Czy przekłuwanie uszu u dziecka jest dobrym pomysłem? "To jednak ingerencja w ciągłość tkanki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy dziecku przekłuć uszy?
Kiedy dziecku przekłuć uszy?
Kolczyki u nastolatki – jak wykonać piercing bezpiecznie?
Kolczyki u nastolatki – jak wykonać piercing bezpiecznie?
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Przekłuwanie uszu u małych dzieci to temat, który spotyka się ze skrajnymi reakcjami. Dla wielu mam to niegroźny zabieg, któremu można poddać nawet niemowlęta, inne zdanie mają z kolei profesjonalni piercerzy. W Dzień Dobry TVN pojawiła się Iryna Śliwińska - specjalistka piercingu i Wioletta Bartold wraz z 14-letnią córką Laurą, która marzy o nowym przekłuciu. Jak wykonać je w bezpieczny sposób?

Czy piercing u małych dzieci to dobry pomysł?

Przekłuwanie dzieciom uszu, choć jest popularnym zabiegiem, wzbudza kontrowersje. Kiedyś stosowano metodę "na ziemniaka", później powszechne stały się wizyty u kosmetyczki, a dziś najlepiej zrobić to w salonie piercingu. W materiale Dzień Dobry TVN przedstawiono różne stanowiska w tej sprawie. Według jednej z bohaterek reportażu to naturalna kolej rzeczy: kolczyki miała jej mama, ona jako dziewczynka przekuła uszy i jej córki również poddały się temu zabiegowi w dzieciństwie. - Nie wyobrażam sobie, aby jedna z córek przyszła kiedyś do mnie i miała pretensje, że ja zrobiłam ingerencję w ich ciało - stwierdziła druga z matek, pani Jolanta. Według profesjonalnego piercera Martina Radziuna, zabieg nie powinien być wykonywany u malutkich dzieci, ponieważ anatomia ucha zwiększa się z każdym rokiem, a przekłucie poniżej 8-roku życia może być swoistą traumą. Z kolei według kosmetyczki Malwiny Markowskiej, kolczyki można zrobić już u roczniaka.

- Jest to jednak ingerencja w ciągłość tkanki, więc jest tu możliwość infekcji. Jest to uciążliwe dla dziecka przez pielęgnację i że na tym uchu z kolczykiem trzeba spać i to jest czasem niewygodne - dodała pediatrka Anna Szabcnio.

Profesjonalny piercing w DDTVN

Piercing u dzieci, niezależnie od tego, co o nim myślimy, powinien być zawsze wykonywany w higienicznych i bezpiecznych warunkach. W studio Dzień Dobry TVN gościła Iryna Śliwińska, nazywana "królową piercingu", która wykonała przekłucie na 14-letniej Laurze Świątek. Dziewczynka, która marzyła o nowym kolczyku, przyszła do programu z mamą - Wiolettą Bartold.

- Piercerzy są zwolennikami igły i nie używamy nigdy pistoletu ze względu na brak sterylności. Ze względu na to, że rozrywają tkankę. [...] To jest niesterylne, tego urządzenia nie można zdezynfekować we właściwy sposób - tłumaczyła ekspertka.

Jak zaznaczyła Iryna Śliwińska - od używania pistoletu w piercingu powoli się odchodzi również ze względów higienicznych. Profesjonaliści używają tytanowych kolczyków o odpowiedniej konstrukcji.

14-letnia Laura na oczach widzów DDTVN miał przekłutą górną część ucha. Iryna zaprezentowała, jak zrobić to w profesjonalny i bezpieczny sposób.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości