Jaka mata dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak często myć niemowlaka?
Jak często myć niemowlaka?
Uprawy z troską o klimat
Uprawy z troską o klimat
Gruba mata dla niemowlaka z pianki czy ta cienka wykonana z materiału? Wybór często nie jest łatwy. Wiele osób nie wie bowiem, jaki jej typ kupić, by dziecko miało z niej jak najwięcej pożytku, a rodzic miał pewność, że pociecha, bawiąc się na niej, nie wyrządzi sobie krzywdy.

Mata dla niemowląt do zabawy to element wyposażenia pokoju maluszka, który świetnie wspomaga jego rozwój. Dziecko może się po nim swobodnie poruszać, a do tego jest bezpieczny, bo jego miękka powierzchnia świetnie amortyzuje upadki. Na rynku jest sporo gadżetów tego typu. Warto więc wiedzieć, jakie są wady i zalety konkretnych modeli.

Mata dla niemowlaka – podstawowe cechy

Wybierając matę dla niemowlaka, pierwszym kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę, są certyfikaty. Tego rodzaju produktu powinny mieć potwierdzenie, że były testowane i są bezpieczne dla maluszków. Im jest ich więcej, tym lepiej. Ważne jest, aby tego rodzaju produkty nie miały w swoim składzie bisfenolu A, formamidu, PVC oraz ftalanów. Ważne jest też tworzywo, z jakiego są wykonane. Powinno ono być wysokiej jakości i nie wydzielać żadnych zapachów. Materiał, z jakiego produkt jest zrobiony, decyduje nie tylko o bezpieczeństwie maluszka, lecz także zapewnia świetną izolację od chłodnej podłogi.

Mata dla niemowlaka nie powinna być zbyt twarda, bo zabawa na niej nie będzie dla nie niego komfortowa. Z kolei jeśli będzie zbyt miękka, ciałko maluszka będzie się w nią zapadać, przez co dziecko będzie miało problem ze swobodnym poruszaniem się na niej i nie będzie miało możliwości ćwiczenia podstawowych odruchów.

Zastanawiając się, jaka mata piankowa dla niemowlaka będzie dobrym wyborem, dobrze zdać się na modele o dużej grubości. Im wyższa będzie ich płaszczyzna, tym lepiej będzie ona amortyzowała ewentualne upadki.

Jaka mata dla niemowlaka?

Gruba mata dla niemowlaka zapewnia dziecku maksimum bezpieczeństwa podczas zabawy. Dlatego decydując się na modele piankowe, warto więc wybrać te, które mają co najmniej 1,5 cm wysokości. Warto wiedzieć, że w sklepach z artykułami dziecięcymi można znaleźć także maty piankowe dwustronne. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jest na nich umieszczony nadruk jakiejś postaci. Tym sposobem, gdy maluch znudzi się danym widokiem, można go zamienić na nowy. Z kolei modele bez konkretnego obrazka, złożone jedynie z kolorowych puzzli, mają tę zaletę, że można je układać w dowolnej konfiguracji, tworząc tym samym za każdym razem nowe wzory. Są one świetne dla raczkujących dzieci.

Taka duża mata dla niemowlaka sprawia, że może ona stać się elementem wyposażenia pokoju, zastępując dywan. Dodatkowo atutem modeli piankowych jest fakt, że można z nich budować trójwymiarowe konstrukcje, co sprawia, że "rosną" one razem z dzieckiem. W późniejszym czasie będzie je można wykorzystać do kreatywnej zabawy. Dużą zaletą maty piankowej dla niemowląt jest także to, że jej powierzchnię można łatwo czyścić. Dlatego bez problemu można ją wynieść do ogrodu i umieścić na trawie czy nawet na tarasie domu bez obawy o zabrudzenie.

Maty dla niemowlaka to także te określane mianem edukacyjnych. Wykonane są one często ze śliskich materiałów podszytych gąbką. Dodatkowo zawieszone są na nich pałąki z zabawkami. Taki gadżet jednak budzi wiele kontrowersji, podobnie jak chodzik dla maluchów. Dużo osób uważa bowiem, że śliska powierzchnia utrudnia prawidłowy rozwój dziecka, a zabawki zawieszone na pałąku na stałe nie rozwijają umiejętności poznawczych niemowlęcia. Dlatego jeśli jednak ktoś decyduje się na jej kupno, powinien zwrócić szczególną uwagę na rodzaj powierzchni. Nie powinna być zbyt szorstka, bo może działać drażniąco na skórę dziecka, ani posiadać zbyt małych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla maluszka. Warto na pewno postawić na modele, które umożliwiają zmianę zawieszek. Zaletą dla rodziców będzie zaś szybki mechanizm składania i łatwość w czyszczeniu. Plusem takiej maty jest też to, że po odczepieniu pałąków można ją potem wykorzystać jako kocyk piknikowy.

Mata dla niemowlaka – od kiedy ją stosować?

Mata dla niemowląt do zabawy może być stosowana już po pierwszym miesiącu życia. Leżąc na niej, maluszek będzie mógł wykorzystywać naturalne odruchy i ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne. Na jej wygodnej powierzchni można położyć maluszka i pokazywać mu różne przedmioty, mówić do niego, śpiewać, a nawet zmieniać mu pieluszki. Po trzecim miesiącu życia maluszek zwykle potrafi już sprawnie i dość wysoko unosić główkę. Znajdując się na macie, z pewnością będzie z zaciekawieniem patrzył, co się na niej znajduje, i odkrywał różne gadżety na niej umieszczone. Dla tego wieku odpowiednia będzie ta w postaci miękkiego piankowego dywanika w przykuwających uwagę kolorach, bo wzrok dziecka nieustannie się rozwija i potrzebuje dodatkowej stymulacji. Odkrywanie barw będzie więc dla niego niezwykle ciekawe. Ważne, aby mata dla niemowlaka była wodoodporna, bo dziecko w tym wieku sporo się ślini i może mu się też ulewać mleko. Po skończonej zabawie można ją zwinąć i schować w dowolnym miejscu. Maty piankowe polecane są dla nieco starszych, raczkujących już dzieci.

Zobacz także:

Autor: Arian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oleksandra Korobova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości