Jak dieta babci wpływa na mózg wnuków?
Zależność między dietą matki a procesami metabolicznymi zachodzącymi w ciele dziecka po raz pierwszy zauważono 1909 roku. Przeprowadzone wtedy badania na jedwabnikach pokazały, że ich zachowanie miało związek tym, czy aktywują lub wyciszają niektóre geny. Później ten sam mechanizm zaobserwowano u innych zwierząt oraz u ludzi.
Co więcej, badacze z Monash University w Australii wykazali, że samice jedwabników (Caenorhabditis elegans) - poprzez odpowiednią dietę - przekazują dzieciom i wnukom dodatkową ochronę mózgu. Mimo że badanie zostało przeprowadzone na owadach, to mają one bardzo podobny genom do człowieka. Specjaliści są zdania, że to kolejny dowód na to, że jeśli komórki rozrodcze (komórki jajowe lub plemniki) zostaną w jakiś sposób zmienione przez dietę matki w okresie płodowym, wpływają na potomstwo.
Dieta a mózg. Jak może go chronić?
W innym eksperymencie specjaliści karmili larwy glisty kwasem ursolowym (związek ten występuje m.in. w jabłkach i niektórych ziołach). Dzięki takiej diecie ich potomstwo wytworzyło specyficzny rodzaj tłuszczu - sfingozyno-1-fosforan, znany jako sfingolipid. Substancja ta w pewnym stopniu chroni przed obumieraniem neuronów. Naukowcy są zdania, że związek ten przedostał się z jelit robaków-matek do jaj w jej macicy.
- Po raz pierwszy wykazano, że lipid/tłuszcz jest dziedziczony. Ponadto karmienie matki sfingolipidem chroni aksony dwóch kolejnych pokoleń. Oznacza to, że dieta matki może wpływać nie tylko na mózg ich potomstwa, ale potencjalnie na kolejne pokolenia. Nasza praca wspiera zdrową dietę w czasie ciąży dla optymalnego rozwoju mózgu i zdrowia - tłumaczył badacz biomedyczny Roger Pocock z Monash University.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej pacjentów z chorobami odkleszczowymi. NFZ podaje nowe dane
- Choroby nie są uwarunkowane genetycznie? "Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze"
- Nowatorska operacja w Lublinie. Dzięki niej 91-latka odzyskała wzrok
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Abraham Gonzalez Fernandez/Getty Images