Niektórzy są obdarzeni niezwykle czułym zmysłem smaku. Zwłaszcza osoby, pracujące w gastronomii. Zwyciężczyni "Masterchef Nastolatki" Martyna Niemiec pokazała w Dzień Dobry TVN, jak w prosty sposób wytrenować zmysł smaku.
Dlaczego mózg płata nam figle?
Mimo że nauka ma możliwość bardzo dokładnego przebadania ludzkiego ciała, to z pewnością nie wiemy o nim jeszcze wszystkiego. Poniżej przedstawiamy osiem faktów o organizmie człowieka, o których część z was mogła nie słyszeć. Zatem, jakie tajemnice w sobie kryje?
Interocepcja to zmysł, który coraz bardziej fascynuje naukowców. Odbiera on bowiem wszystkie sygnały z narządów wewnętrznych. Czym dokładnie jest, jak wpływa na nasze życie i czy ma go każdy? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
11 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tanga.
"Bodźce warunkują prawidłowy rozwój życia".
Do jakich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej?
Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.
"Ma prozdrowotne działanie".
"Warto odwiedzić to miejsce".
Okazuje się, że dźwięki mają wpływ na bliskość między ludźmi. W studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Robert Kowalczyk opowiedział o muzyce, która budzi emocje oraz poprawia jakość seksu.
Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów. Kształtuje się już od pierwszych minut pojawienia się dziecka na świecie. Jak się okazuje, są sposoby, żeby rozwijał się sprawniej i lepiej dla malucha. W naszym programie opowiadała o nich terapeutka Magdalena Kordaszewska.
Zamknij oczy. Co widzisz? Tym dzieciom zakryte oczy nie przeszkadzają w rozpoznawaniu kształtów i kolorów. Jak to możliwe? Brain-Child learning to azjatycka metoda opierająca się na medytacji. Dzięki niej dziecięcy mózg rozwija się dużo bardziej niż przy tradycyjnych metodach nauczania. Czy to sposób na rozwinięcie 6 zmysłu? W Dzień Dobry TVN niezwykłe dzieci, ich opiekun i właściciel akademii, w której się uczą - Piotr Nitecki oraz Angelika M. Talaga zajmująca się rozwojem intelektualnym dzieci.
"Niewidzialna Wystawa" to wyjątkowa podróż w niewidzialny świat, podczas której korzysta się wyłącznie ze słuchu, węchu i równowagi. Odwiedził ją dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Dzięki temu mógł się dowiedzieć, jak świat odbierają osoby niedowidzące i niewidome.
Dziecko zapamiętuje świat zmysłami, dlatego warto o nie zadbać przygotowując święta z udziałem malucha. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską, aby zapytać, w jaki sposób działa dziecięca pamięć oraz jak stworzyć im piękne świąteczne wspomnienia. Co to jest dziecięca amnezja?
Zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców ze świata zewnętrznego w obrębie kanałów: czuciowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła specjalistkę integracji sensorycznej Małgorzatę Wiśniewską-Kamienik, by porozmawiać z nią o terapii pobudzającej zmysły przez zabawę, ruch i aktywność motoryczną.
Każdy może gotować. Udowodniają to niewidomi młodzi ludzi z Ośrodka szkolno-wychowawczego w Bydgoszczy. Jak sobie radzą z krojeniem? Jakich zmysłów używają podczas gotowania?
Oprócz wzroku i mowy to jeden z najważniejszych naszych zmysłów. Codziennie narażany na miejski zgiełk i harmider w miejscu pracy. Czy nasz słuch można przeciążyć? Czy polskie społeczeństwo staje się głuche? Jak dbać o słuch i skutecznie go chronić? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Marta Pianko oraz Anna Ratuszniak - ekspert z zakresu protetyki słuchu.