Należy mieć na uwadze fakt, że temat temperatury w pokoju noworodka nie jest jedyną istotną sprawą. Nie wolno zapominać o wietrzeniu pomieszczenia oraz o regularnym nawilżaniu powietrza, by zapewnić dziecku zdrowie oraz dobre samopoczucie.
Jaka temperatura w pokoju noworodka jest dla niego najzdrowsza?
Eksperci są zgodni co do tego, jaka temperatura w pokoju dla noworodka jest dla niego najlepsza i najzdrowsza. W ciągu dnia najlepiej sprawdzi się temperatura około 20–22℃, w nocy należy nieznacznie ją obniżyć (o 1–2℃), tak aby nie spadła poniżej 18℃. Wtedy można zakładać noworodkowi czapeczkę, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Należy restrykcyjnie przestrzegać zaleceń co do odpowiedniej temperatury w pokoju dziecka, ponieważ noworodki mają zbyt mało tkanki tłuszczowej, która mogłaby uchronić je przed zimnem, oraz bardzo słabo rozwinięty system termoregulacji, niepozwalający na zmniejszenie straty ciepła lub przegrzania.
Częstym błędem młodych rodziców jest nadmierne przegrzewanie noworodków, co wywołuje rozdrażnienie, płaczliwość oraz zwiększenie podatności na infekcje. Należy zaznaczyć, że zbyt niska temperatura również może wywołać u dziecka szereg powikłań, takich jak np.: pogorszenie jakości snu, rozwój alergii, infekcje, katar, przesuszenie skóry. Zostając rodzicem, warto zaopatrzyć się w termometr pokojowy, dzięki któremu możliwe będzie stałe monitorowanie temperatury w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem są także termostat lub regulator temperatury.
Temperatura w pokoju dla noworodka podczas kąpieli
Warto poruszyć kwestię, jaka temperatura powinna panować w pokoju do kąpieli noworodka. Musi być ona wyższa niż podczas normalnego funkcjonowania dziecka i oscylować wokół 23–25℃. Nie należy kąpać dziecka przy włączonych wentylatorach, piecykach oraz przy otwartym oknie. Co ważne, woda w wanience powinna mieć od 35℃ do 37℃. Nie należy sprawdzać jej temperatury samodzielnie, a skorzystać z bardzo praktycznego termometru kąpielowego, który powinien znaleźć się w wyprawce każdego malucha.
Nawilżanie powietrza w pokoju noworodka
Nie tylko zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza ma zły wpływ na maluszka. Warto zadbać także o odpowiednie nawilżenie, które powinno wynosić około 40–60 proc. Można zmierzyć je za pomocą higrometru, który jest stosunkowo tanim i bardzo przydatnym gadżetem. Zbyt suche powietrze (a właśnie takie najczęściej jest w naszych domach) może doprowadzić do wysuszenia śluzówek i skóry oraz zaburzeń snu u noworodka. Najprostszą metodą nawilżenia powietrza w okresie grzewczym jest powieszenie kamionkowych zbiorników wypełnionych wodą na grzejnikach lub wilgotnych ręczników albo pieluszek.
Metoda ta jest jednak uważana przez niektórych za niehigieniczną, ponieważ w zbiornikach oraz na tkaninach mogą namnażać się grzyby i bakterie. Dużo lepszym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza. Warto zdecydować się na parowy, ewaporacyjny lub ultradźwiękowy. Na nawilżenie powietrza w pokoju wpływa również nie za wysoka temperatura w pomieszczeniu oraz jego odpowiednia wentylacja. Warto zdecydować się na hodowanie rośliny w pokoju dziecięcym. Dobrze sprawdzi się paproć Nefrolepis, która nie tylko nawilża powietrze, lecz także eliminuje z niego szkodliwe związki.
Czy należy wietrzyć pokój noworodka?
Temperatura w pokoju noworodka oraz nawilżanie powietrza w nim to nie wszystkie kwestie, które są dla młodych rodziców kłopotliwe. Bardzo często zastawiają się oni także, czy i w jaki sposób można wietrzyć pokój malucha. Eksperci twierdzą jednogłośnie, że pokój noworodka powinien być wietrzony codziennie, niezależnie od pory roku. Najlepiej robić to wieczorami, kiedy temperatura w pokoju powinna ulec obniżeniu. Maluch powinien w tym czasie przebywać w innym pomieszczeniu. Należy także zadbać o wyrównanie się temperatury, zanim powróci do siebie. Gdy nie jest to możliwe, należy okryć dziecko dodatkowym kocem oraz zadbać, by noworodek nie leżał w przeciągu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy zmieniać dziecku pieluszkę? Seksuolożka radzi, by pytać dziecko o zgodę
- Ulubiona zabawka polskich dzieci. Czy gęś Pipa zniknie wraz z końcem sezonu?
- Znamy najpopularniejsze imiona nadane dzieciom w tym roku. Zaskakujące podium
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Liudmila Chernetska/Getty Images