Kolczyki na twarzy – nazwy i rodzaje piercingu okolic twarzy

kobieta z kolczykami na twarzy
Adene Sanchez/Getty Images
Źródło: E+
Zastanawiasz się nad piercingiem, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Jeśli potrzebujesz oryginalnego rozwiązania i nie chcesz po prostu przekłuwać uszu, możesz zdecydować się na kolczyki na twarzy. Jakie są ich rodzaje i nazwy? Sprawdź i wybierz ozdobę, która stanie się uzupełnieniem twojego wizerunku.

Kolczyki na twarzy – czy warto?

Podejmując decyzję o zrobieniu kolczyków na twarzy, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dany rodzaj piercingu jest bardzo widoczny i o ile kolczyka nie zdejmiemy, rzuca się w oczy. Jeśli pracujesz w zawodzie, w którym przekłuwanie twarzy nie jest mile widziane, możesz narazić się na pewnego rodzaju trudności i niemiłe komentarze ze strony innych. To samo dotyczy uczniów – nie wszystkie szkoły tolerują taki niestandardowy rodzaj piercingu. Codzienne wyjmowanie kolczyka przed zajęciami i wkładanie go zaraz po zajęciach może być bardzo uciążliwe. Jeśli masz pewność, że kolczyki na twarzy nie staną się przeszkodą w codziennych obowiązkach albo po prostu nie przejmujesz się dokuczliwymi uwagami innych – po prostu idź na piercing i zrób kolczyk, o którym marzysz.

Kolczyki na twarzy – nazwy i rodzaje

Większość kolczyków na twarzy ma swoją nazwę, która pochodzi z języka angielskiego. Nazwy kolczyków na twarzy różnią się w zależności od miejsca występowania przekłucia. Na twarzy piercing wykonuje się na brwiach, nosie, wargach, policzkach, a także na języku.

W zależności od tego, jaki typ przekłucia zostanie wykonany, można mówić o różnych rodzajach piercingu.

Kolczyki na twarzy – rodzaje piercingu twarzy

Rodzaje kolczyków na twarzy najczęściej dzieli się na podgrupy. Intensywność bólu, który pojawia się podczas kolczykowania, w głównej mierze zależy od indywidualnego uwrażliwienia człowieka, jednak do najbardziej bolesnych typów piercingu zalicza się przekłuwanie języka i jamy ustnej. Jakie rodzaje piercingu można wykonać na twarzy?

Piercing brwi

Do piercingu brwi zalicza się dwa podstawowe rodzaje przekłuć: eyebrow oraz anti–eyebrow. Eyebrow to standardowe przekłucie na łuku brwiowym, a także nieco poniżej lub powyżej brwi. Piercing metodą anti–eyebrow to umieszczenie kolczyka po zewnętrznej stronie brwi, najczęściej pod okiem lub jako jego przedłużenie. Czas gojenia się ran po przekłuciu brwi wynosi od 5 do 8 tygodni. Choć jest to zabieg stosunkowo bolesny i wykonywany ze znieczuleniem miejscowym, okres zabliźniania się przebiega zwykle bez komplikacji, ze względu na niewielką ruchliwość tej części twarzy. Najpopularniejszym rodzajem kolczyków do brwi są sztangi, kółka z kulką, podkówka oraz standardowe kółeczko.

Piercing nosa

W piercingu nosa wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje przekłuć: kolczykowanie płatka nosa, septum oraz brigde.

Płatek nosa to najczęściej wybierana metoda przekłuwania tej części twarzy. Wykonuje się go z lewej lub z prawej strony twarzy. Czas gojenia to około 8 tygodni.

Septum to rodzaj piercingu polegający na przekłuwaniu przegrody nosowej. Zazwyczaj wykonywany jest poniżej znajdującej się w nosie tkanki chrzęstnej, choć zdarzają się przypadki, gdzie jest ona naruszana wraz ze skórą i tkankami miękkimi. Kolczykiem stosowanym w tej metodzie jest podkowa lub kółeczko.

Bridge jest bolesną metodą piercingu, którą wykonuje się nad nosem, między oczami. Choć podczas zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia kości, czas gojenia się takiej rany jest najdłuższy ze wszystkich rodzajów przekłuć nosa.

Piercing warg

Kolczyki na twarzy, w tym także kolczyki na wargach, mogą być umieszczane w różnych kombinacjach i z różnych stron. Popularne jest również wykonywanie więcej niż jednego przekłucia w okolicy ust. Do piercingu warg zalicza się przekłucia: labret (dotyczy piercingu dolnej wargi oraz obszaru pod nią), monroe (tym określeniem nazywa się przekłucia wykonane powyżej górnej wargi) i medusa (w tym rodzaju piercingu kolczyki znajdują się zarówno na górnej, jak i na dolnej części warg).

Piercing języka

Po tym rodzaju piercingu istnieje wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i uciążliwych objawów, takich jak puchnięcie języka, zakażenie lub obfite krwawienie.

Venom to rodzaj pojedynczego przekłucia na środku języka lub symetryczne umieszczenie dwóch kolczyków po jego bokach.

Drugim, mniej popularnym rodzajem przekłucia jest piercing wędzidełka, znajdującego się pod językiem. Ze względu na nieumiejscowienie takiego kolczyka na twarzy, nie jest on bardzo widoczny i nie rzuca się w oczy.

Piercing policzków

Wyróżnia się dwa podstawowe podrodzaje piercingu policzków. Pierwszy z nich to standardowe przekłucie, podczas którego dochodzi do uszkodzenia wszystkich warstw skóry. Polega na przebiciu się aż do jamy ustnej. Jest to zabieg dość bolesny i istnieje ryzyko uszkodzenia pobliskich tkanek. Dla zmniejszenia możliwości wystąpienia skutków ubocznych, takie przekłucie policzków wykonuje się w miejscu pojawienia się dołeczków. Drugi rodzaj kolczykowania policzków opiera się na powierzchniowym przekłuciu skóry, co zmniejsza ryzyko powikłań. Wadą tej metody jest z kolei dłuższy czas gojenia się rany, który wynosi nawet do 3 miesięcy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Moda na piercing

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości