Czy nastolatki powinny się malować?
Jaki jest odpowiedni wiek na rozpoczęcie przygody z eksperymentowaniem z kolorowymi kosmetykami? Na temat makijażu u nastolatków porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z przechodniami podczas sondy ulicznej.
- To jest jakaś forma estetyki, forma przynależności do jakiejś grupy albo odcięcia się od tej grupy. Myślę, że to jest jakaś część osobowości w ten sposób przedstawiona - oznajmiła zatrzymana przez reporterkę seniorka.
- Warto może nie zaczynać od pierwszych klas podstawówki, ale z czasem myślę, że fajnie, że mogą sobie eksperymentować i siebie wyrażać - stwierdziła młoda kobieta.
- Troszeczkę chyba poszła za daleko ta liberalizacja, jeżeli chodzi o podejście nauczycieli, dyrekcji. Według mnie jest za duża swoboda. Ten make-up jest widoczny jako bardzo mocny, bardzo wyrazisty - oceniła mama 10-letniej dziewczynki.
A jakie zdanie w tej kwestii mają nauczyciele i dyrektorzy szkół? - Statuty szkoły tworzone są przez każdą szkołę indywidualnie, natomiast one powinny być tworzone zgodnie z prawem, czyli zgodnie z Konstytucją, zgodnie z prawami dziecka. A nigdzie nie mamy zapisu, że dziecko nie może mieć np. innego koloru włosów - tłumaczy w materiale Dzień Dobry TVN Magdalena Kowalczuk, wicedyrektorka Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Warszawie. Te same zasady tyczą się makijażu i ogólnego wyglądu ucznia.
Makijaż w szkole - czy powinien być zakazany?
Według Danuty Kozakiewicz, dyrektorki SP nr 103 w Warszawie każdy uczeń powinien być ubrany i umalowany adekwatnie do sytuacji i miejsca, w którym się znajduje. Placówki edukacyjne nie mogą zakazywać eksperymentowania z kolorowymi kosmetykami, jednak mają prawo do nakierowywania młodzieży na promujące większą naturalność tory. - Nie zakazujemy, wskazujemy kierunki poprzez rozmowy z nauczycielami - komentuje gościni Dzień Dobry TVN.
Z kolei psycholog dziecięca Marta Żysko zwróciła uwagę na rolę rodziców w kształtowaniu wizerunku nastolatka. - Myślę sobie o takim konflikcie, że jeżeli dziecko dorasta w domu, w którym jest absolutna wolność co do tego, jak wygląda, jak się ubiera, jak maluje i idzie do szkoły, która np. jest bardziej restrykcyjna, (...) to takie dziecko nie będzie wiedziało, wobec kogo ono ma być lojalne - wobec rodziców czy wobec szkoły - zauważa ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szkoła przyjazna dla uczniów w spektrum autyzmu. "Jest to niezwykle ważna kampania"
- Jak Polacy oceniają jakość edukacji? Wyniki sondażu nie zostawiają złudzeń
- Maluchu, nie bój się ruchu. Jak zachęcić ucznia do sportu?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Karolina Krupa
Źródło zdjęcia głównego: E+/GettyImages