Co to jest piercing - czy i jak ozdabiać ciało kolczykami?

Piercing
Fot. moodboard/ Getty Images
Piercing to metoda znana od wieków. Kiedyś zarezerwowana dla osób wysoko urodzonych, dziś rozpowszechniona wśród kobiet i mężczyzn w różnym wieku i o różnym statusie społecznym.

Co to jest piercing? To nakłuwanie ciała w określonych miejscach w celu założenia kolczyka: nosa, uszu, brwi, pępka, warg, języka, a nawet miejsc intymnych. Ze względu na radykalny charakter piercingu, ten sposób ozdabiania ciała zaliczany jest do tzw. modyfikacji ciała.

Piercing - co to jest?

Piercing to inaczej kolczykowanie . Polega na umieszczaniu ozdoby, jaką jest kolczyk, w charakterystycznych miejscach, najczęściej uszach, ale także w nosie, wargach czy na języku. Kolczykowanie ciała ma bardzo długą historię, znane było już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, gdzie kolczyk był symbolem przynależności do pewnej grupy społecznej, symbolizował bogactwo, luksus, a w przypadku wojowników był oznaką męstwa i odwagi. Jednocześnie bywał także sposobem znaczenia przestępców i kryminalistów. Początkowo kolczyk był więc nie tyle ozdobą, co symbolem. Piercing przeżył swój renesans w latach 70-tych XX wieku, a jego propagatorami stali się Amerykanie. Dziś piercing zyskał nowe oblicze, a po taki sposób ozdabiania ciała sięgają mężczyźni i kobiety w różnym wieku. Moda na kolczykowanie jest dość powszechna i w zasadzie nie istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o miejsce umieszczenia kolczyka. Do tej pory jednak budzi kontrowersje np. piercing miejsc intymnych, czy nadmierne ozdabianie ciała kolczykami.

Zobacz też: Przekłuwanie uszu dzieciom – dlaczego lepiej zrobić to igłą niż pistoletem?

Piercing - co to znaczy i czy każdy może założyć kolczyk? Powikłania

Choć mogłoby się wydawać, że na piercing może się zdecydować każdy, istnieje szereg przeciwwskazań do założenia kolczyka. Przede wszystkim z kolczyków powinny zrezygnować osoby, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi, alergie (zwłaszcza na metal), choroby przewlekłe, jak cukrzyca, tendencje do tworzenia się bliznowców oraz wszelkie infekcje i stany zapalne w miejscu zakładania ozdoby. Należy pamiętać, że z medycznego punktu widzenia każdy kolczyk jest okaleczeniem ciała. Podczas przekłuwania należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie zabiegu i sterylność. Niewłaściwie wykonany piercing niesie ryzyko zakażenia, przeniesienia chorób, takich jak żółtaczka, gronkowiec, a nawet HIV. Rana może goić się długo, sprawiając ból. To jednak nie jedyne możliwe powikłania po przekłuciu ciała. Kolczyki umieszczone w jamie ustnej (język, wargi) mogą powodować uszkodzenia dziąseł i zębów, ale niosą ze sobą również ryzyko połknięcia elementu, trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej lub uszkodzenie nerwu językowego i uczucie drętwienia. Czasem umieszczenie kolczyka w okolicy jamy ustnej utrudnia mowę, żucie czy połykanie. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na piercing, to wybór odpowiedniego gabinetu, w którym założymy kolczyk, a następnie dbanie o higienę miejsca przekłutego. Każdy kontakt z miejscem, gdzie znajduje się ozdoba, wymaga umycia rąk. Miejsce z kolczykiem musimy przemywać octeniseptem lub solą fizjologiczną, unikając preparatów na bazie alkoholu. Należy uważać, aby nie podrażniać przekłutego miejsca, a więc nosić luźniejszą odzież, nie bawić się kolczykiem, nie pociągać. Najważniejszy jest okres od przekłucia do całkowitego wygojenia rany. Jest to czas indywidualny dla każdej osoby, zależny między innymi od miejsca, gdzie włożony został kolczyk.

Piercing - wybór kolczyka

Decydując się na piercing, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia alergii. Najczęściej uczulającym pierwiastkiem jest nikiel, wchodzący w skład wielu metali, z których wykonywane są ozdoby. Stalowe, srebrne, a nawet złote kolczyki mogą powodować alergie, dlatego warto wybrać specjalne kolczyki przeznaczone dla alergików. Nawet jeśli w momencie przekłuwania ciała nie mamy alergii, może się ona z czasem rozwinąć właśnie na skutek noszenia nieodpowiedniej biżuterii. Innym niebezpiecznym metalem jest chrom. Warto więc wybrać kolczyki wykonane z tytanu, PTFE, bioplastu łączonego z tytanem. Te kolczyki wykorzystywane są na czas zakładania i gojenia się rany. Po tym czasie możemy zdecydować się na inny kolczyk, np. ze stali chirurgicznej. Do każdego przekłucia powinno podchodzić się indywidualnie, dobierać odpowiednią długość kolczyka i miejsce przekłucia, biorąc pod uwagę budowę anatomiczną. Zakładanie kolczyka wcale nie jest sprawą prostą, dlatego najlepiej oddać się w ręce specjalisty, profesjonalnego piercera, który dobierze odpowiedni kolczyk, zadba o sterylizację i prawidłowe przekłucie pożądanego miejsca. Doświadczony piercer poinformuje również o sposobach pielęgnacji przekłutego miejsca, a także o możliwych niepokojących objawach. Odpowie też na pytania, co to jest piercing profesjonalnie przeprowadzony i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Zobacz też: Kolczyki tunele i fake plugi. Jak je nosić? Poradnik

Zobacz film: Moda na piercing. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!