To idealny sposób na wspieranie rozwoju malucha. "Potem szybciej zaczyna mówić i ma lepszą dykcję"

Słuch muzyczny i słucha absolutny - czy da się je wyćwiczyć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuch absolutny – czy można go wyćwiczyć?
Słuch absolutny – czy można go wyćwiczyć?
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Kto najczęściej rodzi się ze słuchem absolutnym? Czy mama i tata powinni nucić maluchowi do snu, mimo że nie posiadają zdolności muzycznych? Kiedy płód zaczyna słyszeć i rozpoznawać dźwięki? - Miałam przypadki, w których na początku dzieci kompletnie nie rokowały. Dziś śpiewają czysto piosenki - wyjaśnia wokalistka Alicja Janosz.

Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Bardzo często można zaobserwować, że przyszli rodzice lub starsi bracia oraz siostry nienarodzonego jeszcze maluszka mówią do brzucha ciężarnej kobiety i rozmawiają z rosnącym wewnątrz dzieckiem. Ta praktyka nie jest wcale nieuzasadniona naukowo.

- Płód w wieku dwóch miesięcy już zaczyna słyszeć, wykształcony jest narząd słuchu, a więc wszelkie formy odzywania się do swego dziecka mają sens - uświadamia audiolog i otorynolaryngolog prof. Witold Szyfter.

Sens ma również śpiewanie maluchowi i przyzwyczajanie go do muzyki. - Bardzo to wpływa na to, że dziecko zaczyna szybciej przyswajać wszelkie informacje. Dziecko szybciej zaczyna mówić i ma lepszą dykcję tylko dlatego, że słyszało muzykę śpiewaną przez swoją mamę - zaznacza nauczycielka śpiewu dzieci Sandra Magierska.

Czy słuch absolutny da się wypracować?

Słuch absolutny to mityczna umiejętność bezbłędnego rozpoznawania wysokości dźwięków bez bazowania na dźwięku wzorcowym. Ta wyjątkowa cecha jest uwarunkowana genetycznie. Nie ma więc możliwości, by wykształcić ją w następnych latach w wyniku ciężkiej pracy.

- 20-50 razy częściej słuch absolutny występuje u osób urodzonych w Japonii, Korei i Chinach, co tłumaczy bardzo dobrze, dlaczego zwycięzcy konkursów (Chopinowskiego czy Wieniawskiego) pochodzą z tamtych krajów. U nas jest to bardzo rzadkie - tłumaczy prof. Witold Szyfter.

Jeśli geny jednak nie pomogą, nie trzeba się załamywać, ponieważ można kształtować swój słuch muzyczny. - Słuch muzyczny to jest to, że jesteśmy w stanie powtarzać dźwięki i czysto zaśpiewać melodię - wyjaśnia Sandra Magierska.

- Miałam przypadki, w których na początku dzieci kompletnie nie rokowały. Wydawało mi się, że to jest katastrofa, strata czasu i pieniędzy rodziców, natomiast widziałam, że te dzieci mają z tego radość. Po roku, 2-3 latach, a nawet już po kilku miesiącach zaczęły trafiać w dźwięki i dziś śpiewają czysto piosenki - dodaje Alicja Janosz, wokalistka, która również zajmuje się nauczaniem dzieci śpiewu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości