Dziecko słyszy, ale nie słucha? To może być objaw zaburzenia CAPD

Dziecko cierpi na Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, gdy dziecko słyszy, ale nie słucha?
Co zrobić, gdy dziecko słyszy, ale nie słucha?
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego (CAPD) to choroba, która dotyczy około 10 proc. dzieci w wieku szkolnym. Maluchy dotknięte tym schorzeniem nie są w stanie w ten sam sposób co ich rówieśnicy przetwarzać tego, co słyszą. Jak pomóc dzieciom zmagającym się z tym zaburzeniem? Na pytania odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN pedagożka i terapeutka dr n. med. Natalia Czajka, a także otolaryngolog, audiolog i foniatra prof. Piotr H. Skarżyński.

Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego - jak je rozpoznać?

Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego to inaczej zaburzenie integracji czasowej dźwięków, którego głównymi objawami są:

  • mylenie podobnie brzmiących dźwięków;
  • mylenie końcówek;
  • łatwe rozpraszanie się;
  • trudności w rozumieniu mowy w utrudnionych warunkach akustycznych;
  • trudności z czytaniem, pisaniem czy nauką języków obcych.

O tym, jak wygląda proces diagnozowania CAPD u dziecka, opowiedział w Dzień Dobry TVN otolaryngolog, audiolog i foniatra prof. Piotr H. Skarżyński. - Nauczyciele mówią: "No rzeczywiście gorzej przyswaja wiedzę, jest zdekoncentrowane. Musimy wtedy sprawdzić słuch. Podstawowym badaniem jest to, żeby sprawdzić, czy dziecko dobrze słyszy, czy nie ma otwartych ust, czy nie chrapie w nocy. (...) Jeśli mamy wyniki takie, które wykazują, że słuch jest prawidłowy, nie ma innych chorób towarzyszących, wtedy musimy się zagłębić w coś, co jest tzw. testami, które analizują to, jak ten dźwięk jest przetwarzany - wyjaśnił specjalista.

Ekspert zobrazował również, na czym w praktyce polega Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego. - Sygnał, który do nas wchodzi przez przewód słuchowy zewnętrzny, jest prawidłowy, odbieramy ten bodziec, ale go nieprawidłowo interpretujemy - powiedział prof. Skarżyński.

W jaki sposób leczyć CAPD?

Pedagożka i terapeutka dr n. med. Natalia Czajka wspomniała o terapiach, które stymulują trudności wiążące się z zaburzeniami przetwarzania słuchowego.

- Dobór treningu do indywidualnych predyspozycji pacjenta jest bardzo ważny. Treningi słuchowe mają różne założenia - od treningów aktywnych, kiedy dziecko samo ćwiczy umiejętności słuchowe, do treningów, kiedy możemy wspierać dodatkowym sprzętem - zaznaczyła ekspertka.

Specjalistka pokazała na wizji sprzęt, który powinien pomóc w prowadzeniu terapii. - Składa się z tabletu, na którym mamy wgrane różnego rodzaju aplikacje, które stymulują różne umiejętności słuchowe, więc dziecko może aktywnie, w formie zabawy brać udział w takim treningu. Do tego mamy dołączone słuchawki, które składają się z wbudowanego przetwornika kostnego, słuchawek powietrznych i wbudowanego mikrofonu, który stymuluje pętlą audiowokalną, więc dziecko ma i stymulację bierną, i aktywną w tym przypadku - stwierdziła dr Czajka.

Czym jest Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego? Jak je rozpoznać?
Pytania od widzów - zaburzenia słuchu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości