Czym jest wybiórczość pokarmowa u dzieci? "Bardzo ważne jest to, żeby reagować"

Wybiórczość pokarmowa - skąd się bierze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Moje dziecko nie chce jeść. Co mam zrobić?
Moje dziecko nie chce jeść. Co mam zrobić?
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Niektóre dzieci nie chcą poznawać nowych smaków i ograniczają się do jedzenia tylko niektórych produktów. Skąd się bierze i jak sobie poradzić z wybiórczością pokarmową? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Małgorzata Polowczyk, psychodietetyczka oraz Marta Szewiak, mama dziecka z wybiórczością pokarmową.

Wybiórczość pokarmowa u dzieci. Co to jest?

Dietetyk i psychodietetyk dziecięcy mgr Małgorzata Polowczyk uważa, że są dwa rodzaje wybiórczości pokarmowej - jeden z nich bardziej popularny, drugi - trochę mniej.

- Tę bardziej popularną jest neofobia, która przypada między 2. a 6. rokiem życia. Wybiórczość pokarmowa jest trudniejsza. Bardziej trzeba się nią zaopiekować. Co najgorsze, one mogą się spiąć w jeden czas, [...], to już jest rolą specjalisty odróżnić jedno od drugiego - powiedziała w Dzień Dobry TVN i zaznaczyła, że rodzic również może to zrobić.

- W ten sposób, żeby zauważyć te problemy, myślę, że [...] rodzic czuje to pod skórą, że jego dziecko naprawdę mega odstaje od rówieśników, po prostu je inaczej i wtedy wypadałoby wybrać się do specjalisty - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Marta Szewiak, mama dziecka z wybiórczością pokarmową wyznała, że problemy zaczęły się po 6. miesiącu życia, gdy rozpoczęła próby rozszerzenia diety.

- Po 6. miesiącu życia odmawiał próbowania nowych potraw, nowych produktów. Właściwie do skończenia pierwszego roku życia był cały czas karmiony piersią - wspominała. Dodała, że bardzo pomógł im pediatra. - Nasza pani doktor pomogła nam, bo po kilku wizytach, zrozumieć i pokazała, jak możemy te produkty jednak włączyć do diety, żeby to nie było tylko mleko - tłumaczyła.

Kiedy można mówić o wybiórczości pokarmowej?

- Przede wszystkim to jest, że ten jadłospis nie jest różnorodny, że nie mamy wszystkich składników odżywczych. W tym wypadku wypadałoby się wybrać do dietetyka, czy ten nasz, w naszych oczach, rodziców, jadłospis okrojony, spełnia wymagania jadłospisu pełnowartościowego - wyjaśniała mgr Małgorzata Polowczyk.

Warto dodać, że są też dzieci, które nawet nie chcą dotykać nowych produktów. - To są zaburzenia integracji sensorycznej, możemy mieć problemy w obrębie jamy ustnej, wtedy wypadałoby udać się do neurologopedy. Mogą też być problemy medyczne, najzwyklejsza anemia, refluks, alergia - wyliczała specjalistka.

- Bardzo ważne jest to, żeby reagować, żeby słuchać swojego dziecka, ale też nie bać się iść do specjalisty, żeby szukać powodu, [...], żeby nie zmuszać [...] albo nie ganiać za dzieckiem po domu - dodała Marta Szewiak.

Jak można pomóc dziecku, które ma taki problem? Czy "zabawa jedzeniem" to dobry pomysł? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości