Zdrowie

Który zmysł umierający tracą jako ostatni? Zaskakujące odkrycie naukowców

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
o2.pl/focus.pl
Umieranie

Według badań naukowców z Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej ostatnim zmysłem traconym przez ludzi tuż przed śmiercią jest słuch. Mimo braku reakcji ciała, mózg może dalej rejestrować dźwięki. Jak udało im się to udowodnić?

Zmysły tuż przed śmiercią

Naukowcy z University of British Columbia dokonali bardzo interesującego odkrycia. Według ich badań ostatnim zmysłem traconym przez umierające osoby jest słuch. Choć ciało przestaje reagować, to mózg jest w stanie dalej rejestrować dźwięk z otoczenia.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Badania wykonano poprzez analizę stanu ludzkiego ciała tuż przed zgonem. Wynika z nich, że ostatnie co dociera do umierających to właśnie odgłosy. Naukowcy monitorowali aktywność mózgu u 30 osób - 17 zdrowych pacjentów (grupa kontrolna), 5 niereagujących pacjentów hospicyjnych oraz 8 reagujących.

Ostatni zmysł, który tracimy przez śmiercią

Do oceny elektrycznej aktywności mózgu zastosowano elektroencefalografię (EEG). Przed rozpoczęciem właściwej analizy, sprawdzono, w jaki sposób reaguje mózg zdrowy osób, na ten sam zapis tonów. Później to samo badanie przeprowadzono na umierających pacjentach z hospicjów.

Okazało się, że aktywność mózgu zarówno w przypadku grupy kontrolnej, jak i badawczej jest bardzo podobna. Autorka badania Elizabeth Blundon wyjaśniła, że ostatnich godzinach przed spodziewaną naturalną śmiercią wiele osób wchodzi w okres braku reakcji, jednak mózg może reagować na dźwięk, nawet nieświadomie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: o2.pl/focus.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Dszc

Pozostałe wiadomości