Jesień niebezpieczna dla serca - wzrasta ryzyko zawału
Zawał mięśnia sercowego może dotknąć zarówno pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową, jak i osoby, które do tej pory nie zauważyły żadnych niepokojących objawów. Do wystąpienia zawału przyczynić się może spadek temperatury powietrza, który jest charakterystyczną cechą jesiennych i zimowych dni. Dlaczego (zdawałoby się niewinna) różnica wyrażona w stopniach Celsjusza ma wpływ na nasze zdrowie? Prof. Piotr Buszman, kardiolog z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland wyjaśnił tę zależność.
Zdrowie
- Jeżeli spada temperatura, kurczą się nasze tętnice, to zwiększa się ciśnienie krwi. A jeżeli w tętnicach wieńcowych występuje blaszka miażdżycowa, która ma tzw. niestabilny charakter, to jest to mechanizm spustowy do pęknięcia blaszki i wystąpienia ostrego zawału serca - zaznaczył ekspert w wywiadzie dla serwisu wyborcza.pl.
Blaszka miażdżycowa jest dodatkowo osłabiana przez występujący jesienią smog i unoszący się w powietrzu pył PM2,5. O tej porze roku warto więc szczególnie zwracać uwagę na odpowiednie docieplenie organizmu i dopasowanie ubrań do panujących warunków atmosferycznych.
Zawał serca. Kiedy dzwonić po pomoc?
Objawów zawału serca pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Zaniepokoić nas powinien głównie silny i trwający ponad 20 minut ból w klatce piersiowej, który zazwyczaj promieniuje aż do szyi, ramienia lub brzucha. Towarzyszą mu zwykle duszności, uczucie lęku i problemy z oddychaniem.
Wezwanie pomocy ratunkowej we właściwym czasie jest kluczem do uratowania życia. - Udrożnienie zamkniętej tętnicy wieńcowej w czasie krótszym niż 60 minut, (...) może również pozwolić na całkowity powrót serca do sprawności - czytamy w serwisie wyborcza.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pudełeczko, które ratuje życie. Kardiolog z Warszawy stworzył niezwykłe urządzenie
- Czy zawał serca jest zapisany w genach? "To sygnał, że powinniśmy bardziej zainteresować się swoim zdrowiem"
- Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images