słuch

  Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.

  Grzegorz Płonka przez lata uznawany był za dziecko autystyczne, które nie potrafi mówić. Tymczasem okazało, że przez błędną diagnozę chłopak przez 14 żył w ciszy i bezpowrotnie stracił szansę na edukację i rozwój. Jego niezwykłą historię postanowili przybliżyć twórcy filmu "Sonata".

  Powód jest prozaiczny.

  "Problem jest i poważny, i trochę wesoły".

  Okazuje się, że dźwięki mają wpływ na bliskość między ludźmi. W studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Robert Kowalczyk opowiedział o muzyce, która budzi emocje oraz poprawia jakość seksu.

  "Nie zgadzamy się na ograniczenia, chcemy być na równi ze słyszącymi"

  Czy niepełnosprawność zawsze musi wiązać się z ograniczeniami? Otóż nie. Filip Janicki od najmłodszych lat miał problemy ze słuchem, mimo to został DJ-em. Jak narodziła się jego miłość do muzyki? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawiali z nim Paulina Krupińska i Damian Michałowski.

  3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu. Jak pokazują badania, coraz więcej dzieci rodzi się wadami słuchu lub ma niedosłuch. Jednym z takich maluchów jest Gucio. Co sprawiło, że chłopiec ma problemy ze słuchem? Jak można mu pomóc? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z rodzicami chłopca oraz z dr. n. med. Marcinem Brodą, otolaryngologiem.

  Problem zatkanego ucha to jeden z częstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do otolaryngologa. Przyczyn zatkanych uszu jest wiele, a do najczęstszych należy zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego zalegającym czopem z woskowiny.

  Przewlekły stres może być niebezpieczny. Zdarza się, że prowadzi do depresji czy problemów z układem krążenia. W przypadku 24-letniej Karoliny sprawił, że całkowicie straciła słuch. O szkodliwym wpływie stresu na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Magdaleną Chojnacką, psychiatrą i Tomaszem Kuprysiem, stomatologiem.

  Łukasz Baruch stracił wzrok w wypadku samochodowym, na 3 miesiące przed ślubem. Nie poddał się i dziś pokazuje, że można przełamywać bariery. Potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości mimo, że "cały świat przewrócił się do góry nogami". Dziś udziela się społecznie, założył fundację "Wygrajmy Razem" wspierającą aktywność osób niepełnosprawnych, prowadzi m.in. warsztaty, które mają pokazać dzieciom w przedszkolach jak wygląda życie osoby niewidzącej. Pan Łukasz ma też 3 letnią córkę. Jak to jest być niewidomym rodzicem widzącego dziecka? Czy dzieci rozumieją świat osób niewidzących?

  O tym co i dlaczego naszemu mózgowi "nie mieści się w głowie", opowiedzieli nam Miłosz Brzeziński psycholog biznesu - "To wszystko co trafia do naszej głowy zostaje rozbite na małe kawałki i zmontowane jeszcze raz" oraz Sylwester Kowalski specjalista ds. mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych - "Możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy wieku, możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy nstroju, (...) na jakim sprzęcie słuchamy tego dźwięku". A Wy, ... co słyszeliście? :)

  Poziom głośności w polskich szkołach przekracza wszelkie normy. Z głośnej szkoły dziecko wychodzi na pełną szumów i gwaru ulicę. Na uszach ma słuchawki, a z nich leci głośna muzyka. Potem wraca do domu, ogląda telewizor i gra w gry - często również z użyciem słuchawek żeby nie przeszkadzać innym domownikom. To wszystko sprawia, że nasze dzieci zaczynają tracić słuch w coraz młodszym wieku. Jak je przed tym uchronić? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to specjalistę od dźwięku i układu słuchowego - otochirurga prof. Henryka Skarżyńskiego.

  Michał Wełna urodził się z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Nie posiadał małżowiny usznej, przewodu słuchowego, a ucho środkowe było niedorozwinięte. Wcześniejsze zabiegi, przeprowadzane metodą tradycyjną, nie zakończyły się sukcesem. O nowatorskiej metodzie operacyjnej, w wyniku której "zbudowano" przewód słuchowy Michała, opowiedziała nam dr Anna Chrapusta, ordynator Centrum Oparzeń w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie

  Lato to czas imprez w plenerze, które są bardzo głośne. Czy w związku z tym powinniśmy zabierać na nie nasze dzieci? A jeśli tak, to jak chronić ich słuch? Czy przebywanie w głośnych miejscach niszczy słuch dziecka bardziej niż dorosłego? Może dobrym pomysłem jest wychowywanie dziecka w ciszy? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości związane ze słuchem rozwiewa audiolog i foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu dr Elżbieta Włodarczyk.

  Wydaje się, że tworzeniem muzyki zajmują się osoby o wyjątkowym słuchu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że osoba niesłysząca lub niedosłysząca może mieć doskonały słuch muzyczny i doskonale grać na instrumencie. Fenomen ten wytłumaczył nam gość Zielonych Drzwi otochirurg, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. Anna Maruszeczko zaprosiła również do programu niedosłyszącą Amelkę Wojciechowską, która gra na keyboardzie oraz jej mamę - Izabelę. Czym muzyka jest dla dziewczynki?

  W związku z pogarszającym się słuchem 68-letni wokalista Brian Johnson przerwał trasę koncertową AC/DC po USA. Dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, prof. Henryk Skarżyński zaprosił wokalistę na konsultację i diagnostykę w swoim ośrodku. W jaki sposób Henrykowi Skarzyńskiemu udało się skontaktować ze światową gwiazdą? Co muzykowi może dolegać? Z profesorem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Mizofonia to nadwrażliwość na dźwięki. Osoba, która na nią cierpi - przy mierzeniu się bodźcami - odczuwa silny stres, bezsilność, panikę, lęk i rezygnację. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy otochirurga, dyrektora Światowego Centrum Słuchu prof. Henryka Skarżyńskiego, aby zapytać się o próg nietolerancji dźwięku, który świadczyłby o tego typu zaburzeniu i sposoby leczenia.

  Gośćmi Anny Maruszeczko byli dziś: Olga Bończyk i Rober Jarek, czyli dzieci CODA! Opowiedzieli, jak to jest być słyszącymi dziećmi niesłyszących rodziców! Z kamerą Zielonych Drzwi odwiedziliśmy zaś młodych ludzi, którzy migają rap i mają dla nas przekaz: "Jestem głuchy, ty myślisz, że jestem głupi... Nie odsuwajcie nas na margines, zainteresujcie się nami, byśmy mogli być równi".

  Jak wynika z przeprowadzonych badań, słyszymy coraz gorzej. Co więcej, problem dotyka nie tylko osób starszych, ale i młodszych, nawet nastolatków. Jak rozpoznać objawy utraty słuchu? Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN odpowiedział prof. Henryk Skarżyński, otochirurg.

  Oprócz wzroku i mowy to jeden z najważniejszych naszych zmysłów. Codziennie narażany na miejski zgiełk i harmider w miejscu pracy. Czy nasz słuch można przeciążyć? Czy polskie społeczeństwo staje się głuche? Jak dbać o słuch i skutecznie go chronić? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Marta Pianko oraz Anna Ratuszniak - ekspert z zakresu protetyki słuchu.

  Podobno najgorsze dla naszego słuchu są słuchawki, które wkładamy bezpośrednio do ucha - te szkodzą nam najbradziej. Czy wystarczy zmiana słuchawek? Które urządzenia codziennego użytku są najbardziej szkodliwe dla naszego słuchu? O wpływie dźwięków na ludzki organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr n. med. Anną Geremek-Samsonowicz, otolaryngologiem i audiologiem. Co jest pierwszym objawem utraty słuchu?

  Co trzeci dorosły Polak ma problemy ze słuchem. Do laryngologa przychodzą już 30 - letnie osoby, kiedy niespełna 10 lat temu z tymi samymi dolegliwościami zgłaszali się sześćdziesięciolatkowie. Co jest temu winne? Zmierzyliśmy poziom hałasu emitowany w dużym mieście.