Temperatura w pokoju noworodka – jaka jest najlepsza w ciągu dnia i w nocy?

Temperatura w pokoju dziecka. Ile powinna wynosić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy odpuścić czapeczkę, czyli jak nie przegrzać dziecka
Kiedy odpuścić czapeczkę, czyli jak nie przegrzać dziecka
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Bycie młodym rodzicem nie jest łatwe – zewsząd płyną dobre rady dotyczące pielęgnacji malucha i opieki nad nim. Czasem bywają one sprzeczne, dlatego warto sprawdzić, jak na kwestię temperatury w pokoju niemowlaka zapatrują się specjaliści, ponieważ ich zalecenia są najbardziej wiarygodne.

Należy mieć na uwadze fakt, że temat temperatury w pokoju noworodka nie jest jedyną istotną sprawą. Nie wolno zapominać o wietrzeniu pomieszczenia oraz o regularnym nawilżaniu powietrza, by zapewnić dziecku zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Jaka tem­pe­ra­tura w pokoju nowo­rodka jest dla niego naj­zdrow­sza?

Eksperci są zgodni co do tego, jaka tem­pe­ra­tura w pokoju dla nowo­rodka jest dla niego najlepsza i naj­zdrow­sza. W ciągu dnia najlepiej spraw­dzi się tem­pe­ra­tura około 20–22℃, w nocy należy nie­znacz­nie ją obni­żyć (o 1–2℃), tak aby nie spa­dła poni­żej 18℃. Wtedy można zakła­dać nowo­rod­kowi cza­peczkę, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Należy restryk­cyj­nie prze­strze­gać zale­ceń co do odpo­wied­niej tem­pe­ra­tury w pokoju dziecka, ponie­waż nowo­rodki mają zbyt mało tkanki tłusz­czo­wej, która mogłaby uchro­nić je przed zim­nem, oraz bar­dzo słabo roz­wi­nięty sys­tem ter­mo­re­gu­la­cji, niepozwa­la­ją­cy na zmniejszenie straty cie­pła lub prze­grza­nia.

Czę­stym błę­dem mło­dych rodzi­ców jest nadmierne prze­grze­wa­nie noworodków, co wywo­łuje roz­draż­nie­nie, płacz­li­wość oraz zwięk­sze­nie podat­no­ści na infek­cje. Należy zaznaczyć, że zbyt niska tem­pe­ra­tura również może wywo­łać u dziecka sze­reg powi­kłań, takich jak np.: pogor­sze­nie jako­ści snu, roz­wój aler­gii, infek­cje, katar, prze­su­sze­nie skóry. Zostając rodzicem, warto zaopa­trzyć się w ter­mo­metr poko­jowy, dzięki któ­remu moż­liwe będzie stałe moni­to­ro­wa­nie tem­pe­ra­tury w pomiesz­cze­niu. Dobrym roz­wią­za­niem są także ter­mo­stat lub regu­la­tor tem­pe­ra­tury.

Tem­pe­ra­tura w pokoju dla nowo­rodka pod­czas kąpieli

Warto poru­szyć kwe­stię, jaka tem­pe­ra­tura powinna pano­wać w pokoju do kąpieli nowo­rodka. Musi być ona wyż­sza niż pod­czas nor­mal­nego funk­cjo­no­wa­nia dziecka i oscy­lo­wać wokół 23–25℃. Nie należy kąpać dziecka przy włą­czo­nych wen­ty­la­to­rach, piecykach oraz przy otwar­tym oknie. Co ważne, woda w wanience powinna mieć od 35℃ do 37℃. Nie należy spraw­dzać jej tem­pe­ra­tury samo­dziel­nie, a sko­rzy­stać z bar­dzo prak­tycz­nego ter­mo­metru kąpie­lo­wego, który powi­nien zna­leźć się w wyprawce każ­dego malu­cha.

Nawil­ża­nie powie­trza w pokoju nowo­rodka

Nie tylko zbyt wysoka lub zbyt niska tem­pe­ra­tura powie­trza ma zły wpływ na maluszka. Warto zadbać także o odpo­wied­nie nawil­że­nie, które powinno wyno­sić około 40–60 proc. Można zmie­rzyć je za pomocą higro­me­tru, który jest sto­sun­kowo tanim i bar­dzo przy­datnym gadże­tem. Zbyt suche powietrze (a właśnie takie najczęściej jest w naszych domach) może dopro­wa­dzić do wysuszenia ślu­zó­wek i skóry oraz zabu­rze­ń snu u noworodka. Naj­prost­szą metodą nawil­że­nia powie­trza w okresie grzewczym jest powieszenie kamion­ko­wych zbior­ni­ków wypeł­nio­nych wodą na grzej­ni­kach lub wil­got­nych ręcz­ni­ków albo pie­lu­szek.

Metoda ta jest jed­nak uważana przez nie­któ­rych za nie­hi­gie­niczną, ponie­waż w zbior­ni­kach oraz na tka­ni­nach mogą namnażać się grzyby i bak­te­rie. Dużo lep­szym roz­wią­za­niem są nawil­ża­cze powie­trza. Warto zde­cy­do­wać się na parowy, ewa­po­ra­cyjny lub ultra­dź­wię­kowy. Na nawil­że­nie powie­trza w pokoju wpływa rów­nież nie za wysoka tem­pe­ra­tura w pomieszczeniu oraz jego odpo­wied­nia wen­ty­la­cja. Warto zde­cy­do­wać się na hodo­wa­nie rośliny w pokoju dzie­cię­cym. Dobrze sprawdzi się paproć Nefro­le­pis, która nie tylko nawilża powie­trze, lecz także eli­mi­nuje z niego szko­dliwe związki.

Czy należy wie­trzyć pokój nowo­rodka?

Tem­pe­ra­tura w pokoju nowo­rodka oraz nawil­ża­nie powietrza w nim to nie wszyst­kie kwe­stie, które są dla mło­dych rodzi­ców kłopotliwe. Bar­dzo czę­sto zasta­wiają się oni także, czy i w jaki spo­sób można wie­trzyć pokój malu­cha. Eksperci twier­dzą jed­no­gło­śnie, że pokój nowo­rodka powi­nien być wie­trzony codzien­nie, nie­za­leż­nie od pory roku. Naj­le­piej robić to wie­czo­rami, kiedy tem­pe­ra­tura w pokoju powinna ulec obni­że­niu. Maluch powi­nien w tym czasie prze­by­wać w innym pomiesz­cze­niu. Należy także zadbać o wyrów­na­nie się tem­pe­ra­tury, zanim powróci do siebie. Gdy nie jest to moż­liwe, należy okryć dziecko dodat­ko­wym kocem oraz zadbać, by nowo­ro­dek nie leżał w prze­ciągu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości