Znak miłości w języku migowym pokazała na plakacie blogerka Weronika Szymańska. Jej gest błędnie odczytano jako "mano cornuta", czyli tak zwane diabelskie rogi. Dziewczyna została oskarżona o propagowanie kultu szatana. - Problem powstał z powodu braku świadomości na temat języka migowego - tłumaczyła blogerka w naszym studiu.
Weronika Szymańska jest blogerką znaną w sieci jako Billie Sparrow. W materiałach, które umieszcza w sieci często promuje kulturę głuchych i język migowy, który sama zna.
Dlaczego postanowiła nauczyć się migania?
Uwielbiam gadać. Jak dowiedziałam się, że można nawet gadać bez używania głosu, to pomyślałam sobie: wspaniale, dwa razy więcej gadania, chcę też tak umieć. Skorzystałam więc z lektoratu na Uniwersytecie Warszawskim
- wyjaśniła Weronika.
Gest niezgody
O swojej aktywności w sieci blogerka chętnie opowiada na spotkaniach. Jedno z nich miało się odbyć pod Warszawą. Na plakatach promujących to wydarzenie Weronika Szymańska pokazała znak pochodzący z amerykańskiego języka migowego, który oznacza "I love you", czyli "Kocham cię". Afisze nie spodobały się jednemu z mieszkańców, który uznał, że gest wykonany przez blogerkę jest symbolem satanistycznym i zażądał ich usunięcia. Zgłosił sprawę radnym, a ci złożyli interpelację do burmistrza. Ten jednak nie zgodził się z zarzutami.
Ta sytuacja powtarza się, ponieważ osoby, które widzą ten gest kojarzą go właśnie bardzo religijnie. Tymczasem oznacza on "I love you" i zbudowany jest z liter I, L, Y. Ten znak rozpowszechnił się, ponieważ jest znakiem statycznym i w związku z tym fajnie wychodzi po prostu na zdjęciach
- wyjaśnił Marek Śmietana, lektor polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Nauka migania - trudna?
Zdaniem Marka Śmietany, sposobem na uniknięcie nieporozumień oraz ułatwienie komunikowania się z głuchymi jest wprowadzenie obowiązkowego nauczania podstaw języka migowego.
Na pewno warto poznać znaki grzecznościowe, na przykład "dziękuję"
- stwierdził gość Dzień Dobry TVN.
Jak dodał, nauka języka migowego zajmuje zazwyczaj kilka lat. Warto wiedzieć, że istnieją w nim homonimy, które są rozróżniane dzięki kontekstowi. Słowa składają się z trzech podstawowych elementów - lokalizacji, kształtu dłoni i ruchu.
>>> Zobacz także:
- Chajzer w świecie niesłyszących dzieci
- Kim jest trener pracy wspomaganej?
- Miss z misją. Uświadamia, jak wygląda świat głuchych
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf