Jak ćpają nasze dzieci? Dr Maria Banaszak: "Klasyczne narkotyki nie były bezpieczne, ale były przewidywalne"

Maria Banaszak w cyklu "Choroba to nie moda"
Maria Banaszak w cyklu "Choroba to nie moda"
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Substancje psychoaktywne towarzyszyły ludziom od zarania dziejów i nic nie wskazuje na to, aby ich zażywanie i produkcja zniknęły z naszej rzeczywistości. Mimo to używki, w całym swym destrukcyjnym potencjale, nadal stanowią tabu. Zwłaszcza, kiedy sięgają po nie najmłodsi. O niekonsekwentnym podchodzeniu do narkotyków, poprzez arbitralne wybielanie niektórych substancji, skutecznej, i nie, prewencji, oraz pełnych szarości odcieniach uzależnienia, opowiedziała specjalistka w swojej dziedzinie. Dr Maria Banaszak, psychoterapeutka, współautorka książki "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci?" była gościnią najnowszego odcinka cyklu Michaliny Kobli "Choroba to nie moda" na łamach serwisu Dzień Dobry TVN.

Demografia uzależnienia

Wbrew obiegowej opinii, liczba osób uzależniających się od narkotyków, drastycznie nie wzrasta - ustabilizowała się już ponad dekadę temu. Tyle mówią statystyki. Dr Maria Banaszak zwraca jednak uwagę na inne zagrożenia, związane ze współczesnymi używkami.

- Zmieniają się wzory używania, zmieniają się substancje, które przyjmujemy i przede wszystkim substancje są coraz częściej syntetyczne, modyfikowane, stricte chemiczne lub mieszane z chemią, która jeszcze bardziej czyni je niebezpiecznymi. To nie o to chodzi, że klasyczne narkotyki były bezpieczne, natomiast, przede wszystkim, były przewidywalne - mówiła w cyklu "Choroba to nie moda".

Ekspertka zauważa, że zmienił się profil osoby zażywającej narkotyki.

- Zaczynają brać naprawdę wszyscy i wszędzie i to niewątpliwie jest czymś, co zmienia się w stosunku do tego, co było jeszcze kilka dekad temu. (...) Spada wiek inicjacji narkotykowej, alkoholowej, to jest jakby jeden temat, natomiast, przede wszystkim, ja mówię, że uzależnienia się demokratyzują. To znaczy, że przestają być przynależne do bardzo specyficznych grup społecznych. Coraz więcej osób uzależnia się będąc w wieku średnim, pełniąc wysokie stanowiska, funkcjonując, będąc już bardzo osadzonymi w różnych rolach społecznych - tłumaczyła.

Jak ćpają nasze dzieci?

Dr Maria Banaszak, jak nikt inny, poza samymi zainteresowanymi, zna oblicza zażywania narkotyków przez młode osoby. Współautorka książki "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci?" mówi o poszerzaniu dostępu do substancji zmieniających świadomość.

- Nie jesteśmy już w stanie uchronić dziecka przed dostępem. Ja nie mówię, że każde dziecko będzie eksperymentować, ale mówię o tym, że jeśli będzie chciało, to będzie miało taką możliwość, lub zna kogoś, to nie będzie problem - tłumaczyła, podkreślając również to, czego wielu rodziców nie chce przyjąć do świadomości - Właściwie każda osoba, która się uzależnia, uzależnia się dlatego, że ma jakieś podłoże, jakiegoś rodzaju trudności.

Z tego też względu samo straszenie zakapturzonym, wyjętym z plakatu sprzed kilku dekad dilerem, strzykawką czy nawet uwspółcześnionymi, drastycznymi obliczami narkotyzowania się - nie ma sensu.

- Prewencja nie odbywa się tylko na poziomie edukowania o samych narkotykach. Prewencja odbywa się na poziomie w ogóle kształtowania bezpiecznej relacji i pokazywania też, że są inne sposoby, że jak mi jest ciężko, to istnieje cała gama różnych sposobów radzenia sobie z tym napięciem - mówiła Dr Banaszak.

Ekspertka zwróciła także uwagę na to, jak ważne jest zadbanie o siebie, kiedy osoba w naszym otoczeniu mierzy się z uzależnieniem.

- Przede wszystkim pamiętajmy, że musimy zadbać, zaopiekować się sobą. To [współuzależnienie - przyp. red.] też jest choroba i to nie jest przypadek, że to się rozpoznaje, jako jednostkę chorobową, ponieważ jest to związane z masą różnych mechanizmów psychologicznych, które powodują, że nie dość, że sami sobie robimy krzywdę, bo przestajemy dbać o siebie, o swoje życie, to też nie chcąc, paradoksalnie zaczynamy nie pomagać, a wręcz wspierać uzależnienie drugiej osoby przez taką nieumiejętną chęć pomocy. Po pierwsze pamiętajmy, że każda poradnia leczenia uzależnień, oferuje również, a może przede wszystkim, terapię dla osób współuzależnionych - mówiła.

Dlaczego marihuana nie jest tak bezpieczna, jak przedstawiają to niektórzy? Gdzie szukać pomocy? Zobacz wideo.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Polecamy również rozmowę z Marią Banaszak na łamach TVN24 Premium.

Pomóż najmłodszym z Fundacją TVN

W ubiegłym roku całkowity dochód z 1% podatku przeznaczyliśmy na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Budowa właśnie dobiega końca. Pierwsi pacjenci skorzystają z pomocy psychiatrycznej w 2024 roku. Fundacja realizuje także projekt #zdrowiewgłowie, w którego ramach tworzy gabinety psychiatryczno-psychologiczne w szpitalach na terenie całej Polski. Będą to miejsca w placówkach dla dzieci i dla dorosłych przeznaczone do spotkań psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów z pacjentami i ich rodzinami.

Jeśli chcesz wesprzeć Fundację TVN, możesz:

  • wysłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt 3,69 zł z VAT);
    • wysłać BLIK pod numer 509 559 966;
      • wesprzeć Fundację tutaj.

        "Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi oraz ekspertami. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Michalina Kobla

        Reporter: Michalina Kobla

        Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana