Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego - jak je rozpoznać?
Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego to inaczej zaburzenie integracji czasowej dźwięków, którego głównymi objawami są:
- mylenie podobnie brzmiących dźwięków;
- mylenie końcówek;
- łatwe rozpraszanie się;
- trudności w rozumieniu mowy w utrudnionych warunkach akustycznych;
- trudności z czytaniem, pisaniem czy nauką języków obcych.
O tym, jak wygląda proces diagnozowania CAPD u dziecka, opowiedział w Dzień Dobry TVN otolaryngolog, audiolog i foniatra prof. Piotr H. Skarżyński. - Nauczyciele mówią: "No rzeczywiście gorzej przyswaja wiedzę, jest zdekoncentrowane. Musimy wtedy sprawdzić słuch. Podstawowym badaniem jest to, żeby sprawdzić, czy dziecko dobrze słyszy, czy nie ma otwartych ust, czy nie chrapie w nocy. (...) Jeśli mamy wyniki takie, które wykazują, że słuch jest prawidłowy, nie ma innych chorób towarzyszących, wtedy musimy się zagłębić w coś, co jest tzw. testami, które analizują to, jak ten dźwięk jest przetwarzany - wyjaśnił specjalista.
Ekspert zobrazował również, na czym w praktyce polega Centralne Zaburzenie Przetwarzania Słuchowego. - Sygnał, który do nas wchodzi przez przewód słuchowy zewnętrzny, jest prawidłowy, odbieramy ten bodziec, ale go nieprawidłowo interpretujemy - powiedział prof. Skarżyński.
W jaki sposób leczyć CAPD?
Pedagożka i terapeutka dr n. med. Natalia Czajka wspomniała o terapiach, które stymulują trudności wiążące się z zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
- Dobór treningu do indywidualnych predyspozycji pacjenta jest bardzo ważny. Treningi słuchowe mają różne założenia - od treningów aktywnych, kiedy dziecko samo ćwiczy umiejętności słuchowe, do treningów, kiedy możemy wspierać dodatkowym sprzętem - zaznaczyła ekspertka.
Specjalistka pokazała na wizji sprzęt, który powinien pomóc w prowadzeniu terapii. - Składa się z tabletu, na którym mamy wgrane różnego rodzaju aplikacje, które stymulują różne umiejętności słuchowe, więc dziecko może aktywnie, w formie zabawy brać udział w takim treningu. Do tego mamy dołączone słuchawki, które składają się z wbudowanego przetwornika kostnego, słuchawek powietrznych i wbudowanego mikrofonu, który stymuluje pętlą audiowokalną, więc dziecko ma i stymulację bierną, i aktywną w tym przypadku - stwierdziła dr Czajka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dwudniowy Szymek doznał wylewu krwi do mózgu. "Jest uwięziony w swoim ciele"
- Pomaganie jest dobre! Wielki finał akcji Fundacji TVN i Uwagi! "To jest dla nas bardzo ważne"
- Fałszywe zbiórki w całej Polsce? "Mówił, że da się zrobić tak, żeby nic nie poszło na dzieci, a w jego ręce"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: E+