Grupa niesłyszących śpiewa i walczy o lepsze jutro. "Chcemy być na równi ze słyszącymi"

Takiego teledysku jeszcze nie było!
Źródło: Dzień Dobry TVN
19 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych i niedosłyszących. Z tej okazji zespół "Unmute" stworzył klip do piosenki "Głośniej niż decybele". O szczegółach kampanii społecznej opowiedzieli nam prezes Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz oraz członkowie grupy: Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska, Zuzanna Szymańska i Kuba Stanisławczyk.

Kampania społeczna i premiera teledysku

Choć nie słyszą słów, nie rozumieją języka polskiego, doskonale odbierają dźwięk basu i wibracje. To sprawia, że spełniają się na scenie i dumnie głoszą swoje postulaty, walcząc o lepsze jutro. Mowa o zespole "Unmute". Grupa muzyczna, w której skład wchodzą Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska, Zuzanna Szymańska i Kuba Stanisławczyk to młode osoby, które każdego dnia walczą z przeciwnościami losu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Niedosłyszących postanowili zaapelować do społeczeństwa, organizując kampanię społeczną.

- Chcemy pokazać, że głusi mają ograniczony dostęp. Lubimy muzykę, lubimy tańczyć. Nie zgadzamy się na ograniczenia, chcemy być na równi ze słyszącymi. Moglibyśmy mieć swobodną komunikację bez tłumacza – mówiła Zuzanna. Jak podkreśliła, w przypadku głuchych osób niemożliwe jest np. wyjście do kina czy teatru, gdyż nikt nie myśli o tym, aby przy polskich produkcjach dodać także polskie napisy.

Prezes Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz przyznał natomiast, że pierwszym postulatem jest zwiększenie dostępu do polskiego języka migowego. Niezwykle rzadko zdarzają się bowiem wydarzenia kulturalne przystosowane do odbioru przez osoby niedosłyszące i głuche.

Tak naprawdę głusi potrzebują tylko tego dostępu. Jesteśmy wszyscy tacy sami. Całkiem niesłyszących jest w Polsce 50 tysięcy. Z głębokim niedosłuchem jest 900 tysięcy osób, a wśród ludzi starszych niedosłyszących jest około 3 miliony
– podkreślił.

Jak głusi słyszą muzykę?

Ciekawi was, jak osoby, które nie słyszą, odbierają muzykę? Julia tłumaczyła, że rytm odbiera, słysząc brzmienie basu. Pomocne są również wibracje oraz aparaty. To, co wyróżnia język migowy od języka polskiego, to ekspresja mimiczna.

- Od początku jestem głucha, mimika to część mojego języka, języka migowego. To jest moja komunikacja – wyjaśniała Zuzanna. Jeżeli pytam, otwieram szerzej oczy, pochylam ciało do przodu. Bez tej całej mimiki niemożliwe jest zrozumieć to, poruszamy się w przestrzeni - zaznaczyła dziewczyna.

W naszym programie grupa "Unmute" wykonała utwór "Głośniej niż decybele". Autorem tekstu utworu jest Michał Pakuła, muzykę skomponował Michał "FOX" Król, teledysk wyreżyserował Łukasz Zabłocki, a zdjęcia do okładki singla wykonał Łukasz Ziętek. Zobaczcie ten występ.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Marek Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości