Helix piercing - co to za przekłucie?
Helix piercing to jedna z najpopularniejszych form ozdobnego przekłuwania ucha. Kolczyk umieszcza się na krawędzi małżowiny na chrząstce lub w jej załamaniu. Założenie helixa jest bardzo proste i niezbyt bolesne. Najczęściej wybieraną ozdobą są kulki, kółeczka lub sztangi. Helix może występować w również w innej formie, tzw. forward, która zakładana jest na chrząstkę obrębu ucha.
Przekłucie uszu piercingiem helix możliwe jest zarówno w salonie kosmetycznym, jednak zalecane jest jego wykonanie w salonie piercingu. Które miejsce warto wybrać? Przekłucie ucha przez kosmetyczkę odbywa się za pomocą specjalnego aplikatora, potocznie nazywanego pistoletem. Piercerzy przekłuwanie uszu przeprowadzają natomiast za pomocą igieł. Druga wersja przekłucia jest mniej inwazyjna i bezpieczniejsza. Cena helix piercing, w zależności od miejsca i użytego materiału, waha się od 70 do 130 zł.
Co ważne, kolczyki helix piercing można wyjąć w każdej chwili. W kluczowym okresie gojenia rany, czyli przez pierwsze 2 tygodnie, możliwe jest całkowite zarośnięcie dziurki.
Gojenie miejsca po helix piercing
Czas gojenia miejsca po helix piercing może wynosić do 3 miesięcy. Kluczowe są pierwsze dwa tygodnie, kiedy ucho jest opuchnięte, zasinione i nadwrażliwe. Zupełnie normalne jest również niewielkie krwawienie, które z czasem przybiera postać przezroczystego płynu. Należy pamiętać, że gojenie się ran jest kwestią indywidualną i u każdej osoby może przebiegać inaczej. Nie bez znaczenia pozostaje tryb życia i używki, które bezpośrednio wpływają na proces gojenia się rany.
Czego należy unikać w pierwszych tygodniach po zabiegu?
- palenia papierosów,
- picia alkoholu i jedzenia produktów zawierających alkohol (np. ciast),
- kawy (w okresie gojenia mocną kawę warto zamienić np. na zbożową lub bezkofeinową),
- przyjmowania aspiryny (przynajmniej do okresu, kiedy widoczny jest obrzęk),
- spania na boku, w którym mamy przekłute ucho,
- stosowania kosmetyków (pudru, fluidów, balsamów, kremów, maści, żelu do mycia itd.),
- kąpieli w gorącej wodzie.
Bardzo ważna jest codzienna higiena. Nie powinno się wyjmować kolczyka przed upływem dwóch tygodni. Bardzo często piercing wydaje się wyleczony, jednak tkanka w środku ucha nadal pozostaje naruszona i podatna na uszkodzenia i zakażenia.
W przypadku podejrzenia stanu zapalnego, który objawia się długim okresem zaczerwienienia, bolesnością i wypływem ropnej wydzieliny, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Bardzo ważne jest wówczas osuszanie zakażonego miejsca i bezpieczne odprowadzenie nagromadzonej ropy.
Niekiedy niezbędne może być podanie leków np. antybiotyku. Helix piercing należy wyciągnąć również w chwili pojawienia się reakcji alergicznej na metal, z którego jest wykonany kolczyk.
Właściwa pielęgnacja helix piercing
Pielęgnacja to kluczowy krok w pierwszych tygodniach gojenia się rany. To od niej zależy prawidłowe zabliźnienie się tkanki i końcowy efekt. Zagojone ucho w miejscu przekłucia nigdy nie powinno być bolesne i tkliwe.
Jak prawidłowo pielęgnować przekłute miejsce?
- Kolczyk i ranę należy dotykać i czyścić tylko czystymi rękoma.
- Rana powinna być przemywana 3 razy w ciągu dnia Oceniseptem (niewskazane jest stosowanie wody utlenionej lub spirytusu salicylowego).
- Jeśli z rany wydobywa się płyn surowiczy lub niewielkie ilości ropy, miejsce można przemywać naparem z szałwii lub rumianku, które działają antyseptycznie i odkażająco.
- Piercingu nie powinno się czyścić mydłem, gdyż zostawia ono trudne do usunięcia ślady, szczególnie w miejscu gojenia.
- Przemywaną ranę należy osuszać jednorazowym ręcznikiem lub papierem.
- Piercingiem powinno się poruszać tylko w momencie przemywania. Niewskazane jest obracanie i kręcenie nim przez pierwsze 3 tygodnie.
- W czasie gojenia należy zrezygnować z korzystania z solarium, opalania na słońcu i kąpieli w basenie lub jeziorze.
- Należy powstrzymać się od aktywności fizycznych, które mogą powodować przemieszczanie się kolczyka lub drażnienie przekłutego miejsca.
- Przez pierwsze 3 miesiące rany nie powinny dotykać również osoby trzecie. Warto pamiętać, że podrażnione miejsce w tym czasie podatne jest na zakażenie bakteryjne.
- Regularnie, podczas oczyszczania rany, należy kontrolować, czy piercing nie wrasta w ciało.
Aby uśmierzyć ból, warto sięgać po preparaty bogate w witaminy: A, B, C, i E. Pomocne będą również cynk i żelazo. Niezbędne składniki odżywcze znajdziemy w wołowinie, orzechach i produktach mlecznych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest piercing - czy i jak ozdabiać ciało kolczykami?
- Piercing intymny damski i męski. Niebezpieczna praktyka czy sposób na udane życie erotyczne?
- Kolczyki na twarzy – nazwy i rodzaje piercingu okolic twarzy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto