie jest większe niż w ciągu dnia - zaznaczył. - W ciągu dnia konstrukcja różnych urządzeń czy zabudowa przestrzeni dają szansę maskowania hałasu, nakładając się, on się wycisza. To jest dzieło architektów i jednocześnie szansa, by nasz dobrostan był większy, bo mamy jedno zdrowie - dodał.
Jakie objawy mogą świadczyć o początkach problemów ze słuchem? - Statystycznie najczęściej są to szumy uszne, [...] przemijające lub stałe mogą być uwarunkowane różnymi schorzeniami organicznymi, ale te, których nie da się powiązać z chorobą, my wiążemy najczęściej z hałasem - podsumował prof. Henryk Skarżyński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Który zmysł umierający tracą jako ostatni? Zaskakujące odkrycie naukowców
- Przez złą diagnozę przez 14 lat żył w ciszy. Komunikował się dzięki muzyce
- Zmysły - czym są i jakie są ich rodzaje? Sprawdź, co warto wiedzieć
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News