Niektóre dzieci nie chcą poznawać nowych smaków i ograniczają się do jedzenia tylko niektórych produktów. Skąd się bierze i jak sobie poradzić z wybiórczością pokarmową? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Małgorzata Polowczyk, psychodietetyczka oraz Marta Szewiak, mama dziecka z wybiórczością pokarmową.
Wybiórczość pokarmowa u dzieci. Co to jest?
Dietetyk i psychodietetyk dziecięcy mgr Małgorzata Polowczyk uważa, że są dwa rodzaje wybiórczości pokarmowej - jeden z nich bardziej popularny, drugi - trochę mniej.
- Tę bardziej popularną jest neofobia, która przypada między 2. a 6. rokiem życia. Wybiórczość pokarmowa jest trudniejsza. Bardziej trzeba się nią zaopiekować. Co najgorsze, one mogą się spiąć w jeden czas, [...], to już jest rolą specjalisty odróżnić jedno od drugiego - powiedziała w Dzień Dobry TVN i zaznaczyła, że rodzic również może to zrobić.
- W ten sposób, żeby zauważyć te problemy, myślę, że [...] rodzic czuje to pod skórą, że jego dziecko naprawdę mega odstaje od rówieśników, po prostu je inaczej i wtedy wypadałoby wybrać się do specjalisty - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Marta Szewiak, mama dziecka z wybiórczością pokarmową wyznała, że problemy zaczęły się po 6. miesiącu życia, gdy rozpoczęła próby rozszerzenia diety.
- Po 6. miesiącu życia odmawiał próbowania nowych potraw, nowych produktów. Właściwie do skończenia pierwszego roku życia był cały czas karmiony piersią - wspominała. Dodała, że bardzo pomógł im pediatra. - Nasza pani doktor pomogła nam, bo po kilku wizytach, zrozumieć i pokazała, jak możemy te produkty jednak włączyć do diety, żeby to nie było tylko mleko - tłumaczyła.
Kiedy można mówić o wybiórczości pokarmowej?
- Przede wszystkim to jest, że ten jadłospis nie jest różnorodny, że nie mamy wszystkich składników odżywczych. W tym wypadku wypadałoby się wybrać do dietetyka, czy ten nasz, w naszych oczach, rodziców, jadłospis okrojony, spełnia wymagania jadłospisu pełnowartościowego - wyjaśniała mgr Małgorzata Polowczyk.
Warto dodać, że są też dzieci, które nawet nie chcą dotykać nowych produktów. - To są zaburzenia integracji sensorycznej, możemy mieć problemy w obrębie jamy ustnej, wtedy wypadałoby udać się do neurologopedy. Mogą też być problemy medyczne, najzwyklejsza anemia, refluks, alergia - wyliczała specjalistka.
- Bardzo ważne jest to, żeby reagować, żeby słuchać swojego dziecka, ale też nie bać się iść do specjalisty, żeby szukać powodu, [...], żeby nie zmuszać [...] albo nie ganiać za dzieckiem po domu - dodała Marta Szewiak.
Jak można pomóc dziecku, które ma taki problem? Czy "zabawa jedzeniem" to dobry pomysł? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest dyslalia? Przyczyny powstania, rodzaje i terapia dyslalii
- Jaka mata dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej?
- Czy przekłuwanie uszu u dziecka jest dobrym pomysłem? "To jednak ingerencja w ciągłość tkanki"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN