Profilaktyka zdrowia

Karta, która ratuje życie osobom głuchym. Polski student stworzył piktogramy dla niesłyszących 

Profilaktyka zdrowia

Karta, która ratuje życie osobom głuchym. Polski student stworzył piktogramy dla niesłyszących 

Piotr Kimla stworzył piktogramy dla głuchych. Karta zawiera opis najczęstszych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. O szczegółach swojego projektu Piotr opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

Karta, która ratuje życie osobom głuchym

Wyobraźmy sobie, że na SOR trafia osoba niesłysząca. Trudno jej będzie porozumieć się z personelem szpitala, który w większości przypadków nie zna języka migowego. Problem rozwiązują karty komunikacyjne z piktogramami dla osób głuchych, których pomysłodawcą jest Piotr Kimla. 

Piotr jest studentem medycyny. Jest również ratownikiem medycznym oraz tłumaczem języka migowego. Jak wspomniał w studiu Dzień Dobry TVN, w czasie zgłoszeń na SOR bardzo często zdarzają się pacjenci, którzy nie słyszą. Mają oni poważny problem, by skomunikować się z ratownikiem medycznym. Niekiedy jest konieczny tłumacz języka migowego, a jak wiadomo na SOR-ze liczy się czas reakcji. Nie zawsze można poczekać. Nasz gość potwierdza, że w takiej sytuacji nie pomoże również kartka i długopis.

Głusi nie rozumieją tekstu pisanego. Oni od małego porozumiewają się za pomocą języka migowego, który jest językiem wizualno-przestrzennym. Ma zupełnie inną gramatykę niż język polski

- zaznaczył Piotr.

Jak używać karty komunikacyjnej?

Kiedy Piotr Kimla opublikował piktogramy, już następnego dnia zaopatrzyły się w nią wszystkie SOR-y. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, jak z karty poprawnie korzystać. Nie wolno wręczyć karty osobie głuchej do uzupełniania. Wywiad wciąż musi przeprowadzić lekarz. Przed każdym piktogramem w karcie zapisane jest pytanie w języku polskim i języku PJM.

Język wizualno-przestrzenny jest przetłumaczony na język pisany. Kiedy medyk chce zapytać o konkretny objaw, musi najpierw pokazać na pytanie, a później dopiero pozwolić głuchemu na wybór

- zwrócił uwagę Piotr Kimla.

Karta komunikacyjna

Dzień dobry TVN

Zobacz też:

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Co sądzisz o tym artykule?
102
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
07.01.2020
StudentkaUmed
Wspaniale! Wielkie gratulacje dla twórcy.
Pozdrawia studentka medycyny z UMED Łódź
07.01.2020
Czysty głuchy
Nie pisz gluchoniemy to jest obraźliwe słowo. Proszę zmienić słowo na głuchy.