C: Przekłuwanie uszu, choć wydaje się drobnym zabiegiem, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego warto dobrze poznać dostępne metody i podjąć właściwą decyzję. Do wyboru mamy dwa główne sposoby przekłuwania uszu – pistolet i igłę. Oczywiście obie metody wiążą się z przerwaniem ciągłości skóry, co zawsze jest ryzykowne dla zdrowia, jednak jedna z nich jest naprawdę niebezpieczna.
Przekłuwanie uszu pistoletem – dlaczego nie powinieneś tego robić
Przekłuwanie uszu – czy boli? Jeśli jest wykonywane pistoletem – zdecydowanie tak. Mechanizm działania tego narzędzia polega na wystrzeleniu z dużą prędkością zaostrzonego kolczyka, który wbija się w płatek ucha. Podczas przebijania następuje rozerwanie tkanek, w związku z czym powstała rana goi się bardzo powoli. Bywa także, że nie chce goić się wcale i jesteśmy zmuszeni wyciągnąć kolczyk – zamiast niego na pamiątkę zostanie blizna.
Jeśli decydujesz się na pistoletowe przekłuwanie uszu, kolczyki , jakie otrzymasz, z dużym prawdopodobieństwem będą wykonane z niklu. Według naukowców, zakładanie dzieciom kolczyków we wczesnym dzieciństwie zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii na nikiel w przyszłości.
To nie wszystko. Pistolety używane do przebijania uszu wykonane są ze stali i plastiku, co oznacza, że nie da się poddać ich procesowi sterylizacji. W związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia chorobami, między innymi wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Dlatego zanim pójdziesz na przekłucie uszu pistoletem lub, co gorsza, zaprowadzisz na nie dziecko, zastanów się, czy warto podejmować to ryzyko.
Istnieje jeszcze jedna opcja – rekomendowane dzieciom przekłuwanie uszu metodą Blomdahl – wkłucie jest wykonywane dwoma pistoletami, w obu uszach jednocześnie. Stosowane kolczyki są pozbawione niklu, wykorzystuje się też sterylne, jednorazowe kasety. Przekłuwanie uszu Blomdahl opiera się na metodzie pistoletowej, dlatego przed skorzystaniem z niej trzeba wziąć pod uwagę możliwe konsekwencje.
Przekłuwanie uszu igłą - jedyna słuszna metoda
Przekłuwanie uszu igłą powinno być wykonywane w salonie piercingu przez doświadczonego specjalistę. Jeśli miejsce jest warte zaufania, pracuje się w nim przy użyciu sterylnych narzędzi i w jednorazowych rękawiczkach. Obserwuj, czy piercer przestrzega zasad higieny i nie pozwól na przebijanie uszu, jeśli coś wzbudzi Twój niepokój.
Postawmy pytanie jeszcze raz – czy przekłuwanie uszu boli? W przypadku wykonywania go igłą ból jest łatwiejszy do zniesienia. Dziurka jest wykonywana specjalną igłą z wenflonem, który ułatwia umieszczenie kolczyka na miejscu. Nie ma mowy o rozerwaniu tkanek – skóra jest delikatnie przebijana ostrą igłą. Jeśli zostało już wykonane przekłuwanie uszu, kolczyki w nich umieszczone to biżuteria nowa i sterylna.
Jeśli wybrałeś ten sposób na przekłuwanie uszu, chrząstka w uchu również nie będzie dla piercera problemem. Specjalista dobierze odpowiednią długość kolczyka i wykona wkłucie właściwie w dowolnym miejscu na ciele – co nie byłoby możliwe przy pracy z pistoletem, przystosowanym wyłącznie do płatków uszu.
Przekłuwanie uszu dzieciom
Przekłuwanie uszu niemowlakom i dzieciom jest kontrowersyjne i przez wiele osób uznawane za bezmyślne. Naruszanie bariery skóry (szczególnie za pomocą pistoletu) wiąże się z ryzykiem zarażenia poważnymi chorobami – czy w takim wypadku etyczne jest przekłuwanie uszu niemowląt i narażanie ich na skutki naszego kaprysu? Czy mamy prawo w takim stopniu decydować o ciele naszego dziecka? Nie warto kierować się opiniami otoczenia, nawet jeśli wszystkie kilkulatki w okolicy mają już kolczyki, tylko podjąć decyzję najlepszą dla dziecka.
Warto także pamiętać, że niemożliwe jest bezbolesne przekłuwanie uszu . Nie wolno nastawiać dziecka, że nie będzie bolało, ponieważ ból może się okazać trudny do zniesienia. Najlepiej jeśli dziecko będzie już na tyle świadome, by samodzielnie podjąć decyzję. Jeśli naprawdę pragnie kolczyków i jest gotowe znieść ból, najlepiej będzie je wspierać, wybierając sprawdzony salon piercingu.
Przekłuwanie uszu w domu
A może kusi Cię przekłuwanie uszu samemu? Przestrzegamy – absolutnie nie wolno tego robić. Samodzielne przekłuwanie uszu nie jest dobrym pomysłem z prostego względu – w domu nie ma możliwości zachowania sterylnych warunków. Spirytus czy woda utleniona nie wystarczą – zdezynfekują, ale nie wysterylizują użytych narzędzi i kolczyka. Niektórzy praktykują samodzielne przekłuwanie uszu wenflonem (igłą z wenflonem) kupionym w aptece i choć jest to rozwiązanie lepsze niż brudna agrafka, to nadal daleko mu do ideału. Jeśli jednak sam wykonałeś w domu przekłuwanie uszu, pielęgnacja powinna obejmować regularne mycie mydłem i osuszanie okolic kolczyka, by ułatwić gojenie. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza.
Ozdoby na ciało w gwiazdorskim stylu. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Rockowy styl Beaty Kozidrak. Poprzez ubrania gwiazda podkreśla swoją osobowość
Autor: Adrian Adamczyk