Psychodietetyczka wyjaśnia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzi.
Kiedy jedzenie przed snem lub w nocy staje się problemem i zmienia się w syndrom kompulsywnego podjadania?
Zdrowy tryb życia, na który składa się przede wszystkim zrównoważona dieta i aktywność fizyczna, to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Pandemia skłoniła wiele osób do refleksji nad troską o swoje samopoczucie, coraz częściej decydujemy się zmienić codzienne nawyki, by cieszyć się dobrą kondycją i doskonałym nastrojem. Może się jednak zdarzyć, że starania o osiągnięcie wymarzonej sylwetki zmienią się w utrudniającą życie obsesję. O problemie nazywanym healthismem rozmawialiśmy z psychodietetykiem Agatą Jasińską.
Dzisiejszy kanon piękna zakłada, że kobieta musi być bardzo szczupła. Osiągnięcie tego ideału wiąże się z ciągłymi ograniczeniami i restrykcjami żywieniowymi. W ocenie psychodietetyczki Małgorzaty Akkuş z takiego podejścia do jedzenia nie wychodzi nic dobrego. Remedium na wszystkie diety może być jedzenie intuicyjne. Na czym to polega?
Codzienne zapychanie się byle jakim jedzeniem - z tym chce walczyć Anna Makowska, dr farmacji, pedagog, psychodietetyk i blogerka. Jej zdaniem, należy wystrzegać się przede wszystkim produktów o naciąganym marketingu i tych, które udają zdrowe. Do zmiany myślenia o odżywianiu Doktor Ania namawiała w naszym programie.
Jeszcze do niedawna przekonywano nas, że chude mleko jest zdrowsze, a teraz okazuje się, że to tłuste jest lepsze. Jakie są zatem zalety tłustego mleka? Wyjaśniła nam to w Dzień Dobry TVN psychodietetyk Karolina Gruszecka. Po czym poznać, że mleko nam nie służy?
Gluten, nabiał, mięso... coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie jakiegoś produktu lub składnika z naszej diety. Przy tym nie kierujemy się zdrowym rozsądkiem i tym, czego faktycznie nie toleruje nasz organizm, a modą. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodietetyk Justynę Markowską, która powiedziała z których produktów możemy bezpiecznie zrezygnować nie narażając naszego zdrowia. Czy każdy, niezależnie od wieku, płci i rodzaju wykonywanej pracy może usunąć z diety co mu się podoba?
Często z tego, że zajadamy stres, zdajemy sobie sprawę już po fakcie. Za chwilę gastronomicznej przyjemności płacimy poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Wtedy znowu sięgamy po jedzenie, by poprawić sobie nastrój. Jak wydostać się z zaklętego kręgu? Czy podjadanie związane jest tylko ze stresem? O tym w Dzień Dobry TVN żona kucharza Jana Kuronia Aneta Kuroń i psychodietetyk Justyna Markowska.
Przysłowie mówi, że sport to zdrowie. Co kiedy staje się uzależnieniem? Jak rozpoznać, że jest się uzależnionym od dopaminy wydzielanej przez organizm podczas treningu? Jakie są skutki takiego uzależnienia? W Dzień Dobry TVN Adam Hofman (były polityk i pasjonat sportu), Elżbieta Lange (psychodietetyk) i Szymon Gaś (trener personalny) o cienkiej granicy między pasją a uzależnieniem.
Biegamy, trenujemy na siłowni lub w fitness klubie i często korzystamy z porad dietetyków lub coachów żywieniowych, bo chcemy być zdrowi, smukli i wysportowani. Ale czy każdy doradca żywieniowy zna się na rzeczy? Jak sprawdzić jego kompetencje? Czym różni się coach żywieniowy od dietetyka? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem Celiną Kinicka i z Elżbietą Lange, psychodietetykiem i coach zdrowia.
Z amerykańskich badań wynika, że, kiedy staramy się o partnera, to chudniemy, a kiedy jesteśmy już z nim w stałym związku - tyjemy. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz do tego odkrycia poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychodietetyczkę i coacha zdrowia Elżbietę Lange.